Hellicobacter pylori.
Szanowny Doktorze!
Od 5 lat stosuję żywienie optymalne, ale moje zdrowie nigdy nie było dobre. W swoim żywieniu stosuję się do zaleceń diety optymalnej, chociaż jest to trochę trudne, gdyż pracuję w systemie trzy - zmianowym. Przez pół roku bardzo źle się czułem, po zjedzeniu czegokolwiek miałem wzdęcia i ogólne bóle brzucha. Często oddawałem mocz o barwie mocnej herbaty i to było bardzo bolesne, po pewnym czasie 1-3 dni to przechodziło.
Ostatnio poskarżyÅ‚em siÄ™ lekarzowi na badaniach okresowych i po zbadaniu krwi okazaÅ‚o siÄ™, że mam bakteriÄ™ „Hellicobacter pylori”. Lekarz nie wiedziaÅ‚ skÄ…d to siÄ™ wzięło w moim organizmie, nie wiem jak dÅ‚ugo to zakażenie byÅ‚o we mnie i jakie spustoszenie zostawiÅ‚o. Mam 50 lat i niestety nadwagÄ™ 15 kg i nie mogÄ™ tego zrzucić. Bardzo proszÄ™ o poradÄ™ na temat tej bakterii i może o ustalenie dla mnie stosunku B:T:W na Å‚amach pisma „Optymalni”
Z poważaniem Andrzej D.
Odpowiedź:
Szanowny Panie! Objawy, które Pan opisuje, tzn. wzdęcia, bóle brzucha, częstomocz oraz ciemne zabarwienie moczu nie są typowymi objawami zakażenia bakterią Hellicobacter pylori. Ta bakteria żyje w przewodzie pokarmowym, według niektórych źródeł, u ok. 60% ludzi, a objawy w tej grupie ma jedynie 40%. Hellicobacter pylori został obarczony odpowiedzialnością za powstawanie choroby wrzodowej, chociaż wobec powyższych danych jest to wątpliwe. Stosowana agresywna eradykacja tej bakterii może wywołać szereg objawów niepożądanych. W żywieniu optymalnym prowadzonym właściwie, problemy z przewodem pokarmowym mijają bezpowrotnie. Istnieją jednak schorzenia, których objawy mogą się ujawnić nawet po dłuższym czasie stosowania żywienia optymalnego. Są to m.in. choroby pasożytnicze, głównie lamblioza, grzybica lub dysfunkcje dróg żółciowych związane z kamicą żółciową lub wadami w budowie autonomicznej dróg żółciowych. Opisane przez Pana objawy wskazują raczej na dysfunkcję dróg żółciowych, być może kamicę, o czym świadczy przemijający charakter objawów. Ciemny mocz może się pojawić również w kamicy dróg moczowych. Jeżeli te dolegliwości będą nadal występować, proponuję przeprowadzenie badań w tym kierunku. Wykrytą przez Pana bakterią nie należy się przejmować. Dla osób żywiących się optymalnie jest ona niegroźna. Na pewno nie spowodowała też żadnych spustoszeń. Jeżeli chodzi o ustalenie dla Pana właściwej proporcji B:T:W to brakuje mi takich danych jak waga i wzrost. Dlatego przypomnę tylko typową proporcję dla osób po przebudowie: B:0,5 - 0,8; T:3,5 lub więcej; W:0,8. Podane wartości oznaczają gramy [g] na kg należnej masy ciała na dobę. Żywiąc się według tych zasad, unikając dużych ilości błonnika oraz przetwarzanej, nasyconej chemią żywności nie będzie problemów z przewodem pokarmowym.
Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam,
lek. med. Mariusz GÅ‚owacki |