Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
25-06-2004

Niedokrwiatość aplastyczna.
Szanowny Panie Doktorze!
Jestem na żywieniu optymalnym od czerwca 2002r. Mam 73 lata, wzrost 160 cm, waga 63-65 kg. Z końcem sierpnia 2002r. lekarz rodzinny skierował mnie na badania morfologii z powodu bardzo silnego ograniczenia wydolności fizycznej. Okazało się, że było zaledwie 2,2 mmol Hbg. Od razu zabrano mnie do szpitala. Przeszłam wszelkie badania i  po badania hematologicznym tzw. trepanobiopsji okazało się, że w szpiku nie wytwarzają się czerwone krwinki, diagnoza: „łagodna niedokrwistość aplastyczna”.



Pozostała mi cykliczna kontrola morfologii i co 4-5 tygodni przetaczanie krwi (około 4 jednostki jednorazowo przez 2 dni). Tych przetaczeń miałam już 5 ( na koniec marca br. będzie następne). Od roku zażywam leki kardiologiczne, a od połowy stycznia br. otrzymuję kwas foliowy - 15mg  i „Danazo 200mg). Na razie nie widać nic ku lepszemu (o ile to w ogóle będzie możliwe).
 Proszę Pana Doktora o pomoc w mojej chorobie.

                                                                       Z poważaniem 
                                                                               I. P.

odpowiedź:
Szanowna Pani!
   Niedokrwistość aplastyczna powstaje na skutek niedoczynności lub nawet zupełnego zaniku szpiku kostnego z przyczyn nieznanych dla współczesnej medycyny. Może rozwijać się także w wyniku działania czynników fizycznych. Uszkadzająco na szpik kostny działa promieniowanie jonizujące, rentgenowskie, izotopowe oraz związki chemiczne: benzen, środki owadobójcze, chwastobójcze, niektóre leki np. chloramfenikol. Te czynniki, nawet w niewielkich dawkach, nieszkodliwych dla innych ludzi, u osób nadwrażliwych mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szpiku kostnego.        
   Część przypadków niedokrwistości aplastycznej spowodowana jest przez immunologiczne mechanizmy autoagresywne. We krwi oprócz spadku liczby krwinek czerwonych, obniża się liczba krwinek białych i płytek krwi.
   Łagodna postać niedokrwistości, na którą Pani cierpi, daje dobre rokowania. Wprowadzenie żywienia optymalnego i jego kontynuacja przyniesie z pewnością poprawę. Szpik kostny jest wydolny. Trepanobiopsja wykazała szpik ubogokomórkowy, stłuszczały ale bez włóknienia. Kwas foliowy można stosować jeszcze przez jakiś czas, Danazol jest sterydem i stosuje się go u kobiet z problemami ginekologicznymi np. endometriozą. Należy go stopniowo odstawiać.
   Cierpi Pani również na choroby układu krążenia: chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze oraz kamicę żółciową. Przy prawidłowym żywieniu optymalnym objawy tych chorób cofają się wyraźnie aż do całkowitego ustąpienia. Dobrą metodą będzie zastosowanie terapii prądami selektywnymi. Poprawi się sprawność układu krążenia, będzie można szybciej odstawić leki przeciw nadciśnieniu. Poprawi się także ukrwienie kości długich, w których wnętrzu znajduje się szpik kostny. W codziennej diecie należy zwrócić uwagę na spożycie niewielkich ilości produktów bogatokolagenowych zwłaszcza czarnego salcesonu, kaszanki oraz wątróbki, które są bogate w substancje krwiotwórcze.

                                                                 lek. med. Maciej Garbień

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski