Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
04-06-2004
TrÄ…dzik.
Szanowny Panie Doktorze!
Jestem na żywieniu optymalnym od 6 lat. Mam 18 lat, ważę okoÅ‚o 51 kg, dziennie spożywam do 40 g biaÅ‚ka, 50-60 g wÄ™glowodanów. Z moim zdrowiem wszystko w porzÄ…dku z wyjÄ…tkiem trÄ…dziku, (który pojawiÅ‚ siÄ™ przed przejÅ›ciem na żywienie optymalne), na czole i policzkach. StosowaÅ‚am różne rodzaje wÄ™glowodanów od prostych po zÅ‚ożone, lecz nie zaobserwowaÅ‚am konkretnych zmian. Wszystkie zewnÄ™trzne preparaty polecane przez dermatologów nie skutkujÄ….

Czy mogÄ™ zastosować prÄ…dy selektywne? JeÅ›li nie, to proszÄ™ o radÄ™ lub podpowiedź, jak uzdrowić skórÄ™ mojej twarzy.

                                                                          Z wyrazami szacunku
                                                                                 Maria

 odpowiedź:
  
 Mianem trÄ…dziku okreÅ›la siÄ™ wystÄ™powanie na skórze wykwitów zwanych zaskórniakami. Aby doszÅ‚o do ich powstania muszÄ… być speÅ‚nione dwa warunki: zwiÄ™kszone wydzielanie Å‚oju oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków wÅ‚osowych co prowadzi do ich zatkania. W takiej sytuacji wydzielina zamiast wydostać siÄ™ na zewnÄ…trz gromadzi siÄ™ w gruczole prowadzÄ…c do jego rozdÄ™cia i wytwarza siÄ™ tzw. czysta naskórkowa. Na wydzielanie Å‚oju ma wpÅ‚yw kilka czynników, ale najważniejsze sÄ… zmiany gospodarki hormonalnej zachodzÄ…ce z wiekiem. NajwiÄ™kszy Å‚ojotok wystÄ™puje w pierwszych miesiÄ…cach życia oraz w okresie dojrzewania czyli miÄ™dzy rokiem 15 a 20 i stopniowo ulega zmniejszeniu. Praktycznie zanika po 60-tym roku życia. U niemowlÄ…t nie spotyka siÄ™ oczywiÅ›cie trÄ…dziku, ponieważ rogowacenia naskórka jest minimalne. TrÄ…dzik wystÄ™pujÄ…cy w okresie dojrzewania nazywany jest mÅ‚odzieÅ„czym i jest to zjawisko fizjologiczne. Najczęściej ustÄ™puje samoistnie po 2-3 latach. W Twoim przypadku trwa to już 7 lat i można podejrzewać, że istnieje jakiÅ› dodatkowy czynnik powodujÄ…cy wystÄ™powanie wykwitów. U mÅ‚odzieży stosujÄ…cej żywienie optymalne trÄ…dzik mÅ‚odzieÅ„czy ma zazwyczaj Å‚agodnych przebieg, czÄ™sto ustÄ™puje po rozpoczÄ™ciu diety.
   Niekiedy trÄ…dzik ulega powikÅ‚aniom polegajÄ…cym na bakteryjnym zakażeniu skóry przez gronkowce. Mamy wtedy do czynienia z tzw. trÄ…dzikiem ropowiczym. PojawiajÄ… siÄ™ ropne krosty podobne do zaskórników z tym, że otacza je odczyn zapalny – nie jest to już wtedy zjawisko przejÅ›ciowe lecz choroba wymagajÄ…ca leczenia. Czasem odróżnienie wizualne trÄ…dziku mÅ‚odzieÅ„czego od ropowiczego bywa trudne i trzeba zrobić dodatkowo badania. Powinno siÄ™ pobrać materiaÅ‚ ze zmiany oraz wykonać posiew z antybiogramem. Jeżeli stwierdzi siÄ™ obecność gronkowców można zastosować leczenie preparatem bakteriobójczym, na który wrażliwe sÄ… drobnoustroje. Powinno siÄ™ stosować Å›rodki doustne, ponieważ majÄ… one znacznie wyższÄ… skuteczność niż kremy czy maÅ›ci z antybiotykami. Najczęściej