Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
14-06-2004

Czy stosować Żywienie Optymalne przy braku woreczka żółciowego?.
   Dzień dobry,
Jestem świadomy, że Pan na pewno ma nie mało spraw na głowie, dlatego postaram się o jak najkrótsze wyjaśnienie kłopotów. Mojej kuzynce usunięto woreczek żółciowy i ona teraz nie jest pewna czy w ogóle może stosować dietę optymalną. Staram się jej pomoc w tej sprawie jak mogę, czytam, szukam odpowiedzi, ale jak dotąd jeszcze jej nie znalazłem. Dlatego proszę Pana o pomoc. Może Pan zna odpowiedź albo co najmniej powie gdzie mógłbym ją znaleźć.

                                                             Dziękuję.
                                                                Ł.L.odpowiedź:
Szanowny Panie!
   Żywienie optymalne może stosować każdy człowiek, nie zależnie od rasy, płci, wieku. Także ten pacjent, u którego usunięto pęcherzyk żółciowy. Bez pęcherzyka człowiek może żyć. W organizmie pełni on funkcję „magazynu” żółci. Po cholecystektomii, przewody żółciowe zastępują pracę pęcherzyka żółciowego. Ulegają one niewielkiemu poszerzeniu, a ściany przewodów mają możliwość kurczliwości, co zapewnia prawidłowe wydzielanie żółci do światła przewodu pokarmowego. Żywienie optymalne jest przyczynowym leczeniem kamicy żółciowej. Powoduje rozpuszczanie konkrementów w pęcherzyku żółciowym, czyli chroni pacjentów przed zabiegiem operacyjnym. Natomiast u pacjentów po cholecystektomii nie dopuszcza do tworzenia nowych kamieni w przewodach żółciowych.
   Pana kuzynka powinna zastosować typowe żywienie optymalne. Wszystkie informacje dotyczące prawidłowego żywienia znajdzie Pan w książkach dr. Kwaśniewskiego. W każdej z nich jest rozdział poświęcony chorobom wątroby, m.in. kamicy żółciowej. Żywienie pacjentów po operacji kamicy żółciowej nie odbiega od normy. Należy zwrócić jedynie uwagę na stosowanie 3 posiłków dziennie, a nie 2.

                                                     lek. med. Maciej Garbień

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski