Nałóg wÄ™glowodanowy. Panie Doktorze! Uprzejmie proszÄ™ o poradÄ™: mam 67 lat, na diecie optymalno – podobnej jestem już 6 lat. Przez 61 lat żyÅ‚am tylko produktami mÄ…cznymi, makaronem , ryżem, dużą iloÅ›ciÄ… cukru bez tÅ‚uszczu, bez miÄ™sa. 40 lat już nie mam pÄ™cherzyka żółciowego. Mam sÅ‚abÄ… trzustkÄ™, wÄ…trobÄ™, arytmiÄ™, „suche” oczy, które w nocy muszÄ™ zakraplać 6 – 7 razy.
Organizm przyzwyczajony do wÄ™glowodanów – jednak szaleje za nimi. MuszÄ™ wiÄ™c codzieÅ„ zjeść 100 – 150g wÄ™glowodanów – dopiero wtedy czuje siÄ™ radoÅ›nie, „bÅ‚ogo”. Wiem, że truje siÄ™ nimi, ale silniejszy ten nałóg jedzenia sÅ‚odyczy niż narkomania. MÄ…czne rzeczy „chodzÄ… za mnÄ…”. Ale i taka dieta – z wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… tÅ‚uszczu, a zmniejszonÄ… (niż dawniej) iloÅ›ciÄ… wÄ™glowodanów – ogromnie poprawiÅ‚a mi zdrowie. DziÄ™ki Panu dr. KwaÅ›niewskiemu – jeszcze żyjÄ™, dużo zdrowsza. Wiem, że gdyby nie nałóg jedzenia wÄ™glowodanów byÅ‚oby jeszcze lepiej. Gdy rano zjem 6 żółtek – jestem nadal gÅ‚odna – tak jakbym nic nie jadÅ‚a – dopiero gdy zjem pół buÅ‚ki – czujÄ™ sytość, spokój, radość. WiÄ™c, nie chcÄ™ jeść trucizny, ale muszÄ™. MiÄ™sa, boczku nie jadam, bo przewód pokarmowy nie może ich strawić. Mam 12 kg nadwagi. Cholesterol – 357, HDL – 73, Trójglicerydy – 100, OB – caÅ‚e życie do 70 po drugiej godzinie. Panie Doktorze – gdyby byÅ‚ jakiÅ› sposób na to bym nie musiaÅ‚a jeść tyle wÄ™glowodanów to bardzo proszÄ™ o radÄ™.
Dziękuje Panu uprzejmie. K.S.
odpowiedź: Szanowna Pani, Ograniczenie spożycia wÄ™glowodanów w Pani diecie spowodowaÅ‚o poprawÄ™ stanu zdrowia i samopoczucia. Stosuje Pani żywienie optymalne od 6 lat, to dość dÅ‚ugo. OczywiÅ›cie kiedy żywienie optymalne jest prowadzone prawidÅ‚owo, szybciej uzyskuje siÄ™ efekty. WÄ…tpliwoÅ›ci Pani budzÄ… wÄ™glowodany – ich dobowe zapotrzebowanie i czy sÄ… truciznÄ…. Dobowe zapotrzebowanie na cukry dla organizmu czÅ‚owieka to ok. 50g. Bezpiecznie możemy je zwiÄ™kszyć do ok. 100g. Przy takich iloÅ›ciach cukry nie powodujÄ… gwaÅ‚townego wydzielania insuliny i zwiÄ…zanych z tym powikÅ‚aÅ„ metabolicznych. Najlepiej spożywać je w postaci skrobi (ziemniaki i jarzyny). Cukry proste, a zwÅ‚aszcza te oczyszczone (sÅ‚odycze, cukier ziemniaczany) nie sÄ… zdrowe w dużych stężeniach i rzeczywiÅ›cie sÄ… truciznÄ…. Powinna Pani zjadać wÄ™glowodany do każdego posiÅ‚ku. ZwÅ‚aszcza do Å›niadania. Wtedy nie bÄ™dzie pojawiaÅ‚o siÄ™ uczucie gÅ‚odu. Nie ma Pani pÄ™cherzyka żółciowego. Trzeba jadać mniejsze posiÅ‚ki 3 – 4 razy dziennie – to dodatkowo zmniejszy apetyt. Nie rozwinęła Pani tematu dolegliwoÅ›ci, takich jak „suche” oczy, arytmia, itd. To może być wciąż zwiÄ…zane z oÅ›rodkowÄ… przewagÄ… ukÅ‚adu sympatycznego. ProponowaÅ‚bym skorzystać z prÄ…dów selektywnych zmniejszajÄ…cych oÅ›rodkowe napiÄ™cie współczulne i prÄ…dów zmniejszajÄ…cych apetyt.
lek. med. Maciej Garbień. |