Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.

Neurodermatoza.

   Mam 32 lata. Przeszłam już kilka operacji chirurgicznych z powodu nerwowłokniaków. Pierwszy guzek w piersi wyczułam mając 18 lat. Usunięto go 1992r.
1) Fibrosclerosis cumadenosimamae dex
2) Guz sutka drugiego Fibrosclerosis
3) Guz dłoni Fibroma oedematosum reg dorsi dex Poliartthritis rematoidea susp
     Leczenie : Excisio tumoris
4) Guz dłoni T u hypothenaris manus dex et reg. palmaris carpi dex
5) Guz dłoni … I jajnika Lipoma, Fibrolipoma
6) Guz karku Flurofibroma reg. colli, Excisiotu

Blizny przerastają, włóknieją. Mam po zabiegu przykurcze, zanik mięśni kciuka itp. Ciągle masuję obolałe dłonie. Cierpię na ból pleców. Mam już następne guzy, m.in. guzy, których lekarze boją się ruszać, by nie uszkodzić nerwów. 
   Uwarunkowanie genetyczne nie jest mi znane od trzech pokoleń. Kolagenozy nie stwierdzono.
   Zwracam się z prośbą o jakieś wiadomości o przyczynach i leczeniu tej choroby. Cierpię, proszę, szukam po
                                                            
                                                             Anna  M.
                                                            Katowice

odpowiedź:


    Schorzenie, na które Pani cierpi, czyli nerwiakowłókniakowatość typu I należy do neurodermatoz. Są to zaburzenia rozwojowe, które ujawniają się zmianami w obrębie skóry (znamiona), w układzie nerwowym i naczyniowym, mogą też współistnieć wady narządów wewnętrznych. Inna nazwa tych chorób to fakomatozy; pochodzi od greckiego słowa phakos – znamię lub plama.
   
 Rozróżnia się dwa typy chorób:

–   Nerwiakowłókniakowatość typu I czyli choroba Recklinnghausena, w której stwierdza się 
    guzki lub guzy w obrębie skóry i nerwów obwodowych. Drugi objaw stanowią plamy kawowe
    na skórze, które pojawiają się przed guzkami. Mogą występować też białawe plamki na
    tęczówce. Chorobie towarzyszą nerwobóle.
–  Nerwiakowłókniakowatośc typu II cechuje się obecnością guza nerwu VIII., występowaniem
   plam kawowych oraz zmętnieniem soczewki.


   Oficjalnie leczenie jest objawowe oraz chirurgiczne. W Pani przypadku należy zastosować żywienie optymalne. Jest to jedyna skuteczna metoda leczenia. Należy przestrzegać proporcji między składnikami pożywienia – między białkiem, węglowodanami oraz tłuszczami. W tym celu musi Pani przeczytać jedną książkę dra J. Kwaśniewskiego. W diecie należy zwrócić uwagę na codzienną podaż kolagenu w produktach podrobowych, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach żywienia. Dostarczony kolagen spowoduje stopniowe cofanie się objawów przykurczów mięśniowych i bólów. Mikroelementy (witaminy) oraz pierwiastki śladowe zawarte w dużej ilości w podrobach spowodują uczynnienie kolagenazy – enzymu odpowiedzialnego za modyfikowanie i uelastycznianie blizn. Żywienie optymalne w szybkim czasie spowoduje powrót witalności oraz poprawę sprawności psychofizycznej. Niestety, włókniaki cofają się bardzo wolno. Te guzki, które nie cofną się w ciągu sześciu miesięcy żywienia optymalnego, trzeba będzie usunąć chirurgicznie.

                                                                   lek. med. Maciej Garbień

Przewijanie do góry