Wzdęcia, cukrzyca typ II, niedoczynność tarczycy, lamblioza.
Szanowny Panie Doktorze
Przesyłam do Pana ten list z nadzieją, że otrzymam odpowiedź i poradę co mam dalej czynić?.
Na żywieniu optymalnym jestem od lipca ubiegłego roku. We wrześniu 2003r. byłam wraz z mężem w hotelu „Colonia” w Ustroniu Jaszowcu na 14 dniowych wczasach leczniczych, na których skorzystałam z wykładów z zakresu żywienia optymalnego. Przy należnej wadze 75 kg stosuje w/w dobowe ilości:
białko 40-50g, tłuszcze 100-120g, węglowodany 40-50g.
Choruję od 12 lat na cukrzycę typu II, którą udało się opanować na żywieniu optymalnym. Czy do końca – tego nie wiem, gdyż mam poziomy cukru na czczo 140-150, oczywiście bez brania leków. W czasie tych wczasów leczniczych lekarz optymalny zalecił mi dużo prądów selektywnych (dłonie – stopy, nadwaga). Rzeczywiście, po tych prądach zaczęłam ubywać na wadze. Do chwili obecnej straciłam 9 kg, obecnie ważę 85 kg i mam nadzieję, że waga nadal będzie ubywała. Mam 60 lat. W grudniu 2001r byłam operowana na tarczycę – nowotwór prawego płatu (C.P.). Mam usuniętą tarczycę i węzły chłonne. Codziennie na czczo biorę 150 mg euthyroxu, tak aby poziom TSH utrzymywać w dolnej granicy (nadczynność). Dawkę te utrzymuję po konsultacji z dwoma lekarzami optymalnymi. Czy żywienie optymalne stosowane przez w dłuższy czas, pozwoli mi na zmniejszenie dawki tego leku?
Panie Doktorze, mimo precyzyjnego stosowania wagi i proporcji BTW w żywieniu optymalnym, mam kłopoty trawienne i bardzo często wzdęcia. Bez No-spy i sylimarolu nie mogę się obejść. Dość często mam zaparcia, przy których przy oddawaniu kału, pojawiają się niekiedy krwinki. Badanie kału na pasożyty nic nie wykazało.
Dr Garbień (senior) na łamach miesięcznika „Optymalni” pisał w ubiegłym roku, że jest bardzo wiele przyczyn powstawania wzdęć, ale jedynym panaceum jest żywienie optymalne. W moim przypadku ta recepta, jak dotychczas, nie sprawdziła się. Być może jestem jeszcze zbyt krótko na żywieniu optymalnym, bądź jest inna przyczyna powstawania wzdęć? Proszę o poradę co czynić, aby zniknęły te uciążliwe objawy? Być może będą konieczne badania specjalistyczne? Jeśli tak – to jakie serdecznie proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.
Pozdrawiam Pana
J.A.
odpowiedź:
Szanowna Pani !
Stosuje Pani żywienie optymalne w zasadzie prawidłowo, choć węglowodanów i białka można zjadać ok. 60g. Wynika to z wypisanych w liście proporcji, ale także z efektów. Ustabilizowała się Pani cukrzyca, choroba metaboliczna, która przy niewłaściwym stosowaniu diety nie reguluje się.
Jest to tym bardziej skomplikowane, iż cierpi Pani na wtórną niedoczynność tarczycy. U pacjentów stosujących hormony tarczycy w tabletkach bardzo trudno o regulację poziomów cukru we krwi. Jednak to się udało. Duży sukces! Prawdopodobnie nawet dłuższy okres żywienia optymalnego nie pozwoli na zredukowanie obecnej dawki Euthyroxu. 150µg to bardzo dużo. Można wykonać próby redukcji Euthyrox pod kontrolną TSH. Należy uważać na poziomy cukru we krwi. Zaburzenia hormonalne tarczycy mogą powodować rozchwianie cukrzycy.
Stosowanie żywienia optymalnego powoduje regulację pracy przewodu pokarmowego, a Pani ma wciąż problemy gastryczne. Zaburzenia hormonalne tarczycy powodują wystąpienie takich dolegliwości, jakie Pani opisuje. Powodem dokuczliwych objawów może być również obecność lamblii lub drożdżaków. Jednorazowe badanie w 100% tego nie potwierdzi. Jeżeli występują u Pani okresy wzmożonej pracy jelit tzw. „burczenie w brzuchu”, zwłaszcza w nocy, skurcze łydek nad ranem lub luźne stolce to jest prawie pewne, iż pasożyty lub grzyby są w przewodzie pokarmowym. Jedynym sposobem na pozbycie się tych dolegliwości jest zastosowanie leczenia. Przyczyną wzdęć i innych zaburzeń gastrycznych mogą być choroby układowe, uchyłki przewodu pokarmowego i wiele innych chorób, które wymagają specjalistycznej diagnostyki szpitalnej. Zanim zdecyduje się Pani je wykonać proponuję wykluczyć najczęstszą przyczynę problemów trawiennych u optymalnych – lambliozę.
lek. med. Maciej Garbień