|
T.K. |
Choroba Heinego-Medina. Epidemia choroby Heinego-Medina (H14) z poczÄ…tku lat 60-tych pozostawiÅ‚a dziesiÄ…tki tysiÄ™cy kalek o różnym stopniu kalectwa. Chorzy ci przez dziesiÄ…tki lat byli „rehabilitowani” w różnych oÅ›rodkach i ambulatoryjnie, czÄ™sto bywaÅ‚o potrzebne leczenie operacyjne. Chorzy po tej chorobie mieli zawsze znaczne upoÅ›ledzenie ukrwienia tÄ™tniczego w porażonych koÅ„czynach, czy w koÅ„czynach z niedowÅ‚adami.
Nie byÅ‚o sposobów leczenia, które by poprawiaÅ‚y ukrwienie tylko tam, gdzie to byÅ‚o potrzebne, nie byÅ‚o też sposobów dajÄ…cych trwaÅ‚Ä… poprawÄ™ ukrwienia. PrÄ…dy selektywne o parametrach pobudzajÄ…cych ukÅ‚ad parasympatyczny (PS), które wprowadziÅ‚em do leczenia od 1967 roku w Wojskowym Zespole Sanatoryjnym w Ciechocinku, w Sanatorium „Ruch”, a nastÄ™pnie w „CRS”, przyniosÅ‚y u chorych na chorobÄ™ Buergera, miażdżycÄ™ tÄ™tnic koÅ„czyn dolnych, postÄ™pujÄ…cy zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, niedowÅ‚ady i porażenia po udarach mózgowych, znacznÄ… poprawÄ™ ukrwienia tÄ™tniczego w miejscach ich stosowania, utrzymujÄ…cÄ… siÄ™ od kilku miesiÄ™cy, do kilku lat. Poprawa ukrwienia (czyli odżywienia) tkanek znacznie zwiÄ™kszyÅ‚o efekty lecznicze w czasie stosowania nastÄ™pnie rehabilitacji ruchowej. Efekty te byÅ‚y znacznie lepsze u tych chorych, którzy podjÄ™li równoczeÅ›nie Å»ywienie Optymalne.
W dniu 10.12.1969 r. trafiÅ‚a pod mojÄ… opiekÄ™ pani Antonina P. urodzona w 1947 r. po przebyciu choroby H14 w wieku 5 lat (1952r.) Po chorobie pozostaÅ‚y u niej duże zaniki mięśni obu koÅ„czyn dolnych, duży niedowÅ‚ad mięśni prawej koÅ„czyny dolnej, i caÅ‚kowite porażenie mięśni caÅ‚ej lewej koÅ„czyny dolnej. Nogi byÅ‚y stale zimne, skóra z zaburzeniami troficznymi i sinicÄ…. Lewa koÅ„czyna dolna byÅ‚a krótsza od prawej o 3 cm. W wieku 14 i 15 lat byÅ‚a leczona operacyjnie. Co roku wyjeżdżaÅ‚a do sanatorium, gdzie stosowano różne zabiegi i rehabilitacjÄ™ ruchowÄ…. Po takim leczeniu odczuwaÅ‚a przeważnie pogorszenie sprawnoÅ›ci utrzymujÄ…ce siÄ™ przez kilka tygodni. PoruszaÅ‚a siÄ™ z trudnoÅ›ciÄ… w aparatach stabilizujÄ…cych koÅ„czyny dolne, o laskach Å‚okciowych, bardzo powoli. Po przejÅ›ciu 20-40 m. wystÄ™powaÅ‚y bóle mięśni nóg, brak siÅ‚ w nogach i musiaÅ‚a siÄ™ zatrzymywać. Nie byÅ‚o wyczuwalnego tÄ™tna na żadnej tÄ™tnicy lewej koÅ„czyny dolnej, nie byÅ‚o tÄ™tna na prawej tÄ™tnicy grzbietowej stopy i piszczelowej tylnej, sÅ‚abe tÄ™tno na prawej tÄ™tnicy podkolanowej i biodrowej wspólnej. Badanie oscylometryczne wykazaÅ‚o niewielkie wychylenia na prawym podudziu i udzie, brak wychyleÅ„ na lewej koÅ„czynie dolnej. Mięśnie lewej koÅ„czyny dolnej zupeÅ‚nie