stosowanymi Å›rodkami w leczeniu trÄ…dziku sÄ… tetracykliny, jednak ich skuteczność nie jest 100%, mogÄ… natomiast wystÄ…pić pewne powikÅ‚ania. Znacznie lepszÄ… i bezpieczniejszÄ… metodÄ… jest wyhodowanie bakterii i stworzenie na nich autoszczepionki, którÄ… nastÄ™pnie podaje siÄ™ przez kilka miesiÄ™cy. Jest to metoda rzadko stosowana, ze wzglÄ™du na to, że nie wszÄ™dzie można jÄ… wykonać. Najczęściej zajmujÄ… siÄ™ tym zakÅ‚ady mikrobiologii lub alergologii przy akademiach medycznych. Jeżeli badania bakteriologiczne wykaże obecność gronkowców to warto siÄ™ postarać o wykonanie autoszczepionki, ponieważ wiÄ™kszość z tych bakterii jest odporna na powszechnie stosowane antybiotyki.
   Oprócz leczenia farmakologicznego w trÄ…dziku stosuje siÄ™ również różne metody fizykoterapii oraz zabiegi kosmetyczne. Do tradycyjnych należy naÅ›wietlenie promieniami UVA czyli popularne kwarcówki, solaria a nawet opalanie na Å›wieżym powietrzu. W ciężkim trÄ…dziku można wykazywać zabiegi zÅ‚uszczania naskórka pastÄ… rezorcynowÄ…, jednak należy wczeÅ›niej upewnić siÄ™ czy nie wystÄ™puje na skórze stan zapalny. Metoda ta jest stosowana w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych, a jej wykonywanie wymaga odpowiednich kwalifikacji. Przed takimi zabiegami zmiany powinien obejrzeć dermatolog.
   W życiu codziennym należy również pamiÄ™tać o wÅ‚aÅ›ciwej pielÄ™gnacji cery – tzn. czÄ™stym myciu z użyciem mydÅ‚a oraz niestosowaniu kremów oraz pudrów, które mogÄ… gromadzić siÄ™ w ujÅ›ciach mieszków wÅ‚osowych nasilajÄ…c trÄ…dzik. OsobiÅ›cie mogÄ™ Ci polecić maÅ‚o wyrafinowanÄ…, ale niekiedy bardzo skutecznÄ… metodÄ™ jakÄ… jest nacieranie twarzy 2-3 razy dziennie spirytusem salicynowym. Stężony alkohol etylowy dziaÅ‚a bakteriobójczo i Å›ciÄ…gajÄ…co, kwas salicynowy powoduje zÅ‚uszczanie zrogowaciaÅ‚ego naskórka. Efekty mogÄ… być widoczne już po kilku tygodniach. JeÅ›li chodzi o stosowanie prÄ…dów selektywnych to może ono być skuteczne jeżeli nie ma stanu zapalnego zwiÄ…zanego z zakażeniem, ponieważ nie dziaÅ‚ajÄ… one bakteriobójczo. Efektem stosowania prÄ…dów PS jest poprawa ukrwienia, a tym samym odżywienia skóry co czÄ™sto zmniejsza intensywność wyników.
   W leczeniu trÄ…dziku nie bez znaczenia jest również odpowiednie odżywienie. Od dawna zaleca siÄ™ spożywanie zwiÄ™kszonych iloÅ›ci biaÅ‚ka oraz unikanie pikantnych przypraw. W Twoim przypadku spożywanie poniżej 40g biaÅ‚ka na dobÄ™ jest z pewnoÅ›ciÄ… niewystarczajÄ…ce. Osoby mÅ‚ode w okresie wzrostu potrzebujÄ… go powyżej 1 g na kg masy ciaÅ‚a czyli w Twoim przypadku 50-70 g. WÄ™glowodany możesz spożywać pod dowolnÄ… postaciÄ… w iloÅ›ci okoÅ‚o 50g na dobÄ™. Pierwsze kroki w kierunku zwalczania trÄ…dziku powinnaÅ› zrobić wÅ‚aÅ›nie w zmianie proporcji żywieniowych.

                                                                     lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala    

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski