Kamień nerkowy, by-passy, stercz.
I znów mam wątpliwości w stosowaniu żywienia optymalnego. Mam 72 lata i lekarz urolog wykrył u mnie w czasie badania USG kamień na lewej nerce (4 na 6). Badanie takie robię gdzieś od 9-ciu lat, co 3 miesiące w związku z lekkim przerostem prostaty, które to schorzenie leczę farmakologicznie – obecnie tabletką CARDURA. Tak więc kamień powstał w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Dr Kwaśniewski pisze na str. 171 – że przy stosowaniu diety optymalnej kamień powstać nie może, a jeżeli już jest powinien się rozpuścić w ciągu 4 do 6 tygodni. Pojawiły się też wcześniej torbiele na obydwu nerkach.
Moja wątpliwość – dlaczego u mnie powstał kamień, no i co mam robić żeby się rozpuścił, ponieważ lekarz urolog zaraz chciał mi dać przekaz do szpitala, aby kamień usunąć. Na razie odmówiłem, ponieważ nie mam żadnych dolegliwości. Istnienie kamienia potwierdziło zdjęcie rentgenowskie i urografia.
Uważam, że nie robię błędów w żywieniu optymalnym. Byłem w Arkadii w Ustroniu i w 2001r. w Jastrzębiej Górze (październik), a dietę stosuję od czerwca 98r. (wtedy też miałem wątpliwości, gdy wszczepiono mi w Zabrzu by-passy) sprawa została opisana w miesięczniku OPTYMALNI nr. 8,9 i 10 2001r.).
Staram się utrzymać zalecenia proporcji – 35g białka i 50g węglowodanów. Jestem członkiem OSBO w Wodzisławiu Śl. gdzie na spotkaniach dowiaduje się o wszystkich aktualnych nowinkach i zaleceniach. Czytam też wszystkie nr. OPTYMALNI.
Prostata mi nie rośnie, jednak nie wiem czy jest to zasługa diety, czy lekarstw, których nie mam odwagi (po by-passach) odstawić. To samo dotyczy serca. Czuję się dobrze, ale nie odstawiłem lekarstw. (Effox long, Metocard, Acidum Folicum i Aspiryna).
Mam dobre wyniki przy próbie wysiłkowej i UKG. Jeżeli jest to możliwe bardzo proszę o doradzenie mi co mam robić – aby kamień się rozpuścił i dlaczego powstał, abym mógł się uchronić przed zabiegiem.
E. J.
odpowiedź:
Z tego co Pan pisze wynika, że problemów nie sprawia stan zdrowia lecz wyniki przeprowadzonych badań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie jest to fizyczny i psychiczny dobrostan ustroju, a nie zachowanie stałości parametrów biochemicznych krwi i wyników badań obrazowych. Jeżeli nie występują żadne patalogiczne objawy, to nie można mówić o chorobie i w takim razie nie ma potrzeby przyjmowania leków. Te, które Pan bierze stosuje się w chorobie wieńcowej. Po dłuższym okresie żywienia zazwyczaj nie występują żadne objawy niedokrwienia serca. Podobnie po wszczepieniu by-passów lub innym zabiegu kardiochirurgicznym, udrażniającym naczynia wieńcowe. Usunięcie przyczyny niedokrwienia poprzez poszerzenie tętnicy lub stworzenie obejścia praktycznie od razu eliminuje objawy choroby i leczenie farmakologiczne staje się niepotrzebne. Zazwyczaj po 2 – 3 latach żywienia optymalnego z naczyń krwionośnych znikają złogi cholesterolowe i wtedy z kolei zbędne stają się wytworzone obejścia. Wyjątek stanowią te naczynia, w których zwężenie wynosi 100% – mówimy wtedy o amputacji. Sensowne po operacji wszczepienia by-passów jest przyjmowanie aspiryny, która działa przeciw – zakrzepowo, ponieważ miejsca zabiegów na układzie krwionośnym usposabiają do wytwarzania skrzepliny. U osób stosujących dietę optymalną ryzyko wystąpienia zakrzepu jest jednak bardzo niskie i przyjmowanie leku ma głównie działanie psychologiczne. Aspiryna przy długotrwałym stosowaniu może powodować zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, jednak do tej pory nie opisywano wpływu na rozwój kamieni nerkowych. Można dyskutować czy kwasica powodowana przez lek sprzyja wytrącaniu złogów czy nie, nie można jednak tego wykluczyć. Do powstawania kamieni predysponuje przede wszystkim zagęszczenie moczu spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z nich mogą być wachania pH krwi, jednak większe znaczenie ma ilość wypijanych płynów i stosowana dieta. Nie wątpię, że stosuje Pan żywienie prawidłowo, dlatego za przyczynę powstania kamienia przyjmowałbym raczej zbyt małą ilość płynów. U niektórych osób, zwłaszcza starszych, występują zaburzenia ośrodka pragnienia, co prowadzi do lekkiego odwodnienia, najczęściej w miesiącach letnich, gdzie utrata wody z potem może wynosić 1,5 l na dobę, a nawet więcej.
Aby doszło do rozpuszczenia kamieni konieczne jest przede wszystkim zwiększone spożycie płynów i prawidłowa dieta. Uważam, że spełnienie tych warunków spowoduje rozpuszczenie kamieni. Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku, gdy dojdzie do powikłań, ale zdarza się to rzadko. Zazwyczaj wykonuje się rozbijanie złogów ultradźwiękami, co można polecić jeżeli występują dolegliwości bólowe lub zastój moczu. Nie zgłasza Pan jednak żadnych objawów, dlatego nie widzę konieczności wdrożenia takiej terapii. Proponuję natomiast wypijać ok. 3l wody dziennie i powtórzyć badania za kolejne 3 miesiące, do tej pory powinno dojść do rozpuszczenia kamieni.
lek. med. Przemysław Pala