Cukrzyca typ I, choroba Hashimoto, nadciśnienie. Szanowny Panie doktorze. Mam 26 lat. Choruję na cukrzycę od 12 roku życia. Mierzę 162 cm i wazę 67 kg. Biorę dwa rodzaje insuliny Insulatard i Actrapid. Razem ok. 40-50jednostek na dobę. Dietę optymalną stosowałam przez rok czasu. Czułam się bardzo dobrze, ale zrezygnowałam. Oczywiście były próby ponowienia, ale niestety z marnym skutkiem. Teraz chciałabym zacząć od nowa, nie wiem tylko od jakich proporcji B:T:W powinnam zacząć mając takie wyniki (w załączniku).
Do tego od dwóch lat mam bardzo chwiejne ciśnienie: najwyższe 160/100 (tabletki nie pomagają). Oto spis leków jakie biorę na dzień dzisiejszy: - na nadciśnienie Inhibace 2,5 mg - na niedoczynność tarczycy Euthyrox 75 mg - od kwietnia br. antybiotyk Nolicin 400 mg dwa razy dziennie (zakażenie dróg moczowych). Znam oczywiście zasady żywienia optymalnego, ponieważ zaczynałam w ośrodku w Jastrzębiej Górze, ale mając tak straszne wyniki boję się sama zacząć.
Proszę o pomoc. Z poważaniem A.P.
odpowiedź: Droga Pani Agnieszko! Ogromnie żałuję, że przerwała Pani żywienie optymalne. Niestety powroty nie są takie proste. Poważnym problemem jest współwystępowanie kilku chorób, które pogarszają przebieg cukrzycy. W przypadku niedoczynności tarczycy nie wyrównanej lekami cały metabolizm jest rozchwiany prowadząc do wyższych poziomów cukru, trudnych do opanowania insuliną. Rozpoznanie choroby Hashimoto wskazuje na tzw. chorobę z autoagresji, czyli jest bardzo prawdopodobne, że w Pani krwi krążą również przeciwciała przeciwko insulinie. Obecność infekcji, w tym również układu moczowego, powoduje zawsze duże wzrosty poziomu cukru. Nadciśnienie tętnicze jest związane z uszkodzeniem nerek w przebiegu cukrzycy. Dołączone do listu wyniki wskazują na poważne zaburzenia metaboliczne. Uważam, że słusznie obawia się Pani sama rozpoczynać dietę, ponieważ margines błędu jest bardzo mały. Sugeruję przyjazd po raz kolejny do Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze. Ilość B:T:W musi być korygowana pod kątem glikemii, ważne byłoby również zastosowanie prądów selektywnych i stała obserwacja w początkowym okresie żywienia optymalnego. Jeżeli taki przyjazd jest niemożliwy ważne jest, żeby rozpoczynała Pani ponownie dietę pod opieką lekarza optymalnego.
Życzę szybkiego powrotu do żywienia optymalnego i do zdrowia. dr n. med. Mariusz Głowacki |