Bóle brzucha.
Szanowny Panie Doktorze, zwracam się do Pana z prośbą o poradę. Żywienie optymalne zacząłem stosować od pobytu w Jastrzębiej Górze od lutego 2002r., gdzie pod Pana opieką przebywałem dwa tygodnie. Powodem mojego leczenia była astma oskrzelowa.
Mam 77 lat, 180 cm wzrostu, obecna waga 86 kg. Nadal stosuje te same normy żywieniowe: B – 50-60g, T – 150-200g, W – 60-70g.
Od początku stosowania żywienia optymalnego na wadze ubyłem 10kg z obecną wagą czuje się dobrze.
Jeżeli chodzi o schorzenie astmy to nadal muszę przyjmować leki – Serewent – Dysk i Fliksotide Dysk 250 po jednym wdechu rano i wieczorem, bez przyjmowania tych leków nie mógłbym funkcjonować.
Ostatnio pojawił się nowy problem, objawiający się bólem żołądka, sygnalizowałem to Panu podczas wizyty w Warszawie w miesiącu sierpniu 2002r. Otrzymałem poradę aby zwiększyć spożycie węglowodanów do 60g, zalecenie stosuje.
W końcu grudnia 2002r. wystąpiły silne bóle żołądka, które trwały przez okres 5 dni, bez stosowania leków bóle odeszły. W marcu tego roku był ponowny atak i po 3 dniach ustąpił. W początku maja sytuacja się powtórzyła, w wyniku czego zmuszony byłem skorzystać z porady lekarza gastrologa, który skierował mnie na badania do szpitala, żywienie optymalne nadal stosuję.
Czesław O.
Odpowiedź:
Astma oskrzelowa jest chorobą ustępującą stosunkowo szybko na żywieniu optymalnym przy zastosowaniu prądów selektywnych. Jeżeli trwa już ona długo, to mogą wystąpić pewne problemy, ale zdarza się to rzadko, można wtedy powtórzyć po kilku miesiącach prądy selektywne. Bardzo podobne objawy do astmy ma przewlekła obturacyjna choroba oskrzeli i często obie choroby są mylone, co w zasadzie nie ma większego znaczenia, gdyż leczenie jest takie samo. W chorobie tej mamy jednak do czynienia ze zmianami morfologicznymi w oskrzelach, które stają się areaktywne. Dochodzi do ich zwłóknienia i mogą ulec zwapnieniu. Ustępowanie POChO jest na żywieniu optymalnym bardzo długotrwałe i dobrze jest powtarzać co jakiś czas prądy selektywne, może trwać to kilka lat. Jeżeli są dolegliwości należy stosować leki rozkurczające oskrzela.
Wśród leków, które Pan przyjmuje jest Flixotide, silny lek sterydowy. Wprawdzie producent leku nie pisze w ulotce o możliwości uszkodzenia przewodu pokarmowego, jednak jak każdy glikokortykosteryd ma takie działanie uboczne.
Wykonana gastroskopia stwierdziła u Pana zapalenie błony śluzowej żołądka i w związku z tym przepisano Panu leki hamujące wydzielanie kwasu solnego i łagodzące – mogą one spowodować ustąpienie dolegliwości, natomiast zalecana dieta (beztłuszczowa) z pewnością je nasili.
Najlepiej, aby nadal stosował Pan żywienie optymalne w obecnej postaci, co po pewnym czasie spowoduje cofanie się choroby zasadniczej. Jeżeli będzie taka możliwość trzeba podjąć próbę odstawienia Flixotide. Aby przyspieszyć wyleczenie można obecnie zastosować prądy selektywne S na klatkę piersiową i jednocześnie takie same zabiegi na jamę brzuszną. Dolegliwości żołądkowe powinny ustąpić po 5 – 10 zabiegach.
lek. med. Przemysław Pala