Artykuły do publikacji

Dziadek o wnuczce.
26-02-2004

Cukrzyca typu I 
                                                                                Bytom 10.02.2004r.

Do doktora Jana Kwaśniewskiego.

   Mam 73 lata. Na PaÅ„skiej diecie jestem od wielu lat i wyzbyÅ‚em siÄ™ dziÄ™ki Panu wielu schorzeÅ„, za co serdecznie dziÄ™kujÄ™, ale nie o mnie tym razem chodzi.
Mam 3-letnią wnuczkę, która nie mieszka u nas i może dlatego zachorowała na cukrzycę typu I. Obecnie wnuczka przebywa w klinice dziecięcej, czynione są starania o zakup pompy insulinowej.
   Wiem, że przyczynÄ… jej zachorowania byÅ‚o niewÅ‚aÅ›ciwe odżywianie, które skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ głównie z czekolady, cukierków, torcików, ciastek, chipsów itp.



   Przypuszczamy, że lekarze jej z tej choroby nie wyciÄ…gnÄ…, gdyż uważajÄ… jÄ… za nieuleczalnÄ…. JedynÄ… nadziejÄ™ upatrujemy w sposobie odżywiania zalecanym przez Pana, ale problem widzimy w tym, że jest to trzyletnie dziecko. Bardzo Pana prosimy o podanie nam wytycznych, by PaÅ„ska dieta poprawÄ™ jej zdrowia, a może wyleczenie. Może to być trudne w otoczeniu tak wrogiego do PaÅ„skich dokonaÅ„ Å›wiata lekarskiego. Bardzo proszÄ™ o odpowiedź i pozostajÄ™ z nadziejÄ…, że moja wnuczka bÄ™dzie zdrowa.

                                                                                         Z poważaniem
                                                                                                  H.S.

Odpowiedź:

   PaÅ„ska wnuczka choruje na cukrzycÄ™ od niedawna, dlatego można jÄ… z tej cukrzycy wyleczyć w czasie kilku, kilkunastu dni.
   Cukrzyca typu I jest chorobÄ… z autoagresji. PrzyczynÄ… choroby sÄ… wÄ™glowodany, czyli cukry. Te z cukru, te z miodu, owoców, sÅ‚odzonych pÅ‚ynów, Coca, Pepsi – Coli, mÄ…ki ziemniaczanej, (kisiele, budynie), ryżu, chleba, kasz, ziemniaków i innych produktów pochodzenia roÅ›linnego.
   Czym wiÄ™cej dziecko i doroÅ›li zjadajÄ… cukru, tym wiÄ™cej organizm, a Å›ciÅ›lej jego trzustka musi wydzielać insuliny. Organizm przed cukrem broni siÄ™ w ten sposób, że wytwarza przeciwciaÅ‚a przeciwko wysepkom beta trzustki i niszczy je.

Na kilka do kilkunastu miesięcy przed zachorowaniem na cukrzycę u WSZYSTKICH przyszłych chorych występują przeciwciała przeciwko wysepkom beta trzustki, co świadczy o tym, że organizm niszczy te wysepki, co powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanej insuliny. W momencie zachorowania znajdowano przeciwciała przeciwko wysepkom beta u 40 do 70%.

Co to znaczy?. Ano to, że organizm nie niszczy wysepek beta do końca, że zostawia pewną ilość (10-15%) tych wysepek, które nadal mogą wytwarzać insulinę w ilości 6-10 razy mniejszej, niż mógł wytwarzać przed rozpoczęciem niszczenia wysepek beta. Niedobór insuliny powoduje, że wzrasta poziom glukozy we krwi i jest ona wydalana z moczem jako substancja niechciana i szkodliwa dla człowieka. Ponad to pojawia się kwasica. Organizm wytwarza tak zwane ciała ketonowe, które również są wydalane z moczem.

Przed erą insuliny były próby leczenia cukrzycy typu I dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, często z poprawą, opisywano też wyleczenia z cukrzycy.

   Najszybciej można siÄ™ wyleczyć z cukrzycy, która traw krótko, ilość podawanej na dobÄ™ insuliny jest niewielka i nie zachodzi jeszcze potrzeba zwiÄ™kszania dawek insuliny.

Wystarczy ograniczyć spożycie węglowodanów 6-10 razy do poziomu, przy którym ilość wytwarzanej insuliny własnej będzie wystarczająca do spalenia, czy przetworzenia na inne sposoby podawanych w pożywieniu cukrów.

U dorosłych chorujących krótko, pobierających do 20 jednostek insuliny na dobę, po wprowadzeniu Żywienia Optymalnego należy natychmiast insulinę odstawić, gdy dawki insuliny są większe, należy zmniejszyć dawkę insuliny o połowę i dalej ją zmniejszać proporcjonalnie do spadku poziomu cukru we krwi.

Pewna ilość węglowodanów jest konieczna i należy je podawać. U dorosłych na ogół wystarcza 0,8 g węglowodanów na 1 kg wagi ciała na dobę, u dzieci trzeba podawać od 1 do 2 lub więcej g na 1 kg wagi ciała na dobę. Należy badać czy w moczu pojawiają się ciała ketonowe. Są określane krzyżykami od jednego do czterech. Jeśli pojawią się ciała ketonowe w moczu, należy zwiększyć dobowe spożycie węglowodanów o kilkanaście g.

   Aby samemu w domu skutecznie i bezpiecznie leczyć cukrzycÄ™ tak, aby jÄ… wyleczyć, trzeba bardzo dużo wiedzieć. Trzeba umieć dokÅ‚adnie wyliczyć potrzebnÄ… ilość biaÅ‚ka, tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów i umieć podawać je w posiÅ‚kach. Trzeba dokÅ‚adnie poznać skÅ‚ad chemiczny spożywanych produktów pod wzglÄ™dem zawartoÅ›ci przynajmniej głównych skÅ‚adników odżywczych.

Cukrzyca typu I, zwłaszcza u małych dzieci, powinna być leczona przyczynowo, czyli Żywieniem Optymalnym najlepiej w klinikach diabetologicznych lub szpitalach. Od ponad 30 lat wielokrotnie prosiłem różnych profesorów i lekarzy diabetologów, aby zechcieli nauczyć się WYLECZAĆ chorych z cukrzycy typu I i typu II i zastosowali zdobytą wiedzę w praktyce. Bez rezultatu. Większość diabetologów w Polsce widziała licznych byłych chorych na cukrzycę obu typów, którzy po zastosowaniu Żywienia Optymalnego z tej cukrzycy wyleczyli się sami lub z pomocą moją, czy innych lekarzy pracujących w Arkadiach. W leczeniu cukrzycy typu I i typu II najwięcej doświadczenia zdobyli lekarze pracujący w Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.

Najlepiej by było, aby mama Pańskiej wnuczki skontaktowała się z CŻO w Jastrzębiej Górze, porozmawiała z lekarzem i wybrała się na pobyt na kilka, kilkanaście dni. Mama po naukę, a wnuczka w celu wyleczenia się z choroby.

W lutowym numerze miesiÄ™cznika Stowarzyszenia „OPTYMALNI” (nr 54) zamieszczony jest artykuÅ‚ dr PrzemysÅ‚awa Pali o wynikach leczenia cukrzycy typu I i typu II w CÅ»O w JastrzÄ™biej Górze. MiesiÄ™cznik OSBO – „OPTYMALNI” można zamówić w siedzibie Stowarzyszenia.

 

Jan Kwaśniewski.

Copyright by Jan Kwaśniewski - wszelkie prawa zastrzeżone
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski