Składniki:
– 2 l mleka
– 1 l śmietany 30 %
– 8 jajek
– 30 dag masła
– 5 dag cukru kryształu lub pudru
– 10 dag rodzynek
– 10 dag suszonych moreli
Do dużego garnka wlać mleko, ustawić na płytce żaroodpornej i gotować na bardzo wolnym ogniu. W drugim naczyniu roztrzepać mikserem lub trzepaczką jajka, dodać śmietanę i jeszcze ubijać przez kilka chwil. Połączone składniki wlać do mleka i wszystko dokładnie wymieszać. Masę mleczną mieszać co pewien czas, aby się nie przypaliła i gotować tak długo, aż oddzieli się serek (ok. 40-60 min). W tym czasie przygotować bakalie: rodzynki i morele umyć dokładnie, zalać wrzącą wodą, a po ok. 30 min osączyć na sitku.
Oddzielony serek przelać na sitko wyłożone czystą gazą i osączać przez co najmniej jedną godzinę (odlać nieco serwatki na później). Pod koniec serek można nieco odcisnąć, ale niezbyt mocno. Osączone morele pokroić w kosteczkę i wraz z rodzynkami odłożyć na później.
Do miski włożyć miękkie masło, wsypać cukier i ucierać pałką, aż masa stanie się gładka i puszysta. Osączony serek przełożyć do naczynia (powinno być go ok. 1 kg) i dodawać po jednej łyżce do masy maślanej, cały czas ucierając, aż wetrzemy cały serek. Na końcu dodać przygotowane bakalie i całość delikatnie wymieszać.
Gazę namoczyć w pozostawionej serwatce i wyłożyć nią miskę o dowolnym kształcie. Do środka nakładać masę serową, najlepiej ręką, dokładnie ubijając i dociskając, aby w środku nie pozostały pęcherzyki powietrza.. Wierzch wyrównać i zawinąć w gazę. Paschę wstawić do lodówki i schłodzić przez kilka godzin. Następnie przełożyć ją na duży talerz, delikatnie zdejmując gazę i przybrać dowolnymi bakaliami.
Przed podaniem paschę należy wyjąć przynajmniej ½ godziny wcześniej z lodówki, będzie wówczas smaczniejsza. Najlepiej kroić ją nożem maczanym w gorącej wodzie.
Uwagi:
– jest to znakomity deser o bardzo dobrym składnie, który można spożywać jako samodzielne
danie, np. na kolację,
– podzieloną na części paschę można zamrażać i wyjmować odpowiednią ilość porcji w razie
potrzeby,
– można dodać dowolne bakalie: orzechy, migdały, skórkę cytrynową w cukrze, kandyzowane
owoce, można również dodać aromat waniliowy, cytrynowy, rumowy itp.
100g gotowej potrawy zawiera:
B – 8,3 T – 28,3 W – 9,7 | kaloryczność 330 kcal |
B : T : W = 1 : 3,4 : 1,2 | gotowej potrawy – 1,6 kg |