nie reagowaÅ‚y na prÄ…d galwaniczny prostokÄ…tny i trójkÄ…tny, chronaksja mięśnia piszczelowego wynosiÅ‚a 1,11 msek. Od grudnia 1969 r. do października 1971 r. chora byÅ‚a leczona prÄ…dami selektywnymi 3 razy po 10, 26 i 18 zabiegów . Już po pierwszych 10 zabiegach chronaksja mięśnia piszczelowego przedniego prawego skróciÅ‚a siÄ™ z 1,11 msek do 0,28 msek. Po roku stosowania Å»ywienia Optymalnego w domu, mięśnie lewego uda zaczęły reagować na prÄ…d. Chronaksja mięśnia czterogÅ‚owego uda lewego przy przyjÄ™ciu do sanatorium wynosiÅ‚a 2,25 msek, a po serii zabiegów prÄ…dami selektywnymi skróciÅ‚a siÄ™ do 0,24 msek. Po dwóch latach wróciÅ‚o dobre tÄ™tno na wszystkich tÄ™tnicach obu koÅ„czyn dolnych, ustÄ…piÅ‚a sinica, zmiany troficzne i ziÄ™bniÄ™cie koÅ„czyn, chora zaczęła chodzić szybko i stabilnie bez aparatów stabilizujÄ…cych koÅ„czyny dolne i bez lasek, nie odczuwajÄ…c bólów mięśni, czy uczucia zmÄ™czenia koÅ„czyn dolnych po przejÅ›ciu szybkim krokiem kilku km, może nawet biegać. KoÅ„czyna lewa dolna zrównaÅ‚a siÄ™ dÅ‚ugoÅ›ciÄ… z koÅ„czynÄ… prawÄ… dolnÄ…, a ich ukrwienie zrobiÅ‚o siÄ™ takie, jak u zdrowych ludzi. Badanie oscylometryczne – wybitnie siÄ™ poprawiÅ‚o ukrwienie oby koÅ„czyn dolnych:
Badana kończyna |
10.12.1969 r. |
23.10.1971 r. |
prawe udo |
8 |
95 |
prawa Å‚ydka |
4 |
75 |
lewe udo |
0 |
73 |
lewa Å‚ydka |
0 |
66 |
Uwaga: wyniki badania oscylometrycznego podane w tabeli przedstawiono planimetrycznie.
„U wielu dzieci (obecnie już dorosÅ‚ych – dop. aut.), u których pozostaÅ‚y zaniki lub niedowÅ‚ady mięśni po epidemii H14, bÄ™dzie można uzyskać dużą poprawÄ™ sprawnoÅ›ci po zastosowaniu leczenia prÄ…dami selektywnymi, zwÅ‚aszcza przy równoczesnym stosowaniu diety optymalnej” – napisaÅ‚em w listopadzie 1971 r., w pracy, w której opisaÅ‚em przypadek tej chorej. Å»adne z naukowych pism lekarskich nie zechciaÅ‚o tej pracy wydrukować. Moje próby zainteresowania uczonych i kolejnych Ministrów Zdrowia tymi metodami również okazaÅ‚y siÄ™ bezskuteczne.
„Konsekwencje decyzji uczonych, którzy muszÄ… wybierać zÅ‚o, bywajÄ… nadzwyczaj groźne” - napisaÅ‚ prof. WÅ‚odzimierz Sedlak.
W tym jednym przypadku te decyzje zaowocowały tysiącami niepotrzebnych kalek.
Gdyby ludzie dowiedzieli siÄ™ jakie konsekwencje dla naszego narodu wyniknęły z wielu decyzji uczonych zwalczajÄ…cych mojÄ… wiedzÄ™ – zastygliby w osÅ‚upieniu. Szkody z tego wynikÅ‚e w różnych dziedzinach życia sÄ… przeogromne, a zadÅ‚użenie wewnÄ™trzne naszego kraju stanowi nikÅ‚y procent, w stosunku do kosztów (w tym spoÅ‚ecznych) poniesionych przez nasz kraj, a wynikajÄ…cych z tych bÅ‚Ä™dnych decyzji.
Jan KwaÅ›niewski – Ciechocinek 21.05.2004 r. |