Dieta Optymalna

Choroba Bechterewa
29-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.07.31

 Przyczynowe leczenie choroby Bechterewa.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor: lek. med. Jan Kwaśniewski)

 SÅ‚owa kluczowe: Choroba Brchterewa jest uleczalna.

    NaczelnÄ… przyczynÄ… choroby jest okreÅ›lony, niekorzystny skÅ‚ad diety nie pokrywajÄ…cy potrzeb budulcowych, regeneracyjnych i energetycznych tkanki Å‚Ä…cznej, szczególnie krÄ™gosÅ‚upa, stawów biodrowych i kolanowych. Jest to choroba z autoagresji i podobnie jak wszystkie inne choroby z autoagresji spowodowana jest nieprawidÅ‚owym odżywianiem. Gdy jakieÅ› tkanki nie otrzymujÄ… potrzebnych im do życia skÅ‚adników upominajÄ… siÄ™ o poprawÄ™ swojego zaopatrzenia wytwarzajÄ…c autoantygeny, na co organizm (podobnie jak każde paÅ„stwo) reaguje zawsze w sposób typowy wytwarzajÄ…c przeciwciaÅ‚a przeciwtankowe i niszczÄ…c buntujÄ…ce siÄ™ tkanki. Efektem jest choroba.



   Gdy jakieÅ› komórki, czy tkanki nie mogÄ… żyć przy zaopatrzeniu nie pokrywajÄ…cym ich potrzeb w sposób przynajmniej dostateczny, mogÄ… zginąć, wytwarzać antygeny lub zmniejszyć swoje potrzeby.

   Gdy wytwarzajÄ… antygeny, rozwija siÄ™ choroba z autoagresji: goÅ›ciec przewlekÅ‚y postÄ™pujÄ…cy, choroba Bechterewa, guzkowe zapalenie tÄ™tnic, choroba Buergera, sclerodrrmia, stwardnienie rozsiane, stwardnienie boczne zanikowe,  inne choroby.

   Gdy zmniejszajÄ… swoje potrzeby – sÄ… nowotworem.

   Przyczynowe leczenie choroby Bechterewa polega na peÅ‚nym pokryciu potrzeb wszystkich tkanek organizmu. Warunki te speÅ‚nia tylko żywienie optymalne, w którym na 1 g biaÅ‚ka o wysokiej wartoÅ›ci biologicznej przypada 3-4 g tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych i poniżej 06, g wÄ™glowodanów.

   Wprowadzenie do diety produktów zawierajÄ…cych wiÄ™cej kolagenu – tkanka Å‚Ä…czna, powiÄ™zi, galarety, chrzÄ…stki, gÄ™ste rosoÅ‚y, salceson wÅ‚oski, skórki wieprzowe – znacznie przyspiesza ustÄ™powanie choroby.

   U chorych na chorobÄ™ Bechterewa przebywajÄ…cych w Arkadii stosowano standardowe żywienie optymalne i prÄ…dy selektywne PS, podÅ‚użnie na krÄ™gosÅ‚up w celu poprawy ukrwienia krÄ™gosÅ‚upa.

   Na turnusach dwutygodniowych przebywaÅ‚o 24 chorych na chorobÄ™ Bechterewa (4-K i 20-M) w wieku Å›rednio 36,8 lat (od 22 do 56 lat).

   Åšredni wiek zachorowania wynosiÅ‚ 24 lata (od 12 do 54 lat), Å›redni czasokres trwania choroby – 12,8 lat (od 2 do 21 lat).

   Choroba Bechterewa jest głównie chorobÄ… mÅ‚odych, szczupÅ‚ych lub wychudzonych mężczyzn, ale nie tylko.

SkÅ‚ad diety bÄ™dÄ…cy przyczynÄ… otyÅ‚oÅ›ci „ubogich” charakteryzujÄ…cy siÄ™ zbyt niskÄ… zawartoÅ›ciÄ… biaÅ‚ka, (przy niskiej jego wartoÅ›ci biologicznej) w stosunku do spożywanych równolegle wÄ™glowodanów może być niewystarczajÄ…cy dla pokrycia potrzeb tkanki Å‚Ä…cznej głównie krÄ™gosÅ‚upa i może spowodować zachorowanie na chorobÄ™ Bechterewa.

Kobiety i 2 mężczyzn, u których choroba rozpoczęła się dopiero w 40 i 54 roku życia byli otyli.

   Wyniki:

   Bóle stawów i krÄ™gosÅ‚upa ustÄ…piÅ‚y caÅ‚kowicie u 11 chorych, ustÄ…piÅ‚y bóle stawów bÄ…dź krÄ™gosÅ‚upa i zmniejszyÅ‚y u 4 chorych, znacznie siÄ™ zmniejszyÅ‚y u 7. MniejszÄ… poprawÄ™ zaobserwowano u 2 chorych. NiewielkÄ… poprawÄ™ zaobserwowano u chorego kraÅ„cowo wyniszczonego, chorujÄ…cego na nadciÅ›nienie, skrobiawicÄ™ i niewydolność nerek. U tego chorego OB. obniżyÅ‚o siÄ™ tylko o 5 (ze 120 na 115).

Chora w wieku 52 lat, chorująca na chorobę Bechterewa od 18 lat, od 4 lat nie chodząca, po 4 miesiącach stosowania żywienia optymalnego w warunkach domowych, przyjechała samodzielnie, w dobrym stanie.

   Przy przyjÄ™ciu Å›rednie OB. wynosiÅ‚o 68,3 (od 6 do 126), po 12 dniach pobytu obniżyÅ‚o siÄ™ do Å›rednio 38,3 (od 0 do 115) czyli Å›rednio o 44%.

   Ruchomość krÄ™gosÅ‚upa mierzona odlegÅ‚oÅ›ciÄ… palców rÄ…k od podÅ‚ogi przy wyprostowanych kolanach w skÅ‚onie, znacznie siÄ™ zwiÄ™kszyÅ‚a; Å›rednia odlegÅ‚ość palców od podÅ‚ogi zmniejszyÅ‚a siÄ™ z 45,5 cm do 23,3 cm.

   U ludzi stosujÄ…cych żywienie optymalne z zasady wystÄ™puje bardzo niskie OB., zdarzajÄ… siÄ™ przypadki, że OB. wynosi 0.

   U prawie wszystkich chorych wystÄ…piÅ‚a znaczna poprawa sprawnoÅ›ci psychofizycznej. Dalsze stosowanie żywienia optymalnego w warunkach domowych powoduje dalszÄ… poprawÄ™ stanu zdrowia i wyleczenie, czÄ™sto z przywróceniem peÅ‚nej ruchomoÅ›ci krÄ™gosÅ‚upa.

   Wnioski:

  1. Przyczyną naczelną choroby Bechterewa jest niekorzystny skład diety, nie pokrywający potrzeb tkanki łącznej, głóa.nie kręgosłupa.
  2. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym c chorobie Bechterewa.

                       lek. med. Jan KwaÅ›niewski

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski