Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
21-03-2004

TrÄ…dzik.
Panie doktorze Pala, może poradziłby mi Pan co zrobić z moją cerą, która popsuła mi się w trakcie żywienia optymalnego. Optymalnie żywię się od 7 miesięcy. Przed około 4 miesiącami zaczęły mi wyskakiwać krosty na skroniach i czole. Mam 27 lat, 176 cm wzrostu.
Jem: B – od 35g do 50g, T ok. 100g, W 70 – 80g.
    Na poczÄ…tku diety i przed pojawiaÅ‚y mi siÄ™ wypryski, jednakże byÅ‚o ich mniej. Jest to dla mnie duży dyskomfort. Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Bardzo proszę o kontakt wskazówkę.
                                           Sebastian



Odpowiedź

 Krosty, o których Pan pisze to najprawdopodobniej zaskórniki wystÄ™pujÄ…ce w trÄ…dziku, choć możliwe też, że chodzi o figówkÄ™, ta jednak dotyczy zwykle skóry brody. Zaskórniki powstajÄ… w skutek wzmożonego wydzielania Å‚oju i jednoczesnego zatkania ujÅ›cia mieszka wÅ‚osowego z powodu nadmiernego rogowacenia. Dochodzi wtedy do gromadzenia w obrÄ™bie mieszka wydzieliny zwiÄ…zanego z nim gruczoÅ‚u Å‚ojowego. ZewnÄ™trznÄ… przyczynÄ… trÄ…dziku może być przyjmowanie leków sterydowych lub praca w Å›rodowisku zapylonym  (tzw. trÄ…dzik wywoÅ‚any), co też trzeba wziąć pod uwagÄ™. Ze zwiÄ™kszonym wydzielaniem Å‚oju mamy do czynienia  w okresie dojrzewania i zależy to też od sposobu odżywiania. Generalna zasada jest taka, że produkcja tÅ‚uszczu w organizmie wzrosta przy zwiÄ™kszonej podaży wÄ™glowodanów i spada jeżeli zjada siÄ™ dużo tÅ‚uszczów. Dlatego trÄ…dzik jest znacznie bardziej nasilony u wegetarian i osób stroniÄ…cych od miÄ™sa, na żywieniu optymalnym cofa siÄ™ zazwyczaj w ciÄ…gu kilku tygodni. Å»ywienie optymalne powoduje najlepsze odżywianie tkanek i narzÄ…dów co przyczynia siÄ™ szybko do uregulowania ich funkcji. Dotyczy to również skóry, która oprócz wody skÅ‚ada siÄ™ głównie z tÅ‚uszczu i biaÅ‚ka. Wbrew pozorom skóra należy jednak do narzÄ…dów sÅ‚abiej ukrwionych i dlatego jej odżywianie ulega poprawie w dalszej kolejnoÅ›ci. Dla mÅ‚odej aktywnej osoby o wzroÅ›cie 175 cm zapotrzebowanie na tÅ‚uszcz wynosi 150-250g na dobÄ™ i jeÅ›li siÄ™ go nie dostarczy tyle ile potrzeba to w pierwszej kolejnoÅ›ci  odżywione zostanÄ… tkanki dobrze ukrwione, a w skórze bÄ™dzie musiaÅ‚a zachodzić jego synteza. W Pana przypadku należy wiÄ™c zjadać wiÄ™cej tÅ‚uszczu, spadnie natomiast zapotrzebowanie na wÄ™glowodany – wystarczy ich ok. 60g na dobÄ™. Zapotrzebowanie na biaÅ‚ko bÄ™dzie u Pana również nieco wyższe –35g to stanowczo zbyt maÅ‚o, jego ilość powinna oscylować wokół 50g, a jeżeli uprawia siÄ™ sport to nawet wiÄ™cej.
 Po korekcie diety trÄ…dzik powinien ustÄ…pić bardzo szybko.

   Dobrze by byÅ‚o gdyby zmiany skórne obejrzaÅ‚ lekarz w celu wykluczenia wspomnianej figówki. Jest to tzw. przewlekÅ‚e zapalenie mieszków wÅ‚osowych wywoÅ‚ane przez bakterie gronkowcowe. Co prawda na żywieniu optymalnym odporność bardzo wzrasta jednak gronkowce sÄ… bakteriami wyjÄ…tkowo maÅ‚o wrażliwymi i w organizmie mogÄ… istnieć ogniska, z których okresowo nastÄ™pujÄ… wywiewy. Jeżeli stwierdzi siÄ™ chorobÄ™ bakteryjnÄ… można oczywiÅ›cie wdrożyć leczenie antybiotykami, choć na efekty nie ma raczej co liczyć. Skuteczna staje siÄ™ wtedy autoszczepionka zrobiona na bazie konkretnych drobnoustrojów. WÅ›ród chorób skóry istnieje jeszcze kilka innych jednostek mogÄ…cych dawać podobne objawy, dlatego warto – jeÅ›li istnieje taka możliwość, udać siÄ™ do Arkadii, w niektórych przypadkach korzystne efekty daje zastosowanie prÄ…dów selektywnych.

                                                                  Z poważaniem
                                                         lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala   

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski