Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
25-04-2004

SM.
Drodzy lekarze.
PiszÄ™ do Was drodzy lekarze z proÅ›bÄ… o paradÄ™,  jak wÅ‚aÅ›ciwie stosować żywienie optymalne przy stwardnieniu rozsianym. Co należy uwzglÄ™dnić szczególnie przy SM. ChorobÄ™ tÄ… stwierdzono u mnie w wieku 42 lat. Po wielu różnorodnych badaniach dopiero rezonans magnetyczny wykazaÅ‚, że to może być ta choroba. Lekarze neurolodzy stwierdzili, że w tym wieku SM przechodzi siÄ™ Å‚agodnie.



  U mnie jednak po 2 latach wystÄ…piÅ‚ poważny rzut choroby, który znów objawiÅ‚ siÄ™ silnymi zawrotami gÅ‚owy, zaburzeniem ostroÅ›ci widzenia, bólem gaÅ‚ek ocznych.
   DietÄ™ optymalnÄ… stosujÄ™ od 1,5 roku. Jak przeczytaÅ‚am w książkach doktora KwaÅ›niewskiego tylko ta dieta daje możliwość zatrzymania choroby bÄ…dź nawet cofniÄ™cia. Staram siÄ™ przestrzegać iloÅ›ci biaÅ‚ka 30 – 45g, wÄ™glowodanów 40 – 50g przy wadze 57 kg i wzroÅ›cie 164 cm. W mojej diecie uwzglÄ™dniam móżdżek, wÄ…tróbkÄ™ (co najmniej raz w tygodniu), wywary kolagenowe codziennie. Po 1,5 rocznym stosowaniu diety czÄ™sto mam zawroty gÅ‚owy, jestem ciÄ…gle sÅ‚aba, zmÄ™czona, apatyczna. Bardzo proszÄ™ odpowiedzieć mi czy w mojej chorobie sÄ… szanse na powrót do zdrowia, czy potrzebujÄ™ wiÄ™cej czasu, czy to po prostu tak już musi pozostać?
   Jestem także pod kontrolÄ… neurologa, który zaleca mi różne Å›rodki uspakajajÄ…ce takie jak: AFOBAM, TRANXENE, CLORANXEN. W nasileniu siÄ™ choroby lekarz zapisuje mi SOLU MEDROL, ENKORTON. Po tych lekach czuje siÄ™ dobrze. ChciaÅ‚abym siÄ™ dowiedzieć, czy to sÄ… leki wspomagajÄ…ce  w mojej diecie, czy zupeÅ‚nie powinno wystarczyć tylko dieta optymalna. Po przejÅ›ciu na dietÄ™ w ciÄ…gu 1,5 roku dwukrotnie korzystaÅ‚am z prÄ…dów selektywnych, ale nie odczuÅ‚am po nich wiÄ™kszej poprawy zdrowia.
   Czytam wszystkie miesiÄ™czniki OPTYMALNI ale o SM nie ma wiele informacji, listów czytelników też chorujÄ…cych na SM. Czy dieta optymalna leczy głównie cukrzycÄ™, nadciÅ›nienie, chorobÄ™ wieÅ„cowÄ…? Jak to wyglÄ…da  u chorych na stwardnienie. Uprzejmie proszÄ™ o odpowiedź na drÄ™czÄ…ce mnie pytania.

                                                                        I. z Katowic

odpowiedź:

 Droga Pani!
   Å»ywienie Optymalne jest jedynym sposobem jaki umożliwia powstrzymanie choroby. OczywiÅ›cie sÄ… pewne szczególne zalecenia dla osób chorujÄ…cych na SM. Jednak podstawowe zasady pozostajÄ… bez zmian. Ilość biaÅ‚ka jakÄ… podaje Pani w liÅ›cie jest prawidÅ‚owa, natomiast ilość wÄ™glowodanów dla osoby stosujÄ…ce 1,5 roku żywienie optymalne może być za niska. Po dodaniu  okoÅ‚o 10 g wÄ™glowodanów na dobÄ™ powinna siÄ™ Pani poczuć lepiej. OczywiÅ›cie faktem jest, że w leczeniu SM dobrze dziaÅ‚a ograniczenie wÄ™glowodanów powodujÄ…ce niewielkÄ… ketonuriÄ™, ale takÄ… opcje stosujemy od 1,5 – 2 lat potem zwiÄ™kszamy ilość wÄ™glowodanów.
   Ważne jest również dostarczanie organizmowi jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci tÅ‚uszczu, co jak sÄ…dzÄ™ już Pani robi. Móżdżek i wÄ…tróbkÄ™ wystarczy spożywać raz w tygodniu, ale tu również nie spodziewam siÄ™ problemów. Warto również przeanalizować sposób wyliczania bo tu również znajduje siÄ™ czÄ™ste źródÅ‚o bÅ‚Ä™dów.
   Jeżeli chodzi o prÄ…dy selektywne to pacjenci z SM powinni raz w roku powtarzać seriÄ™ zabiegów, to korzystnie wpÅ‚ywa na pracÄ™ ukÅ‚adu nerwowego  w tej chorobie. 
   Kolejny problem jaki Pani porusza w liÅ›cie to poprawa stanu zdrowia  w SM. Niestety nie zawsze da siÄ™ przewidzieć jak duża bÄ™dzie poprawa. NiewÄ…tpliwie najwiÄ™kszym sukcesem żywienia optymalnego jest zatrzymanie postÄ™pów choroby. W tym Å›wietle kwestia poprawy staje na drugim planie. Jest duża grupa pacjentów,  u których poprawa jest wrÄ™cz fantastyczna, sÄ… też osoby, u których poprawa jest niewielka. Trudno odpowiedzieć czy wynika to ze szczególnej zÅ‚oÅ›liwoÅ›ci choroby, czy też z bÅ‚Ä™dów w żywieniu. SM należy do chorób, które nawet przy żywieniu optymalnym leczy siÄ™ bardzo trudno. Na pewno jednak konieczne jest stosowanie żywienia optymalnego w sposób prawidÅ‚owy. W innym przypadku choroba poczyni nieodwracalne postÄ™py powodujÄ…c stopniowÄ… degeneracjÄ™ neurologicznÄ…. Å»eby uniknąć tej groźnej perspektywy zachÄ™cam PaniÄ… do kontynuowania żywienia optymalnego.

                                                               lek. med. Mariusz GÅ‚owacki

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski