„O kapłanach, politykach i naiwnych” – fragment książki Jana Kwaśniewskiego – „Nie tylko o otyłości” (lipiec 1982), która wkrótce zostanie wydana przez Wydawnictwo WGP.
copyright by: Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski.
(…)
W pewnym okresie życia ludzkości pojawiły się 3 grupy ludzi odmiennie odżywiających się i bardzo różniących się z tego powodu od siebie. Najmądrzejsi byli pasterze umiejący znaleźć potrzebną ilość tłuszczu koniecznego dla najlepszej czynności mózgu. Najbardziej silni, dzicy i okrutni byli łowcy, czyli myśliwi, żywiący się głównie mięsem chudym.
Wkrótce najliczniejsi, najsłabsi, najbardziej tępi i wierzący pojawili się zjadacze ziarna, a po nim i innych produktów roślinnych. Ogromne różnice występujące między ludźmi tak różnie odżywiającymi się spowodowały, że dość wcześnie ci najmądrzejsi dogadali się z tymi najsilniejszymi. Obie te grupy ustaliły zasady porozumienia i postępowania z ludźmi zajmującymi się rolnictwem. Był to:
– „Związek pasterzy kapłanów z łowcami dla poddania sobie ludzi pracowitych gruntowych, dla zapewnienia sobie niewoli służących” (231).
Kapłani pasterzy mieli rozum, łowcy dysponowali siłą. Gdy połączyli się ze sobą, skutki tego związku dla ludzkości okazały się fatalne, odczuwamy je do dziś.
– „W tym to związku dzikich łotrów zrodziły się prawidła tej bezecnej polityki, którą coraz bardziej doskonalić będą tych łotrów następcy: chany, kacyki, kniazie, barony, diuki, archonty w Grecji i patrycjusze w Rzymie. Doprowadzą ją do najwyższego stopnia Filipy, Aleksandry, Cezary i te od tych wszystkich utrapieńców ludzkości jeszcze złośliwsze, bo w tej polityce jeszcze doskonalsze dwory despotów Europy” (231).
Od czasów Staszica pojawiło się jeszcze kilka Napoleonów, Hitlerów i im podobnych, a tak zwana polityka jeszcze się udoskonaliła.
(…)
Piśmiennictwo:
231 – Staszic S.: Ród ludzki. PWN, Warszawa 1959.