Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
11-06-2004

Marskość wątroby.
   WÄ…troba należy do najlepiej regenerujÄ…cych siÄ™ narzÄ…dów ludzkiego organizmu. Wystarczy, aby zachowana zostaÅ‚a minimalna ilość miąższu tego organu, aby mógÅ‚ siÄ™ on caÅ‚kowicie odbudować, jednak czÅ‚owiek nie jest w stanie funkcjonować bez jego prawidÅ‚owej pracy.
   Na poczÄ…tku lat 90-tych przeprowadzono w USA badania, które potwierdziÅ‚y niesamowite zdolnoÅ›ci wÄ…troby. Po usuniÄ™ciu wÄ…troby zmarÅ‚emu na marskość, byÅ‚a ona hodowana „ in vitro” i po pewnym czasie zauważono odbudowÄ™ prawidÅ‚owej budowy zrazikowej. W ludzkim organizmie wydaje siÄ™ to niemożliwe, ponieważ kraÅ„cowa niewydolność wÄ…troby powoduje Å›mierć.



   Przyczyny marskoÅ›ci  tak naprawdÄ™ nie sÄ… znane. Najczęściej podawane wirusowe zapalenie wÄ…troby jest jedynie czynnikiem predysponujÄ…cym, a faktyczna przyczyna to niska odporność umożliwiajÄ…ca rozwój i namnażanie wirusa. Nie powoduje marskoÅ›ci również sam alkohol jak siÄ™ powszechnie uważa. OczywiÅ›cie alkohol przyspiesza procesy niszczenia zrazików, jednak głównym czynnikiem jest niedożywienie osób uzależnionych, które nie zjadajÄ… dostatecznej iloÅ›ci wysokowartoÅ›ciowego biaÅ‚ka.
   Stosowane obecnie metody leczenia tej choroby sÄ… rzeczywiÅ›cie coraz lepsze, jednak żywienie chorych skutecznie niweluje dziaÅ‚anie leków. Zalecana tzw. „ dieta wÄ…trobowa” opiera siÄ™ na kleikach ryżowych i chudym miÄ™sie, w celu odciążenia wÄ…troby. Skutek jest taki, że choroba uznawana jest za nieuleczalnÄ…, a przeżywalność wynosi do 5 lat.
   WÄ…troba jest narzÄ…dem stworzonym do trawienia tÅ‚uszczów i jeżeli siÄ™ go nie dostarczy  w pożywieniu, to dochodzi do zastoju żółci w przewodach wÄ…trobowych, z czym mamy do czynienia przy standardowym leczeniu marskoÅ›ci. Dodatkowo dieta zalecana chorym nie zawiera biaÅ‚ka potrzebnego do odbudowy narzÄ…du. Å»ywienie wysokowÄ™glowodanowe w takich sytuacjach jest czynnikiem, który ostatecznie przesÄ…dza o losie chorych. Cukry z przewodu pokarmowego sÄ… wchÅ‚aniane do zlewiska żyÅ‚y wrotnej, dostajÄ… siÄ™ bezpoÅ›rednio do wÄ…troby i tu sÄ… przetwarzane na lipidy, co absorbuje znacznÄ… część możliwoÅ›ci metabolicznych wÄ…troby. Również aminokwasy ze strawionych biaÅ‚ek przedostajÄ… siÄ™ do krążenia wrotnego i muszÄ… być przetworzone przez ten narzÄ…d. Brak tÅ‚uszczów w diecie prowadzi do wzrostu ciÅ›nienia w przewodach żółciowych, w efekcie, czego wÄ…troba zwiÄ™ksza swojÄ… objÄ™tość i pojawiajÄ… siÄ™ bóle spowodowane uciskiem na otaczajÄ…cÄ… jÄ… torebkÄ™.
   Kumulacja powyższych procesów jest przyczynÄ… utrudnionego przepÅ‚ywu krwi przez wÄ…trobÄ™, co skutkuje przeciążeniem serca, jego przerostem i wystÄ…pieniem obrzÄ™ków. Niewydolność serca pogarsza funkcje wÄ…troby i dochodzi do wytworzenia bÅ‚Ä™dnego koÅ‚a prowadzÄ…cego do zniszczenia narzÄ…du. Obrót owego koÅ‚a może być przerwany przez żywienie optymalne, ponieważ opiera siÄ™ ono na tÅ‚uszczach zwierzÄ™cych, które sÄ… doskonaÅ‚ym źródÅ‚em energii i po wchÅ‚oniÄ™ciu omijajÄ… krążenie wÄ…trobowe dostajÄ…c siÄ™ do tkanek za poÅ›rednictwem chÅ‚onki a później krwi.
   Zbawienny wpÅ‚yw tÅ‚uszczów nasyconych potwierdzony zostaÅ‚ już badaniami klinicznym, jednak presja Å›rodowisk medycznych spowodowaÅ‚a porzucenie dalszych badaÅ„.
   StosujÄ…c żywienie optymalne już wielokrotnie spotykaÅ‚em siÄ™ z przypadkami wyleczenia marskoÅ›ci wÄ…troby, co jest logiczne zwarzywszy na jej fizjologiÄ™. W przypadku tej choroby rozpoczynajÄ…c żywienie optymalne należy skontaktować siÄ™ najpierw z lekarzem, który uczuli na konieczność zachowania prawidÅ‚owych proporcji miÄ™dzy biaÅ‚kiem, tÅ‚uszczem i wÄ™glowodanami.
   U pacjentów spotyka siÄ™ zazwyczaj i inne choroby współistniejÄ…ce ( cukrzyca, nadciÅ›nienie itp.),  w leczeniu, których czÄ™sto stosuje siÄ™ leki toksyczne dla wÄ…troby, czasem trzeba je szybko odstawić.
   Przy prawidÅ‚owo stosowanej diecie, z ograniczeniem biaÅ‚ka do 0.5 – 0.8g/kg m.c., objawy choroby cofajÄ… siÄ™ stosunkowo szybko. Oznaki poprawy widać już po kilkunastu dniach, jednak caÅ‚y czas ważna jest kontrola parametrów biochemicznych i klinicznych, ze wzglÄ™du na możliwość powikÅ‚aÅ„ spowodowanych np. kamicÄ… żółciowÄ… lub chorobÄ… pasożytniczÄ…. W przeważajÄ…cej części przypadków stan chorych ( nawet ciężko) jest znacznie lepszy już po 2 – 3 miesiÄ…cach. PeÅ‚ne wyleczenie nastÄ™puje w czasie krótszym niż rok. Pacjenci, którzy przeszli marskość wÄ…troby nigdy nie wracajÄ… już do poprzedniego modelu żywienia pamiÄ™tajÄ…c o swoich cierpieniach. Niestety wiÄ™kszość chorych w Polsce nadal skazana jest na choroby bez nadziei wyleczenia.

                                                                      lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski