Dieta Optymalna

Nieznana BIOCHEMIA
05-04-2004

Biochemia serca i jego choroby z tym zwiÄ…zane” – fragment książki Jana KwaÅ›niewskiego – „Nie tylko o otyÅ‚oÅ›ci” (lipiec 1982), która wkrótce zostanie wydana przez Wydawnictwo WGP.
copyright by: Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski.

 



(...)
Już Pliniusz zapisaÅ‚, że: „za tÄ™pe uchodzÄ… te stworzenia, których serce jest twarde i sztywne; za zuchwaÅ‚e te, u których jest maÅ‚e; za tchórzliwe – u których zbyt wielkie” (195). Na stu sportowców o najwiÄ™kszych osiÄ…gniÄ™ciach znaleziono serca maÅ‚e aż u 91, a sportowcy o dużych sercach bardzo szybko przestawali być sportowcami (138).
   Czym lepiej żywi siÄ™ czÅ‚owiek, tym lepsze źródÅ‚a energii może przeznaczać jego organizm dla pracy serca i mózgu. Czym lepsze źródÅ‚a energii otrzymuje serce, tym może być mniejsze, gdyż nie potrzebuje rozbudowywać linii technologicznych do spalania gorszych paliw. Czym mniejsze jest serce, tym jest bardziej sprawne i tym mniej potrzebuje tlenu.

   Å»eby nie byÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci: ani glukoza, ani miód nie nadajÄ… siÄ™ zupeÅ‚nie jako źródÅ‚o energii dla serca, nawet dla zwierzÄ…t trawożernych, a tym bardziej dla czÅ‚owieka.

   JeÅ›li czÅ‚owiek żywi siÄ™ tak źle, że jego serce musi otrzymywać część energii ze spalania glukozy, to rozwija siÄ™ choroba zwana miokardiopatiÄ… przerostowÄ…, waga serca wzrasta 2 i wiÄ™cej razy, sprawność serca znacznie spada i czÅ‚owiek ginie. Włókna mięśnia sercowego powiÄ™kszajÄ… kilkakrotnie swÄ… objÄ™tość, sÄ… przeÅ‚adowane enzymami potrzebnymi do spalania glukozy (210), nigdy w takim sercu nie rozwinie siÄ™ miażdżyca (250), gdyż nie ma możliwoÅ›ci technicznych dla jej rozwoju. Enzymów do spalania glukozy w zdrowym sercu, przeciÄ™tnie nawet żywionego czÅ‚owieka nie ma zupeÅ‚nie.

Jeśli człowiek żywi się tak źle, że jego serce musi otrzymywać część energii z zamiany kwasu pirogronowego na mlekowy, co odbywa się bez zużycia tlenu, to człowiek taki jest chory na chorobę wieńcową, gdyż tylko w tej chorobie można spotkać w sercu enzymy potrzebne w tych reakcjach (168, 78).

JeÅ›li czÅ‚owiek żywi siÄ™ tak źle, że jego serce musi otrzymywać część energii ze spalania WKT (wolne kwasy tÅ‚uszczowe – dop. TK) a glukozÄ™ wykorzystuje jako uzupeÅ‚niajÄ…ce źródÅ‚o tlenu do spalania tych trójglicerydów, to czÅ‚owiek taki jest chory na tzw. serce sportowca, oczywiÅ›cie kiepskiego, lub na zastoinowÄ… niewydolność krążenia. W obu przypadkach serce znacznie przerasta, gdyż musi pomieÅ›cić w swoich komórkach liczne, ciężkie, maÅ‚o wydajne, zajmujÄ…ce dużą objÄ™tość enzymy.

Jeśli człowiek żywi się tak źle, że jego serce musi korzystać z WTK, jako istotnego źródła energii, to człowiek taki jest chory na tzw. zespół hiperkinetycznego serca (85), lub na chorobę wieńcową. Wolne kwasy tłuszczowe, nasycone wodorem, o długich łańcuchach, w których grupa COOH przypada na najdłuższy łańcuch węglowodorowy są najlepszym paliwem dla organizmów żywych, ale i one nie nadają się jako źródło energii dla mózgu, czy serca, jeśli chcemy, by serce czy mózg pracowały najsprawniej.

  Dobrze żywiony organizm z gatunku uprzywilejowanego dostarcza dla pracy serca i mózgu głównie gotowe zwiÄ…zki wysokoenergetyczne, akumulatory, które oddajÄ… energiÄ™ i sÄ… odsyÅ‚ane do innych tkanek do powtórnego naÅ‚adowania.
(...)

Piśmiennictwo
:
195 – Pliniusz: Historia naturalna. ZakÅ‚ad Narodowy im. OssoliÅ„skich, WrocÅ‚aw 1961, str. 66, 
          76, 162, 163.
138 – Kowarzykowa Z.: Adaptacja serca (III). Konferencja okrÄ…gÅ‚ego stoÅ‚u. PTL 1968, 37,
          1418.
210 – Roszkowska W. i Wolska K.: Cardiomyopathia hypertrophica obsttructiva. PTL 1967, 13,
         479.
250 – ÅšwiÄ…tkowska K. I GiziÅ„ska H.: Zachowanie siÄ™ krzywych NEFA i zmÄ™tnienia osocza po
          posiÅ‚ku tÅ‚uszczowym u osób otyÅ‚ych przed i po leczeniu odchudzajÄ…cym. PTL 1966, 10,
          340.
168 – Mazurowa A. i wsp.: Zawartość niektórych metabolitów przemiany wÄ™glowodanowej we
          krwi w przebiegu zawaÅ‚u serca i w chorobie wieÅ„cowej. PTL 1966, 18, 657
 78 – GibiÅ„ski K.: Metabolizm serca niewydolnego. PTL 1968, 39, 1493
 85 – Gorlin R.: Zespół hiperkinetycznego serca. PTL 1963, 40, 1501

źr. inf. - Dr Jan Kwaśniewski - Nie tylko o otyłości.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski