Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.

Zespół złego wchłaniania


Szanowny Panie Doktorze!


       Bardzo dużo dobrego słyszałem o efektach leczenia metodą dr Kwaśniewskiego. Moja ciotka była w Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze i wyleczyła się z nadciśnienia i cukrzycy typu II.

Ja sam przeczytałem „Żywienie Optymalne” i jestem pełen rozterek, ale też i pełen nadziei. Obawiałem się sam rozpocząć żywienia optymalnego i dlatego piszę ten list. W wieku 9 lat zachorowałem na zapalenie wyrostka robaczkowego i byłem operowany. Po kilkunastu dniach musiano mnie operować powtórnie z powodu zapalenia otrzewnej i niedrożności jelit. Byłem operowany6-cio krotnie . Kilka razy byłem w szpitalu z powodu sepsy i perforacji jelit. To wszystko wydarzyło się do 16 roku życia. Teraz pozostało mi 1m jelita (cienkiego?) ogromne blizny na brzuchu, ciągła walka z utratą wagi i olbrzymie problemy ze stresem jaki to wszystko u mnie powoduje. Mam problemy ze snem, mam problemy w życiu osobistym. Co robić? Czy mój przypadek kwalifikuje się do zastosowania Waszej diety? Poinformowano mnie, iż potrzebne są dane. Mój wzrost to 170 cm, waga 58 kg, mam 28 lat.

                                                                  Pozdrawiam – .Aleksander


Odpowiedź:


    W odpowiedzi na Pański list muszę stwierdzić, że cierpi Pan na tzw. zespół złego wchłaniania. W Pana przypadku jest on spowodowany kolejnymi resekcjami jelita cienkiego. Stanowi to dość poważny problem dietetyczny. Jelito cienkie jest odpowiedzialne za kontynuację procesów trawienia i wchłaniania niezbędnych, ważnych życiowo substancji (np. witamin, pierwiastków śladowych, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i cukrów). Aby zapewnić prawidłowe odżywienie organizmu 1 metr jelita cienkiego wystarczy. 
    Pana przypadek jak najbardziej kwalifikuje się do zastosowania żywienia optymalnego . W pierwszym okresie żywienia powinien Pan zjadać posiłki mniejsze objętościowo ale częściej. Na przykład 4 razy dziennie. Wszystkie pokarmy przed zjedzeniem należy gotować, a potem odpowiednio rozdrobnić lub zmielić.
     Z powodu niedowagi powinien Pan zwrócić uwagę na dostarczenie niezbędnych produktów budulcowych i witamin. Zalecane dla Pana produkty to: żółtka nawet 6-8 sztuk na dobę, wątróbka, pasztetowa, sery i gotowane warzywa i ziemniaki.
    Krótszy przewód pokarmowy zawsze będzie wiązał się z szybszym pasażem jelitowym oraz gorszym wchłanianiem – musi Pan o tym pamiętać całe życie. Powinien Pan unikać ostrych przypraw i alkoholu. 
    Przez pierwsze 2 miesiące żywienia należy dostarczyć do organizmu ok. 70g białka i ok. 50g węglowodanów na dobę. Produkty zawierające tłuszcz powinien Pan jadać dowoli tzn. tyle, aby nie odczuwać głodu między posiłkami. Z zalecanych najlepsze będzie masło i śmietana 30%. Po dwóch miesiącach można ograniczyć białko do 30-50g na dobę. 
     Z problemami emocjonalnymi można uporać się stosując prądy selektywne identycznie jak przy nerwicy.


                                                                  lek. med. Maciej Garbień

Przewijanie do góry