Nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu jest dolegliwością typowo kobiecą ze względu na budowę anatomiczną. Mężczyźni oprócz zwieracza pęcherza posiadają dodatkowo miesień zwierający cewkę moczową, a częściej u nich kłopotem jest utrudnienie mikcji spowodowane przerostem gruczołu krokowego . Początkowo choroba nie jest bardzo uciążliwa i dotyczy zwykle stanów zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej na przykład w czasie śmiechu czy kichania .
Stosując żywienie optymalne można szybko pozbyć się tej dolegliwości tak jak i wielu innych. W początkowym okresie sama dieta skutkuje natychmiast wzrostem siły mięśni, gdyż wzrasta ilość ATP i wraca pełna funkcja zwieracza Stosując dalej żywienie kobieta na długo zabezpiecza się przed podobnymi problemami. W przypadku zaburzeń bardzo zaawansowanych przydatne jest wdrożenie prądów selektywnych SVU , które wzmagają neuronalną impulsację mięśnia. Efekty nie karzą na siebie zwykle długo czekać.
Poprawę uzyskuje się między trzecim, a dziesiątym zabiegiem i dalej nie ma konieczności ich stosowania . Problem mogą stanowić osoby z bezwiednym moczeniem, u których czas stosowania żywienia i zabiegów jest dłuższy (podobnie jak w SM). Do nie poddających się prądom należą jedynie kobiety które doznały przerwania ciągłości zwieracza na skutek urazu mechanicznego. Wtedy konieczne i jedyne jest leczenie operacyjne . Należy jednak wspomnieć , że jest to zabieg prosty. U kobiet starszych , nawet żywiących się optymalnie może czasem istnieć potrzeba powtórzenia zabiegów prądami po roku lub kilku latach, ponieważ wiotczenie mięśni jest jednym z naturalnych procesów starzenia organizmu.
lek. med. Przemysław Pala