Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.

Pęknięcie tętnicy mózgowej.
Szanowny Panie Doktorze


Zwracam się do Pana z prośbą o poradę.


Żona przeszła w dn 12.02.2001 „wylew tętniaka tętnicy okołospoidłowej prawej, przebyty krwotok podpajęczynówkowy”. W tej chwili znajduje się na oddziale rehabilitacji. Opis schorzenia – „mutyzm alinetyczny, niedowład kurczowy czterech kończyn z przewagą lewych, tendencje do przykurczów zgiętych kończyn górnych i wyprostnych dolnych”.

   Obecnie w/w schorzenia powoli zanikają. Żona co jakiś czas wypowiada bardzo cicho pojedyncze słowa, np. boli, jeszcze trochę pić, rozumie co się do niej mówi, a ostatnio zaczęła przełykać podawaną łyżeczką wodę, kręci głową o ~ 900, reaguje oczami na głos.


Te wszystkie pozytywy są, ale później zanikają, nie słyszy, reaguje tylko na ruch. Cały czas utrzymuje się temperatura 38-390C. Bardzo rzadko jest w normie. Przeprowadzone szczegółowe badania nie określają i nie precyzują powstawania temperatury.


Szanowny Panie Doktorze – ja jestem od 2 lat na diecie optymalnej – żona nie była nigdy.


W ostatnim numerze miesięcznika Stowarzyszenia „OPTYMALNI” na str. 6. odpowiada dr Jan Kwaśniewski, że testuje nowy aparat do prądów selektywnych „PENTAPULS” i że te aparaty powinny być dostępne dla wszystkich potrzebujących.


Moje pytanie – czy taki aparat mógłbym nabyć i stosować w przypadku mojej żony, która jest karmiona sondą bezpośrednio do żołądka.


Panie Doktorze czy mógłby Pan pomóc mi w nabyciu tego aparatu.


Serdecznie pozdrawiam, życzę dalszych wspaniałych sukcesów w leczeniu.


Wszystkie Pana artykuły są wspaniałe i bezcenne


                                                                                        z poważaniem
                                                                                               M.K.


 


odpowiedź:
   Pierwszy krok jaki Pan powinien uczynić, żeby ratować żonę to rozpocząć żywienie optymalne. Obecnie jest dla niej najważniejsze odpowiednie wzmocnienie organizmu do walki z bardzo ciężką chorobą. Prowadzenie żywienia optymalnego dobrze byłoby rozpocząć od wizyty u lekarza optymalnego w Arkadii lub Centrum Żywienia Optymalnego (gdzie dodatkowo prowadzone są szkolenia w żywieniu), który pomoże w ustaleniu prawidłowej proporcji, biorąc pod uwagę dodatkowe szczegóły tj. wiek, wagę, wzrost i współistniejące choroby. Należy od razu wprowadzić do żywienia produkty o najwyższej wartości biologicznej tj. żółtka jaj, tłuszcze zwierzęce, podroby, szpik kostny, móżdżek początkowo ok. 150g tygodniowo. Oprócz jakości wiele uwagi należy poświęcić ilości białka, tłuszczu i węglowodanów spożywanych na dobę. Odpowiednią ilość można określić na podstawie proporcji B:T:W ustalonej przez dr Kwaśniewskiego. Z opisu wynika, że stan Pana żony powoli, nieznacznie się poprawia, co stanowi dobrą prognozę. Niestety w takich schorzeniach czas rekonwalescencji jest bardzo długi. W przypadku krwotoku z tętniaka o tej lokalizacji może dojść do nieodwracalnego zniszczenia rozległych obszarów mózgu, dlatego nie ma pewności, że Pańska żona wróci do całkowitej sprawności. Pyta Pan dlaczego utrzymują się stale podwyższone wartości temperatury ciała – oczywiście przyczyną najprostszą mogą być infekcje, natomiast bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie w przebiegu krwotoku ośrodka termoregulacji odpowiedzialnego za utrzymanie stałej temperatury ustroju – taki objaw często występuje przy rozległych krwotokach mózgowych, podobnie jak skaczące ciśnienie tętnicze. Najważniejsze jest żeby Pan z żoną żywił się optymalnie. Oczywiście zastosowanie prądów selektywnych jest w tym przypadku wskazane, ale powinno odbywać się przynajmniej w początkowym okresie pod opieką wykwalifikowanego personelu. Jeżeli jest Pan zainteresowany kupnem aparatu Pentapuls proszę szukać informacji w miesięczniku „OPTYMALNI”, znajdują się tam już ogłoszenia producenta aparatów „PENTAPULS„. Proszę jednak pamiętać, że zastosowanie prądów selektywnych bez żywienia optymalnego nie przyniesie oczekiwanych efektów.


 


                                                                            lek. med. Mariusz Głowacki

Przewijanie do góry