Prostata.
Zaburzenia w oddawaniu moczu związane bezpośrednio z przerostem gruczołu krokowego są coraz częstszą dolegliwością wśród starszych mężczyzn, ale granica wieku niepokojąco się obniża.
Przyczyny tej choroby nie są znane współczesnej medycynie, ale coraz więcej mówi się o istotnej roli sposobu odżywiania. Obserwując osoby żywiące się optymalnie uzyskujemy pewność, że zła dieta ma decydujący wpływ na rozwój i postęp tej choroby. Stosowanie żywienia optymalnego ponad wszelką wątpliwość zabezpiecza nas przed niezgodnym z naturą rozrostem prostaty. Jeżeli pacjent przed rozpoczęciem żywienia optymalnego obserwuje zaburzenia w oddawaniu moczu, tzn. częstomocz, również w nocy, oddawanie moczu, tzw. wąskim strumieniem, uczucie niepełnego opróżniania pęcherza moczowego, towarzyszący krwiomocz lub ropomocz, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki medycznej. Należy zrobić badanie ogólne moczu oraz pełne badanie urologiczne (per rectum, USG, PSA, a czasami nawet cytoskopię) aby wykluczyć obecność gruczolakoraka prostaty. Stwierdzenie nowotworu stercza wiąże się z odmiennym podejściem chorego, przede wszystkim z ustawieniem żywienia optymalnego w kierunku leczenia choroby nowotworowej. Oznacza to istotne zwiększenie ilości spożywanych żółtek w ciągu doby ok. 10) oraz ograniczenie podaży węglowodanów.
W przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego żywienie optymalne nie odbiega od ogólnie przyjętych zasad. Oczywiście, efekt zależy od przestrzegania prawidłowej proporcji B/T/W, na każdym etapie żywienia. W leczeniu z powodzeniem stosujemy prądy selektywne PS, które – wg naszych doświadczeń – odnoszą bardzo dobry efekt przy przyłożeniu elektrody na spojenie łonowe. Zdarza się czasami, że poprawa przychodzi dopiero po kilku dniach od zakończenia zabiegów. W ponad 90% pacjenci zgłaszają ulgę lub całkowite ustąpienie objawów. Niestety, nie zawsze efekt prądów selektywnych jest trwały lub wystarczający – wtedy zabiegi należy powtarzać. Wynika to ze związanej z chorobą przebudowy gruczołu. Prawidłowa tkanka gruczołowa podlega regulacji ze strony układu autonomicznego i posiada możliwości „skurczu” i „rozkurczu” zależne od stymulacji. Jeżeli część gruczołu krokowego ulegnie zwłóknieniu (co niestety się zdarza), nie poddaje się wtedy działaniu układu nerwowego, a co za tym idzie, pozostaje niewrażliwe na prądy selektywne. Wówczas należy albo czekać aż struktura gruczołu pod wpływem żywienia optymalnego powróci do prawidłowego stanu, albo poddać się zabiegowi urologicznemu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy dochodzi do nagłego zatrzymania moczu, wówczas trzeba szukać specjalistycznej pomocy medycznej. Przedłużająca się, nie leczona właściwie choroba może doprowadzić do uszkodzenia nerek i bardzo poważnych konsekwencji.
Jeżeli pojawiły się pierwsze objawy tej przykrej choroby, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie żywienia optymalnego i zastosowanie prądów selektywnych. Jest to jedyna szansa na uniknięcie interwencji urologicznej.
Stosowanie preparatów ziołowych i leków nie przynosi oczekiwanych korzyści, a jest przyczyną wielu działań ubocznych. Wśród kuracjuszy Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze bardzo często spotykamy mężczyzn z przerostem prostaty, którzy po zastosowaniu prawidłowego żywienia i dwutygodniowej serii prądów selektywnych zgłaszali istotną poprawę.
lek. med. Mariusz Głowacki