Artykuły opublikowane

Vademecum chorób serca.
23-08-2006

Odżywianie a choroby serca.

      PrzyczynÄ… wszystkich chorób serca bezpoÅ›redniÄ… lub poÅ›rednia jest zawsze niekorzystne, wymuszone dostosowanie siÄ™ organizmu i serca do okreÅ›lonego modelu odżywiania, które nie nadaje siÄ™ dla czÅ‚owieka.



     PrzyczynÄ… chorób serca pochodzenia wirusowego, czy bakteryjnego, jest brak odpornoÅ›ci organizmu na infekcje, spowodowane zÅ‚ym odżywianiem, zaÅ› przyczynÄ… wad wrodzonych u dzieci jest niekorzystne odżywianie matki. Choroby serca pochodzenia genetycznego spowodowane sÄ… z kolei niekorzystnym odżywianiem przodków dziecka, które wymusiÅ‚o zmiany, w takich, czy innych genach u przodków, przekazywane dalej potomstwu.

Choroba wieńcowa.
    
Przyczyną jej jest odżywianie wymuszające na sercu konieczność spalania wolnych kwasów tłuszczowych w ogóle, a w nadmiernych ilościach w szczególności. Serce tym więcej musi spalać WKT, im mniej organizm może wytworzyć i dostarczyć dla serca związków wysokoenergetycznych. Przyczyną jest odżywianie, które zmusza serce do korzystania z energii przy zamianie kwasu pirogronowego na mlekowy. Tylko w chorobie wieńcowej w mięśniu sercowym są enzymy (maszyny) potrzebne do tej przemiany. Im więcej WKT serce musi spalać, tym więcej musi pobierać tlenu, tym częściej pojawiają się zaburzenia jego rytmu, a w obrazie EKG pojawiają się objawy niedotlenienia. Objawy te występują nie dlatego, że serce otrzymuje za mało tlenu, a dlatego, że zbyt dużo go zużywa.
      Przy silnym stresie chorzy na chorobÄ™ wieÅ„cowÄ… zapadajÄ… na zawaÅ‚ spowodowany martwicÄ… mięśnia sercowego wywoÅ‚anÄ… uszkodzeniem biochemicznym, a nie zakrzepem, czy zatorem jak to bywa najczęściej u chorych z miażdżycÄ… tÄ™tnic wieÅ„cowych. W latach 30. w USA, w czasach wielkiego kryzysu, ponad 60% zmarÅ‚ych z powodu zawaÅ‚u nie miaÅ‚o żadnej miażdżycy w tÄ™tnicach wieÅ„cowych i żadnych objawów Å›wiadczÄ…cych o zatorze lub zakrzepie tÄ™tnicy.

 Niewydolność krążenia.
     
Przyczyną choroby jest odżywianie wymuszające budowę w komórkach mięśnia sercowego enzymów cyklu pentozowego, uruchamianego w celu wytwarzania tlenu z glukozy przy jej przetworzeniu na trójglicerydy. Serce przerasta bo enzymy te są duże i muszą się pomieścić w komórkach mięśnia sercowego. Staje się niewydolne, ponieważ robi się większe, ale mniej wydajne. Silnik samochodu też musiałby być większy, gdyby musiał zbudować instalację do przetwarzania węgla (u człowieka węgla z wodą - węglowodanów) na benzynę (u człowieka na tłuszcze) i też musiałby być mniej sprawny.
      W zdrowym sercu nie ma enzymów cyklu pentozowego w komórkach mięśniowych. W cyklu pentozowym wÄ™glowodany sÄ… przetwarzane na tÅ‚uszcze, pozostawiajÄ…c do dyspozycji organizmu sporo tlenu, a tÅ‚uszcze sÄ… przetwarzane na cholesterol, przez co organizm otrzymuje pewne iloÅ›ci wodoru, a wodór jest najlepszym paliwem. Przy niekorzystnym odżywianiu zapotrzebowanie organizmu na tlen znacznie wzrasta, nie może być w peÅ‚ni pokryte przez istniejÄ…cy u czÅ‚owieka system zaopatrzenia tkanek w tlen, bo system ten jest dostosowany do Å»ywienia Optymalnego, a nie wystarcza przy innych modelach żywienia, przy których zapotrzebowanie na tlen znacznie wzrasta.

 Miażdżyca tÄ™tnic wieÅ„cowych.
     
Przyczyną choroby jest niedobór tlenu w komórkach błony wewnętrznej tętnic, największy w tkankach z zasady słabo odżywionych, a do takich należą również niektóre odcinki tętnic wieńcowych. Nigdy miażdżyca nie powstaje np. w tętnicach języka, bo język jest bardzo dobrze ukrwiony.
      Przy niekorzystnym odżywianiu najgorzej z zasady sÄ… odżywienie tkanki najsÅ‚abiej ukrwione. Miażdżyca w tÄ™tnicach powstaje nie dlatego, że Å›ciany tÄ™tnic otrzymujÄ… zbyt maÅ‚o tlenu, a dlatego, że w nich wzrasta zapotrzebowanie na tlen, spowodowane wymuszonÄ… koniecznoÅ›ciÄ… wykorzystywania przez nie paliw potrzebujÄ…cych znacznie wiÄ™cej tlenu do ich spalenia.
      Organizm potrzebuje tym wiÄ™cej tlenu im musi spalać wiÄ™cej wÄ™gla (CO2) a mniej może spalać wodoru (H2O). Gdy komórki bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic muszÄ… spalać wÄ™giel (tak jest przy spalaniu wÄ™glowodanów), to tlenu im musi brakować i wówczas muszÄ… wytwarzać tlen na miejscu.

