Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
22-05-2004

BÅ‚onnik  i mleko.
Drogi Panie Doktorze,
JeÅ›li ten temat nie zostaÅ‚ jeszcze poruszony myÅ›lÄ™, że jest to ważny problem. Nie posiadam wyksztaÅ‚cenia medycznego, ale z doÅ›wiadczenia i wsÅ‚uchania siÄ™ w swój organizm zaobserwowaÅ‚em. Osoby, które przed „przejÅ›ciem” miaÅ‚y dolegliwoÅ›ci żoÅ‚Ä…dkowo-jelitowe, żywiÄ…c siÄ™ optymalnie i zjadajÄ…c produkty zawierajÄ…ce bÅ‚onnik, np.:



 ziemniaki, mogÄ… wystÄ…pić u nich bóle brzucha, bulgotanie, przelewanie, piszczenie w jelitach. Poprzez „oblepienie” jelit bÅ‚onnikiem nastÄ™puje brak wÅ‚aÅ›ciwego wchÅ‚aniania oraz trawienia znajdujÄ…cego siÄ™ tam pokarmu. Należy wrócić do placków oraz chleba optymalnego i ograniczyć produkty zawierajÄ…ce dużo bÅ‚onnika. ZauważyÅ‚em również, że skutkiem mieszkania w mieÅ›cie oraz dostÄ™pu do nabiaÅ‚u (mleko, Å›mietana) pasteryzowanego, czyli nie zawierajÄ…cego bakterii, które organizm ludzki musi posiadać w procesie gnicia pokarmu, mogÄ… wystÄ…pić podobne objawy oraz tzw. brzuszek, co w dalszej kolejnoÅ›ci prowadzi do dysbiozy. Polecam Trilac zawierajÄ…cy bakterie kwasu mlekowego oraz wyeliminowanie produktów mlecznych nie kwaszÄ…cych siÄ™. Cena 1l mleka w skupie od rolnika  to 50gr.
   Bardzo proszÄ™ o ewentualne potwierdzenie tej wiadomoÅ›ci, gdyż czytaÅ‚em ostatnio  o przypadkach odejÅ›cia od diety.

                                                                                           Pozdrawiam
                                                                                                       M.W.

odpowiedź:
 Drogi Panie Macieju,
 PoruszyÅ‚ Pan w swoim liÅ›cie istotne problemy. Po pierwsze, bÅ‚onnik rzeczywiÅ›cie nie jest korzystny dla przewodu pokarmowego, dlatego jego spożycie w żywieniu optymalnym jest bardzo ograniczone. Dr KwaÅ›niewski    od poczÄ…tku uznaÅ‚ go za substancjÄ™ niepotrzebnÄ…, która dla czÅ‚owieka nie jest konieczna (dlatego nie umie go trawić). PodkreÅ›lane od lat znaczenie bÅ‚onnika w zapobieganiu zaparciom i wystÄ™powaniu raka jelita grubego okazaÅ‚o siÄ™ nieprawdÄ…. Najnowsze publikacjÄ™ wskazujÄ… nawet na szkodliwość bÅ‚onnika - co jest logiczne, bo przecież substancja mechanicznie drażniÄ…ca Å›ciany jelita i Å›ciÄ…gajÄ…ca wodÄ™ z ustroju do Å›wiatÅ‚a jelit, która nie jest trawiona nie może być uważana za zdrowÄ…. Jest zatem oczywiste, że osoby spożywajÄ…ce duże iloÅ›ci bÅ‚onnika majÄ… rozmaite dolegliwoÅ›ci brzuszne. Zmniejszenie iloÅ›ci bÅ‚onnika w diecie, wraz  z ograniczeniem spożycia wÄ™glowodanów  i zwiÄ™kszeniem spożycia tÅ‚uszczów powoduje szybki powrót prawidÅ‚owej funkcji przewodu pokarmowego.
   Druga poruszona sprawa dotyczÄ…ca nabiaÅ‚u wymaga szerszego omówienia. Mleko, które obecnie znajduje siÄ™ w sklepach to nie jest prawdziwe mleko, tylko jego imitacja pozbawiona wiÄ™kszoÅ›ci korzystnych substancji. Pomijam fakt, że mleko krowie nie jest dobrym pokarmem dla czÅ‚owieka, m.in. ze wzglÄ™du na brak enzymu trawiÄ…cego zawarte  w nim biaÅ‚ko (zanika u ludzi po 3 roku życia). Sprzedawane obecnie produkty spożywcze wyglÄ…dajÄ…   i nazywajÄ… siÄ™ tak samo jak dawniej. Ich skÅ‚ad chemiczny jest jednak bardzo różny. Dotyczy to nie tylko nabiaÅ‚u, ale również wszystkich innych produktów, które powstajÄ… obecnie w sposób przemysÅ‚owy. Niedobory enzymów i bakterii w pożywieniu utrudniajÄ… ich trawienie i przyswajanie, równoczeÅ›nie obecność szeregu substancji chemicznych konserwujÄ…cych i poprawiajÄ…cych smak jest przyczynÄ… powstawania alergii  i dolegliwoÅ›ci ze strony przewodu pokarmowego, a także rozbicia naszego systemu immunologicznego. Problem jest poważny i ogromnie niedoceniony w Å›rodkach masowego przekazu. Dr KwaÅ›niewski poÅ›wiÄ™ca sporo miejsca w swoich książkach i wykÅ‚adach problemom odpowiedniej produkcji żywnoÅ›ci i jej jakoÅ›ci. W Polsce jest to problem coraz bardziej poważny. Na Å›wiecie istniejÄ… już organizacje walczÄ…ce o naturalnÄ…, nie przetwarzanÄ… żywność i uÅ‚atwiajÄ…ce konsumentom dostÄ™p do produktów – rolników, np. amerykaÅ„ska Weston Price Fundation. ZachÄ™cam do kupowania żywnoÅ›ci bezpoÅ›rednio u producentów (rolników) lub produkowania jej samodzielnie, np. korzystajÄ…c z cennych rad pojawiajÄ…cych siÄ™ w miesiÄ™czniku „Optymalni” ( „wÄ™dzić nie jest trudno” autor Kazimierz Pipia). Jeżeli jest to dodatkowo taÅ„sze rozwiÄ…zanie, tym lepiej dla Optymalnych

                                                                                  Z pozdrowieniami
                                                                          lek. med. Mariusz GÅ‚owacki

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski