Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.

Lamblioza.
Szanowny Panie Doktorze,
   Moim problemem po roku stosowania żywienia optymalnego jest obecność lamblii w przewodzie pokarmowym i związane z tym dolegliwości: wzdęcia, uporczywe zaparcia, osłabienie, rozdrażnienie, objawy alergiczne. Część dolegliwości występowała jeszcze przed wprowadzeniem żywienia optymalnego, ale w mniejszym natężeniu i nigdy nie wiązałam ich z pasożytami.

   Przekonałam się o trudnościach w diagnostyce i leczeniu lambliozy. Kuracja Metronidazolem i Tinidazolem (powtórzona po 2 miesiącach) nie przyniosła większej poprawy. W związku z tym pytam czy istnieją skuteczniejsze leki bądź inne metody leczenia (słyszałam coś o aparacie „Zapper”)?
   Mam 33 lata, 170 cm wzrostu, 67 kg wagi. Utrzymuję proporcję B:T:W – 50:150:50.

                                                                              Pozdrawiam
                                                                                    E.M.


odpowiedź:
Szanowna Pani
   Rzeczywiście diagnostyka i leczenie lambliozy jest dużym problemem w kontekście pacjentów stosujących żywienie optymalne, ale także w wymiarze ogólnomedycznym. Giardia lambllia lamblie jest to znany od dawna pasożyt wywołujący u człowieka szereg dolegliwości. Na łamach miesięcznika „Optymalni” bardzo często ukazywały się artykuły oraz odpowiedzi na listy poruszające ten problem. Nie istnieje skuteczna profilaktyka zabezpieczająca przed zakażeniem. Oczywiście nie znaczy to, że mamy zaniechać  higieny życia codziennego. Należy pamiętać o przegotowywaniu wody pitnej, częstym myciu rak, unikaniu picia wody ze strumienia górskiego, unikaniu zbyt „czułych” kontaktów ze zwierzętami domowymi. Obecnie najskuteczniejszymi chemioterapeutykami wykorzystywanymi w leczeniu lambliozy są: Tinidazol oraz Metronidazol. Z reguły dwukrotna czternastodniowa kuracja w odstępie dwumiesięcznym wystarcza do wyeliminowania objawów lambliozy. Standardowo stosujemy w pierwszym i czternastym dniu kuracji 4 tabletki Tinidazolu jednorazowo do posiłku oraz 4 tabletki Metronidazolu dziennie w dwóch podzielonych dawkach. Jeżeli kuracja nie przynosi spodziewanego efektu, należy przez pierwszy tydzień stosować trzy razy dziennie po 2 tabletki Metronidazolu. Maksymalna dobowa dawka Metronidazolu to 4g czyli 16 tabletek.  Przy zwiększonych ilościach leku należy przez 14 dni stosować np. Fluconazol 1 x 50 mg, aby ustrzec się wyjałowienia organizmu i grzybicy. Zwiększona dawka Metronidazolu pomaga w przypadkach opornych lub w przypadkach masywnej inwazji pasożytów. Leki te działają jednak na osobniki młode i dorosłe. Niestety nie likwidują formy przetrwalnikowej pasożyta – cysty. Nie przenikają przez ścianę cyst. U pacjentów stosujących żywienie optymalne występuje obfite wydzielanie żółci. Lamblie i ich cysty wraz ze spływem żółci są usuwane ze światła dróg żółciowych oraz ze światła przewodu pokarmowego. Nie ma skuteczniejszej i efektywniejszej metody leczenia niż chemioterapeutyki. Aparat „Zapper” tym bardziej nie pomoże. Leczenie lambliozy odbywa się tak długo, aż uzyska się ustąpienie dolegliwości.


                                                                    lek. med. Maciej Garbień

Przewijanie do góry