Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
23-06-2004
Bielactwo.
   Mam 41 lat, wzrost 174 cm, waga 74 kg. Od 17-tego roku życia stwierdzono u mnie bielactwo nabyte. PoczÄ…tkowo maÅ‚e plamy bielacze ujawniÅ‚y siÄ™ w kÄ…cikach ust i na dÅ‚oniach miÄ™dzy palcami. W późniejszym okresie plamy stopniowo rozszerzaÅ‚y siÄ™. Obecnie sÄ… duże i rozsiane po caÅ‚ym ciele. Aktualnie na dÅ‚oniach barwnika już nie posiadam. Medycyna w tym przypadku jest bezsilna i podobno nie ma na to lekarstwa. Jedni lekarze twierdzÄ…, że bielactwo jest wynikiem chorej wÄ…troby, inni lekarze dopatrujÄ… siÄ™ pochodzenia genetycznego tej choroby, czy też za przyczynÄ™ uważajÄ… ewentualnie chorÄ… tarczycÄ™.

   Ogólne wyniki badaÅ„ mam w zasadzie dobre. Nie mniej jednak w ciÄ…gu 41 lat mojego życia nabawiÅ‚em siÄ™:
-  bóli brzucha po posiÅ‚ku i czÄ™stych biegunek (w wieku szkolnym)
-  usuniÄ™cia migdałów podniebiennych (w wieku 22 lat)
-  dwóch operacji przepuklin pachwinowych (w wieku 24 i 25 lat)
-  usuniÄ™cia woreczka żółciowego ( w wieku 34 lat)
-  otÅ‚uszczenia wÄ…troby
-  kamieni nerkowych (aktualnie)

   Nikt z mojej rodziny jak siÄ™gnąć pamiÄ™ciÄ… nie posiadaÅ‚ żadnego bielactwa. Nigdy nie piÅ‚em alkoholu i nie paliÅ‚em tytoniu. Ojciec mój choruje na astmÄ™, a mama posiada Å‚ysienie plackowate gÅ‚owy. Syn mój (14 lat) nie posiada bielactwa. Å»ywienie optymalne stosujÄ™ od prawie roku. CzujÄ™ siÄ™ lepiej. PrzeczytaÅ‚em dokÅ‚adnie wszystkie książki dr. KwaÅ›niewskiego, ale niestety nie wspomina On nawet zdawkowo w żadnej książce o bielactwie skóry. Statystycznie chorobÄ… tÄ… dotkniÄ™te jest do 15% spoÅ‚eczeÅ„stwa.
Proszę w miarę możliwości o poradę lekarską.

                                                                                       K.D.

odpowiedź:
   Panie Krzysztofie
Na wstępie wypadałoby wyjaśnić co to takiego jest bielactwo, jakie są jego rodzaje i czym różni się ono od jednostek chorobowych, w których obserwowane są przebarwienia skóry.
   Wyróżniamy bielactwo wrodzone (albinismus) oraz nabyte (vitiligo). Bielactwo wrodzone jest uwarunkowanym genetycznie niedoborem enzymu, którego efektem jest brak pigmentu (barwnika) w komórkach barwnikowych (melanocytach) oczu i powÅ‚ok skórnych. Bielactwo nabyte, w przeciwieÅ„stwie do ograniczonego bielactwa wrodzonego charakteryzuje siÄ™ przebarwiennym obrzeżem skóry sÄ…siedztwa. PostaciÄ… fizjologicznÄ… bielactwa nabytego jest siwienie. Funkcja komórek barwnikowych podlega regulacji ze strony gruczołów hormonalnych - przede wszystkim kory nadnerczy i przysadki. Objawia siÄ™ to np. w caÅ‚kowitym uszkodzeniu przysadki mózgowej odbarwieniem skóry. W przypadku uszkodzenia kory nadnerczy (np. w chorobie Addisona) dochodzi do niedoboru steroidów, które w warunkach zwykÅ‚ych hamujÄ… dziaÅ‚anie enzymów umożliwiajÄ…cych powstawanie barwników, co skutkuje w hiperpigmentacji powÅ‚ok.
   Nie spotkaÅ‚em siÄ™ dotÄ…d w podrÄ™cznikach z bielactwem powstaÅ‚ym w wyniku choroby wÄ…troby lub tarczycy. Wiadomo natomiast, że może ono towarzyszyć schorzeniom autoimmunologicznym jak np. Å‚ysienie plackowate. RzeczywiÅ›cie, medycyna tradycyjna zupeÅ‚nie nie potrafi leczyć tej dolegliwoÅ›ci, której przyczyna leży w zaburzeniach hormonalnych, hormonów steroidowych, a wiÄ™c tych, które powstajÄ… z cholesterolu. Å»ywienie Optymalne przy zachowaniu odpowiednich proporcji B:T:W reguluje doskonale wszystkie zaburzenia hormonalne, w pierwszym rzÄ™dzie dotyczÄ…ce wÅ‚aÅ›nie hormonów steroidowych. WÅ‚aÅ›nie  taki typ bielactwa, na jaki Pan siÄ™ skarży wynika z tego typu zaburzeÅ„.  W leczeniu  bielactwa stosujemy wiÄ™c po pierwsze wÅ‚aÅ›ciwÄ… proporcjÄ™ B:T:W z utrzymaniem odpowiedniej iloÅ›ci żółtek i dietÄ… bogatokolagenowÄ…. StosowaÅ‚em również z powodzeniem u chorych na bielactwo prÄ…dy selektywne uzyskujÄ…c pozytywne efekty. WÅ›ród pacjentów, których miaÅ‚em przyjemność leczyć, poczÄ…tkowo dochodziÅ‚o do zlewania siÄ™ plam bielaczych, a nastÄ™pnie do caÅ‚kowitego ustÄ…pienia choroby. Niestety, jest to proces wielomiesiÄ™czny i wymaga cierpliwoÅ›ci pacjenta oraz skrupulatnoÅ›ci w stosowaniu diety.
   ProszÄ™ wiÄ™c uzbroić siÄ™ w cierpliwość, prowadzić dietÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie i skorzystać z prÄ…dów selektywnych po porozumieniu z lekarzem optymalnym.

                                                                                   Pozdrawiam
                                                                       lek.med. Mariusz GÅ‚owacki

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski