Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
31-07-2004
Zapalenie nerwu trójdzielnego.
Szanowny Panie Doktorze!
   Uprzejmie proszę o radę w następującej sprawie. Moja sąsiadka choruje na zapalenie nerwu trójdzielnego twarzy, ma straszne bóle i od kilku lat jest na silnych środkach przeciwbólowych. Nie jestem w stanie przekonać ją do żywienia optymalnego. Mam nadzieję, ze Pan Doktor przekona ją na łamach miesięcznika „OPTYMALNI”, który prenumeruję.

   Proszę jeszcze o wyjaśnienie mojego problemu. Mam 51 lat, od 5 lat jestem po totalnej operacji ginekologicznej i biorę hormony w zastrzykach, czy na „żywieniu optymalnym” nadal powinnam je brać?
                                          Z góry dziękuję, serdecznie pozdrawiam.
                                                                           K.

 odpowiedź:
Szanowna Pani,
   Neuralgia nerwu trójdzielnego jest bardzo dotkliwą dolegliwością, której przyczyn należy poszukiwać w tylnej jamie czaszki, w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego, gdzie nerw trójdzielny wychodzi z pnia mózgu. Większość przypadków powstaje w wyniku tzw. konfliktu naczyniowo-nerwowego, z pominięciem tych przypadków, kiedy schorzenie to jest spowodowane obecnością guza, wady naczyniowej, zapaleniem lub gdy pojawia się w przebiegu stwardnienia rozsianego. Naczynie, najczęściej tętnicze (dużo rzadziej żylne), wywołuje ucisk na pień nerwu, powodując napadowy silny ból, zwykle w zakresie unerwienia jednej z gałek nerwu trójdzielnego po jednej stronie twarzy. Objawom bólowym towarzyszy zazwyczaj łzawienie i wzmożona czynność wydzielnicza błony śluzowej nosa. W celu ustalenia przyczyny neuralgii konieczne jest wykonanie badania obrazowego, w tym przypadku wskazane byłoby wykonanie rezonansu magnetycznego z opcją naczyniową. Częstsze występowanie tej dolegliwości u ludzi starszych wiąże się z występowaniem miażdżycy i większą krętością naczyń. Podstawową metodą leczenia tej dolegliwości jest leczenie operacyjne przez tzw. mikronaczyniową dekompresję nerwu. W trakcie tej operacji wprowadza się materiał izolacyjny pomiędzy naczynie i nerw, co powoduje ustąpienie dolegliwości w 90%. Stosowanie żywienia optymalnego ma w przypadku tego schorzenia przede wszystkim znacznie polegające na wzmacnianiu całego organizmu, podwyższony jest wówczas również próg bólu. Odnotowaliśmy również sukcesy w leczeniu tej przypadłości prądami selektywnymi.
   Podsumowując, Pani znajoma powinna oczywiście rozpocząć żywienie optymalne i prądy selektywne nie zaniedbując wizyty u neurochirurga.
   Jeżeli chodzi o substancję hormonalną po operacjach ginekologicznych, to jest problem złożony i wymaga większej ilości informacji takich jak np. rodzaj schorzenia, rodzaj hormonów, wiek pacjentki itd. W Pani liście brakuje pełnej informacji na ten temat, dlatego trudno coś poradzić, szczególnie jeżeli hormony podawane są w iniekcji. W związku z tym zachęcam do wizyty u lekarza optymalnego, najlepiej z dokumentacją dotyczącą przebiegu choroby.

                                                                  Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam.
                                                                      dr n. med. Mariusz Głowacki

Artykuł z miesięcznika OSBO - OPTYMALNI.

[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski