Dysplazja stawów biodrowych.
Szanowny Panie Doktorze
Witam. Jestem na diecie optymalnej od 3 miesięcy, czyli niedługo, ale nie zamierzam z niej zrezygnować. Moje pytanie dotyczy ilości kolagenu, który powinnam spożywać. Mam mocno zaawansowaną dysplazję stawów biodrowych i niestety od 10 lat towarzyszą mi silne bóle. Po ostatniej operacji mój stan pogorszył się i w tym momencie mówi się już tylko o endoprotezie. Ze względu na wiek (30 l.) nie chce się jeszcze na to decydować, więc szukam innych sposobów rozwiązania problemu.
Mam 159 cm wzrostu, jestem drobnokoścista, spożywam 43 g białka (w tym około 10 g kolagenu), 130 g tłuszczu, 43g węglowodanów. W tym momencie ważę około 50 kg i jest to dla mnie waga optymalna, ze względu na obciążenie nóg. Czy powinnam to zmienić? Jeśli tak to ile i czego dołączyć?
I drugie pytanie. Czy prądy selektywne w moim przypadku miałyby sens? Dziękuję z góry za odpowiedź.
D.M.
odpowiedź:
Żywienie Optymalne stosuje Pani bardzo krótko. Choroba, na którą Pani cierpi – dysplazja stawów biodrowych, powoduje stopniową degenerację elementów strukturalnych stawu i upośledzenie jego funkcjonowania. Jest to choroba, która pomimo stosowania żywienia optymalnego cofa się bardzo wolno. Szybkość odbudowy elementów budujących stawy jest ograniczona brakiem naczyń krwionośnych, które mogłyby dostarczyć materiały zapasowe. Można powiedzieć, że zaawansowane choroby degeneracyjne stawu cofają się do 3 lat, a nawet czasami dłużej.
Żywienie Optymalne stosuje Pani poprawnie. Ilość białka może wahać się w granicach od 30g do 50g na dobę. Powinna Pani co dzień dostarczać materiału do odbudowy struktur stawowych, czyli kolagenu. Może go być nawet od 10g do 20g na dobę. Prądy selektywne jak najbardziej byłyby u Pani zalecane. Jeżeli po pierwszej serii odczuje Pani poprawę, można ją będzie powtórzyć po 3-4 miesiącach, dalej stosując żywienie. Jeżeli dolegliwości nie będą ustępować, pojawiać się będą bóle albo patologiczne zwichnięcia stawów biodrowych, a badanie USG wykaże brak chrząstki stawowej, to niestety jedynym rozwiązaniem będzie chirurgiczne zastąpienie chorego stawu sztucznym.
lek.med. Maciej Garbień