Nadwaga.
Jestem od 6 miesięcy na diecie optymalnej. Może na początku popełniałam jakieś błędy – z biegiem tygodni przy wertowaniu książki dr Kwaśniewskiego „Dieta Optymalna” i miesięczniku „Optymalni”, którego kupuje, co miesiąc, wydaje mi się, że dużo już się nauczyłam. I teraz niezmiennie od tygodni jadam dwa razy dziennie, t. j. między 8 – 9 śniadanie; 4 żółtka –50 masła+0,5 grejpfruta. Międzyczasie popijam przeważnie wodę czasem herbatę.
W miesięczniku „Optymalni” proszę o podanie przykładowego konkretnego jadłospisu na mój wzrost, żebym mogła wreszcie schudnąć. Nie jestem za urozmaiceniami pokarmów- mogę jeść ciągle to samo- byle tylko dostarczyć organizmowi potrzebnych składników pokarmowych.
Nie proszę o odpowiedź na adres, bo wiem ile jest pracy w redakcji, ale w miesięczniku „Optymalni”, nas jest tu więcej z tym problemem, nie obciążonych chorobami na razie, ale żywienie optymalne stosujemy zapobiegawczo. Pozbyłam się wzdęć już po 3- 4 dniach żywienia optymalnego, to jest już super, jeszcze ta waga.
Bardzo proszę o spełnienie mojej prośby. I serdecznie pozdrawiam wszystkich pracujących dla nas w miesięczniku „Optymalni”.
B. N.
odpowiedź:
Rozpoczynając żywienie optymalne większość osób z nadwagą szybko zrzuca zbędne kilogramy i osiąga wagę należną. Na wadze szybciej tracą mężczyźni, a wolniej kobiety. Najczęściej przyczyną braku efektów są błędy popełniane na początku diety, które zwykle udaje się naprawić.
Przy prawidłowo stosowanym żywieniu rzadko zdarza się brak utraty wagi. Kłopoty dotyczą najczęściej kobiet, które w zdenerwowaniu robią się głodne. U tych osób mamy do czynienia z obniżonym poziomem lipaz trawiących tłuszcze. Wyjątkowo zdarza się, że mimo stosowania diety i prądów S na jamę brzuszną nie następuje chudnięcie. Osoby mające nadwagę w dobowych posiłkach powinny dostarczać nieco mniej tłuszczu (ok. 1,5-2g na kg masy ciała), ponieważ część zapotrzebowania należy czerpać z własnych zapasów. Pani nadwaga nie należy do poważnych, jednak niewątpliwie kilka kg powinno się pozbyć. Gotowe jadłospisy z ograniczoną ilością tłuszczu otrzymała już Pani w tabelach. Stosując się do powyższych zaleceń, prawie każdy traci na wadze. Z doświadczenia wiemy, że nawet osoby z upośledzonym wytwarzaniem lipaz po pewnym czasie uruchomniają ich produkcję. Zdarzyło mi się, np. spotkać pacjentkę, która pierwszy kg straciła po 2,5 roku diety.
lek. med. Przemysław Pala