"O hodowli i zniewoleniu przez chleb" - fragment książki Jana KwaÅ›niewskiego – „Nie tylko o otyÅ‚oÅ›ci” (lipiec 1982), która wkrótce zostanie wydana przez Wydawnictwo WGP. copyright by: Jan KwaÅ›niewski, Tomasz KwaÅ›niewski.
(...) Maksymalny rozwój hodowli, gÅ‚ownie bydÅ‚a mlecznego, byÅ‚ jak dotÄ…d, prawie w każdym przypadku, przyczynÄ… powstania każdej wielkiej cywilizacji, lub czasem inne czynniki o podobnych skutkach. O nadprodukcji sera, masÅ‚a i Å›mietany u Sumerów wspomniaÅ‚em uprzednio. W Egipcie przez tysiÄ…ce lat jednym z najważniejszych bogów byÅ‚ byk – Apis, gdyż kapÅ‚ani doskonale znali znaczenie hodowli bydÅ‚a mlecznego, dla utrzymania wysokiej wartoÅ›ci biologicznej ludzi, gwarantujÄ…cej trwaÅ‚ość paÅ„stwa i jego wielkość. WÅ‚aÅ›nie ci mÄ…drzy kapÅ‚ani powiedzieli Herodotowi, że „Z potraw, które zjada, powstajÄ… wszystkie choroby ludzkie” (95). Z chorobami ludzkimi jest dokÅ‚adnie tak, jak powiedzieli kapÅ‚ani egipscy Herodotowi; wszystkie choroby ludzkie majÄ… swÄ… naczelnÄ… przyczynÄ™ w potrawach, które czÅ‚owiek zjada. Nie tylko choroby, ale wszystkie inne zjawiska wystÄ™pujÄ…ce w życiu jednostek i spoÅ‚eczeÅ„stw sÄ… skutkiem żywienia. Co ważnego o Egipcjanach zapisaÅ‚ Herodot? -…” i wszyscy Egipcjanie czczÄ… krowy najbardziej ze wszystkich bydlÄ…t… SÄ… zaÅ› Egipcjanie po Libijczykach w ogóle najzdrowszymi ze wszystkich ludzi… sÄ… bezsprzecznie najbieglejszymi w dziejach ludźmi, z jakimi siÄ™ zapoznaÅ‚em… KapÅ‚ani egipscy… otrzymuje każdy co dzieÅ„ wielkÄ… ilość woÅ‚owiny i gÄ™siny… Inni ludzie żyjÄ… z pszenicy i jÄ™czmienia, a Egipcjaninowi, dla którego te rodzaje zboża stanowiÄ… Å›rodek pożywienia, uchodzi to za najwiÄ™kszÄ… haÅ„bÄ™” (95).
Ludzie, którzy czczą krowy najbardziej ze wszystkich bydląt, są najzdrowszymi i najbieglejszymi we wszystkim ludźmi, dla tych ludzi spożywanie produktów zbożowych jest największą hańbą.
KapÅ‚ani Egipscy i wyżsi urzÄ™dnicy nie spożywali produktów zbożowych, gdyż wiedzieli, do czego to doprowadza czÅ‚owieka. Potwierdza to zapisany w Biblii opis uczty, jakÄ… przyjÄ…Å‚ w Egipcie swych braci Józef ponad 3000 lat temu: „I poÅ‚ożono jemu osobno, Egipczanom też, którzy jedli z nim, osobno; bo nie mogÄ… jeść Egipczanie z Hebrajczykami chleba, gdyż to jest obrzydliwoÅ›ciÄ… Egipczan” (19).
Dla czÅ‚owieka na diecie optymalnej chleb jest niejadalny. Chleb i inne produkty zbożowe zamieniajÄ… czÅ‚owieka w niewolnika. Bez zboża i chleba niewolników nie mogÅ‚o być. CzÅ‚owieka żywionego w sposób zbliżony do optymalnego zamienić w niewolnika nie można. Jest takim samym czÅ‚owiekiem, o podobnej wartoÅ›ci biologicznej jak jego wÅ‚aÅ›ciciel, można go tylko byÅ‚o uwolnić, przyjąć na czÅ‚onka wÅ‚asnej spoÅ‚ecznoÅ›ci lub zabić. „CzÅ‚owiek zaczÄ…Å‚ być rolnikiem nie przez rozsÄ…dek, ale przez potrzebÄ™” (231). „Jest wiÄ™cej niż prawdopodobne, że uprawa zboża powstaÅ‚a… na skutek potrzeby dostarczania paszy dla bydÅ‚a i dopiero później staÅ‚a siÄ™ źródÅ‚em wyżywienia ludzi” bowiem „ europejscy i azjatcy Aryjczycy majÄ… jeszcze wspólne nazwy dla bydÅ‚a, natomiast prawie wcale nie dla sadzonych roÅ›lin” – F. Engels.
Chleb i inne produkty zbożowe zamieniają człowieka w niewolnika. Właśnie to, co zamienia człowieka w posłusznego niewolnika, w ubogiego duchem podniesiono do symbolu najwyższego dobra i nakazywano najwyższy szacunek w religii chrześcijańskiej. (...)
Piśmiennictwo:
95 - Herodot: Dzieje. Czytelnik - Warszawa, 1959 19 - Biblia: Brytyjskie i zagraniczne towarzystwo biblijne - Warszawa, 1975 231 - Staszic S.: Ród Ludzki. PWN - Warszawa, 1959
|