     Nigdy nie udowodniono, że cholesterol znakowany pierwiastkiem promieniotwórczym, podawany różnymi drogami, wchodzi do komórek bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic. A przecież to przyjmuje za pewnik współczesna nauka. Natomiast wykazano, że znakowana pierwiastkiem promieniotwórczym glukoza lub octan, już po 30 minutach byÅ‚y w komórkach tÄ™tnic w postaci trójglicerydów, a po dalszych 30 minutach w postaci cholesterolu.

      Przy spalaniu wÄ™glowodanów współczynnik oddechowy (stosunek tlenu do wytworzonego dwutlenku wÄ™gla) wynosi 1, a to oznacza, że caÅ‚y tlen idzie na spalanie wÄ™gla. Przy spalaniu tÅ‚uszczów współczynnik ten wynosi 0,7, a to oznacza, że duża część dostarczanego tlenu spalana jest z wodorem. Czym wiÄ™cej organizm może spalić wodoru, a mniej wÄ™gla, tym lepiej dla tego organizmu. 1 gram wodoru daje po spaleniu 34,3 kcal, 1 gram wÄ™gla - 7,87 kcal, 1 gram glukozy tylko 3,73 kcal gdy jest spalany w cyklu heksozowym i mniej, gdy jest przetwarzany w cyklu pentozowym lub na inne sposoby.

 Miokardiopatia przerostowa.
    
Przyczyną choroby jest skład diety wymuszający spalanie glukozy w cyklu heksozowym w komórkach mięśnia sercowego. Enzymów tego cyklu jest bardzo dużo, są duże i zajmują dużą objętość. Komórki mięśnia sercowego zmuszone do budowy i pomieszczenia w swym wnętrzu tych enzymów, grubieją nawet do 8 razy, serce przerasta często do 1 - 1,5 kg, ściany serca tak grubieją, że komory serca robią się bardzo małe i chory musi umrzeć. Miokardiopatia przerostowa jest obecnie np. w Australii najczęstszą przyczyną przeszczepów serca.

 Zaburzenia rytmu serca.
    
Główną przyczyną zaburzeń rytmu serca jest zwiększenie natężenia pól elektromagnetycznych przez urządzenia wytworzone przez człowieka. Mogą być inne przyczyny, w tym anatomiczne. Żywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w chorobach serca. Nie zależnie od poprzedniego modelu żywienia i rodzaju choroby czy chorób tym żywieniem spowodowanych, przez usunięcie przyczyny choroby, powoduje się wyleczenie u ponad 90% chorych i poprawę u pozostałych.
     Å»ywienie Optymalne również u ponad 90% chorych na zaburzenia rytmu serca powoduje ustÄ…pienie tych zaburzeÅ„. Czasami bywa, że zaburzenia rytmu utrzymujÄ… siÄ™. Przeważnie sÄ… one wówczas znacznie mniej uciążliwe, niż przy innych metodach leczenia. Najczęściej pomaga wówczas leczenie farmakologiczne, przy czym, ze wzglÄ™du na zmienionÄ… budowÄ™ biochemicznÄ… mięśnia sercowego, niektóre leki stosowane w leczeniu tych zaburzeÅ„, mogÄ… nie dziaÅ‚ać wcale. Czasami pomagajÄ… leki, które nie sÄ… stosowane w leczeniu zaburzeÅ„ rytmu serca.
     TachycardiÄ™ i zaburzenia rytmu serca z szybkÄ… jego czynnoÅ›ciÄ… czÄ™sto można wyleczyć prÄ…dami selektywnymi pobudzajÄ…cymi ukÅ‚ad parasympatyczny. Zbyt wolnÄ… pracÄ™ serca, szczególnie z dominujÄ…cÄ… przewagÄ… ukÅ‚adu parasympatycznego czÄ™sto można wyleczyć prÄ…dami pobudzajÄ…cymi ukÅ‚ad sympatyczny i wówczas rozrusznik serca staje siÄ™ zbÄ™dny. Gdy serce z bradycardiÄ… reaguje na podanie atropiny przyspieszeniem czynnoÅ›ci, prÄ…dy pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad sympatyczny powodujÄ… trwaÅ‚e wyleczenie.

 Hiperlipidemie pierwotne.
    
W tych chorobach, uważanych za pochodzenia genetycznego, chorzy wymierają bardzo szybko i w młodym wieku. Wykazano, że przodkowie tych chorych często żyli długo, nawet powyżej 80 lat, co poddaje w wątpliwość genetyczne tło choroby. Wykazano, że wszystkie typy hiperlipidemii pierwotnych występują wyłącznie u ludzi, w diecie których węglowodany dostarczają 35 - 40% energii. A żadne geny nie zmuszają człowieka żeby jadł akurat tyle węglowodanów. Żywienie Optymalne szybko powoduje wyleczenie z hiperlipidemii z wyjątkiem tych przypadków, przy których są wrodzone zaburzenia enzymatyczne.

We wszystkich w/w chorobach serca Dieta Optymalna jest leczeniem przyczynowym tych schorzeń. Serce jest zdrowe wówczas, gdy organizm ma optymalne zaopatrzenie w główne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, wszystko występujące w optymalnych ilościach i proporcjach. W tych warunkach serce zużywa mało tlenu, jest najmniejsze i najbardziej sprawne, prawie jedynym źródłem energii jest dla niego ATP i inne związki fosforowe wysokoenergetyczne, które są "ładowane", podobnie jak akumulatory, w wątrobie i innych tkankach, przesyłane do mózgu i serca, skąd energia jest pobierana, a "akumulatory" są odsyłane do powtórnego naładowania.

                                                                     Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski