Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
16-02-2004
T.K.

Anoreksja      

 Jeszcze kilkanaÅ›cie lat temu leczeniem anoreksji zajmowali siÄ™ pediatrzy, ponieważ choroba dotyczy głównie kilkunastoletnich dziewczÄ…t. W oddziaÅ‚ach szpitalnych stosowano oprócz karmienia i leków również psychoterapiÄ™, która czasem przynosiÅ‚a efekty, a innym razem nie, ponieważ pacjentki czÄ™sto okazywaÅ‚y siÄ™ inteligentniejsze od terapeutów. Kontrola przy posiÅ‚kach oraz zapobieganie wymiotom teoretycznie powinny skutkować przyrostem masy ciaÅ‚a, jednak chore dziewczynki czÄ™sto znajdowaÅ‚y sposób, aby przechytrzyć personel szpitalny. Jeżeli nawet udaÅ‚o siÄ™ dopilnować je przy posiÅ‚kach, to potrafiÅ‚y w nocy wykonywać intensywne ćwiczenia, aby stracić zjedzone kalorie.



W przypadku, gdy pobyt szpitalny kończył się sukcesem i dochodziło do wzrostu masy ciała, to po powrocie do domu ponownie rozpoczynały głodówki. Dzisiaj wiadomo, że anoreksja jest chorobą psychiczną i jako taka powinna być leczona psychiatrycznie. Zmiana podejścia do tej choroby spowodowała poprawę wyników leczenia, jednak nadal jest to groźna, zagrażająca życiu choroba.

            Wbrew powszechnemu przekonaniu anoreksja nie jest chorobÄ… nowÄ…, spowodowanÄ… modÄ… na szczupÅ‚Ä… sylwetkÄ™. WystÄ™powaÅ‚a ona już znacznie wczeÅ›niej, jednak motywami osób chorych byÅ‚y najczęściej pobudki religijne. Dlatego dawnych anorektyków należy szukać np. wÅ›ród Å›redniowiecznych Å›wiÄ™tych, żyjÄ…cych w gÅ‚Ä™bokiej ascecie. Dzisiaj, lansowanie w Å›rodkach masowego przekazu bardzo szczupÅ‚ych aktorek może być jedynie czynnikiem sprzyjajÄ…cym chorobie, ale na pewno nie jest jej przyczynÄ…. W ostatnich kilku latach rozwojowi choroby w sposób niechlubny przyczyniÅ‚ siÄ™ internet, dziÄ™ki któremu anorektyczki mogÄ… siÄ™ swobodnie kontaktować i wymieniać doÅ›wiadczenia. Wzajemnie pomagajÄ… sobie omijać trudnoÅ›ci stwarzane przez lekarzy. Na poczÄ…tku choroby dziewczÄ™ta zwykle radzÄ… sobie dobrze oszukujÄ…c otoczenie. ZjadajÄ… coraz mniej pokarmów i sÄ… to najczęściej produkty roÅ›linne  i sÅ‚odycze, co negatywnie wpÅ‚ywa na pracÄ™ mózgu i powoduje jego niedożywienie. W tym czasie najÅ‚atwiej jest chorobÄ™ wyleczyć, ponieważ dziewczÄ™ta odczuwajÄ… jeszcze głód. Po kilku miesiÄ…cach dochodzi jednak do caÅ‚kowitego zniesienia Å‚aknienia i nie wywoÅ‚ujÄ… go nawet zapachy ulubionych potraw. W dalszym czasie zanika nawet poczucie smaku. Leków na tÄ… przypadÅ‚ość praktycznie nie ma. Ostatnio próbuje siÄ™ wprowadzić do terapii pochodne tetrahydrokanabinoli, które wystÄ™pujÄ… w konopiach indyjskich, ze wzglÄ™du na ich dziaÅ‚anie uboczne, jakim jest pobudzenie oÅ›rodka gÅ‚odu w mózgu, jednak odlegÅ‚e efekty leczenia nie sÄ… jeszcze znane. Terapia ta ma spore grono przeciwników.

NajlepszÄ… metodÄ… leczenia byÅ‚oby zastosowanie żywienia optymalnego, gdyż przywraca ono prawidÅ‚owÄ… czynność mózgu. Problem jednak w tym, że choroba polega na niejedzeniu. Aby możliwy byÅ‚ powrót do zdrowia, konieczne jest uÅ›wiadomienie sobie choroby – tu niezbÄ™dna jest psychoterapia. Jeżeli chora wykaże chęć współpracy należy od razu wprowadzić żywienie optymalne. W poczÄ…tkowym okresie bardzo dobrze jest wÅ‚Ä…czyć do leczenia prÄ…dy selektywne PS na jamÄ™ brzusznÄ…, ponieważ wywoÅ‚ujÄ… one uczucie gÅ‚odu. Efektu można spodziewać siÄ™ po 10 – 20 zabiegach. Jeżeli dodatkowo wystÄ™pujÄ… objawy depresji lub nerwicy, należy jednoczeÅ›nie stosować zabiegi na centralny ukÅ‚ad nerwowy. Samo żywienie optymalne jest czÄ™sto chÄ™tnie przyjmowane przez anorektyczki, ponieważ jest ono postrzegane jako dieta odchudzajÄ…ca. Pomaga też Å›wiadomość, że kontynuujÄ…c je nie dochodzi do wystÄ…pienia nadwagi. StosujÄ…c żywienie należy starać siÄ™, aby spożycie biaÅ‚ka wynosiÅ‚o 1,5 g na kg masy ciaÅ‚a, ponieważ jest ono konieczne w odbudowie mięśni. Przyrost masy ciaÅ‚a jest powolny, jednak staÅ‚y i wynosi ok. 1 – 2 kg miesiÄ™cznie. Po kilku miesiÄ…cach zazwyczaj nie ma obawy, że nastÄ…pi nawrót choroby, ponieważ dochodzi już do zmiany sposobu myÅ›lenia. OkoÅ‚o 6 –12 tygodni potrzeba, aby uregulowaÅ‚a siÄ™ gospodarka hormonalna. Należy jednak pamiÄ™tać, że nawet przez kilka lat może nie wystÄ…pić miesiÄ…czka, ponieważ na żywieniu optymalnym pojawia siÄ™ ona dopiero okoÅ‚o 18 roku życia i nawet u już miesiÄ…czkujÄ…cych dziewczÄ…t może dojść do jej zatrzymania. Ten objaw nie powinien być jednak uznany za patologiczny, ponieważ opóźnienie dojrzewania jest zwiÄ…zane z późniejszÄ… menopauzÄ… i wydÅ‚użeniem życia.

                                                                                  lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski