|
T.K. |
Szum w uszach
Szanowny Panie Doktorze
KorzystajÄ…c z możliwoÅ›ci zadawania pytaÅ„ proszÄ™ o radÄ™ w sprawie uporczywego „ szumu w uszach „. Od lutego 2001r. StosujÄ™ dietÄ™ optymalnÄ…. Po okoÅ‚o miesiÄ…cu zauważyÅ‚em: 1) zniknęło nadciÅ›nienie tÄ™tnicze ( z 160/90 do ~`120/80 ) 2) poprawa poziomu cholesterolu ( byÅ‚o/jest: trójglicerydy – 167/73,HDL – 37/72, LDL – 221/224, Cholesterol ogólny – 309/318 ) 3) ustÄ…piÅ‚o pieczenie w klatce piersiowej (zawsze objawiaÅ‚o siÄ™ nawet po sÅ‚abej herbacie)
W maju br. byłem z wizytą u Pani Doktor w Arkadii w Sopocie, gdzie otrzymałem zlecenie na prądy selektywne: 1) 10x25min PS 60mA na lewy staw biodrowy ( ból w biodrze ustąpił prawie całkowicie ) 2) 10x20min PS 60mA na uszy ( szum w uszach )
Dnia 7.06.2001r. skończyłem zabiegi wg wskazań.
JakÄ… mam szansÄ™ na pozbycie siÄ™ tego okropnego szumu ( gwizdu ) w uszach i ewentualnie poprawy sÅ‚uchu? KÅ‚opoty ze sÅ‚uchem miaÅ‚em od dawna, ale uÅ›wiadomiono mi to dopiero przed kilkunastu laty. WedÅ‚ug badaÅ„ 24.10.2000r. na wykresie przy 2kHz stanowi 65-L i 75-P/dB. Od trzech lat używam aparatu sÅ‚uchowego. W Arkadii w Sopocie otrzymaÅ‚em bardzo przydatne wasze zestawienie produktów spożywczych z danymi B-T-W szczególnie to w ukÅ‚adzie alfabetycznym. Przypadkowo stwierdziÅ‚em duże różnice wartoÅ›ci szczególnie w wÄ™glowodanach w niektórych pozycjach w stosunku do tabel zamieszczonych w Książce Kucharskiej – Jana KwaÅ›niewskiego. Które dane sÄ… bardziej aktualne? Dodatkowo pozostaje mi jeszcze do wyleczenia osteoporoza. Badania z 16.01.2001r. wykazaÅ‚y: - w gÄ™stoÅ›ci krÄ™gosÅ‚upa lÄ™dźwiowego – odchylenie 3,33SD - w szyjce koÅ›ci udowej – 3,02SD Czy i po jakim czasie nastÄ…pi poprawa? Tak postawione pytanie wiąże siÄ™ z oficjalnie otrzymanÄ… odpowiedziÄ…, że osteoporozÄ™ można tylko powstrzymać a nie wyleczyć? Moje dane: lat 63, wzrost 164, waga obecnie 159kg, od 14 lat nie palÄ™.
J. A.
P.S. ChcÄ™ dodać, że obecnie szum w uszach tak jakby siÄ™ nasiliÅ‚ ( może to być tylko moje wrażenie – oczekujÄ…c szybkiej poprawy?).
Odpowiedź:
Czytając Pana list z zadowoleniem można stwierdzić, iż po paru miesiącach stosowania żywienia optymalnego nastąpiła poprawa stanu zdrowia. Ma to odzwierciedlenie w ustępowaniu objawów chorobowych, a także u wyszczególnionych przez Pana wynikach badań. Ustępują objawy miażdżycowe, pieczenie w klatce piersiowej oraz nadciśnienie tętnicze. Stosowane przez Pana żywienie optymalne spowodowało zasilenie organizmu ( mięśnia sercowego ) w lepsze produkty energetyczne. Mięsień sercowy zaopatrywany w najlepsze źródła energii zużywa mniej tlenu oraz zwiększa się jego hemodynamiczna wydolność jako pompy. Czuje się Pan silniejszy, pozbył się Pan dolegliwości po zabiegach prądami selektywnymi. Zapytuje Pan czy można się pozbyć szumu w uszach? Owszem można. Trzeba jednak wiedzieć jaka jest ich przyczyna. Najczęstszą przyczyną szumu w uszach jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Powoduje ona zwężenie tętnic kręgowych przebiegających wewnątrz elementów kostnych kręgosłupa. Powoduje to pogorszenie ukrwienia mózgu, niedotlenienie mózgu, pogorszenie pamięci, skłonność do omdleń oraz szumy. Drugą najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie nerwu słuchowego. Jeżeli prądy selektywne stosowane na małżowiny uszne nie zmniejszyły dolegliwości trzeba je zastosować na okolicę kręgosłupa. Równocześnie prawidłowo stosując żywienie optymalne ze szczególnym zwróceniem uwagi na podaż produktów bogatokolagenowych. W odpowiedzi na Pana drugie pytanie dotyczące tabel produktów spożywczych, polecam tabele stosowane przez dietetyków z Ośrodka Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze. Są one stale uaktualniane. Inne tabele, pomimo małych błędów, też będą dobre. Margines błędu przy stosowaniu żywienia optymalnego ( ok. 15% ) nie ma istotnego znaczenia. Pyta Pan także o osteoporozę oraz czy i po jakim czasie ona ustąpi. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym w przypadku osteoporozy. Cofa się ona zawsze. Około 30% rocznie od ubytku, czyli że bardzo szybko. Różne są jednak przyczyny osteoporozy. Osteoporoza czyli zrzeszotnienie kości polega na patologicznie zmniejszonej gęstości tkanki kostnej przy prawidłowej zawartości soli wapnia. Występuje predyspozycja do złamań. Przyczyn jest wiele: niedobór estrogenów (osteoporoza starcza), osteoporoza z unieruchomienia, osteoporoza endokrynna, osteoporoza z niedożywienia i braku witaminy C, osteoporoza w wyniku marskości wątroby, polekowa oraz w przypadku niektórych nowotworów. Leczenie tradycyjne jest w większości wypadków nieskuteczne.
Na żywieniu optymalnym osteoporoza nie występuje, gdy istnieje cofa się stosunkowo szybko. Trzeba zwrócić uwagę na dostarczenie kolagenu zwłaszcza w początkowym okresie żywienia. Stosowanie preparatów wapnia i innych leków jest niepotrzebne. Podaje Pan również swoje dane wzrost, wiek i wagę. Jeżeli to nie jest pomyłka (waga 159kg!!) należy schudnąć. Taka olbrzymia otyłość jest stanem chorobowym. Trzeba koniecznie zmodyfikować proporcje. Należy zjadać na dobę ok. 30-40g białka, ok. 120-150g tłuszczu oraz ok. 50g węglowodanów. Najlepiej jadać dwa razy na dobę i często spożywać produkty bogatokolagenowe.
lek. med. Maciej Garbień |