Zapalenie nerwu trójdzielnego. Szanowny Panie Doktorze! Uprzejmie proszÄ™ o radÄ™ w nastÄ™pujÄ…cej sprawie. Moja sÄ…siadka choruje na zapalenie nerwu trójdzielnego twarzy, ma straszne bóle i od kilku lat jest na silnych Å›rodkach przeciwbólowych. Nie jestem w stanie przekonać jÄ… do żywienia optymalnego. Mam nadziejÄ™, ze Pan Doktor przekona jÄ… na Å‚amach miesiÄ™cznika „OPTYMALNI”, który prenumerujÄ™.
ProszÄ™ jeszcze o wyjaÅ›nienie mojego problemu. Mam 51 lat, od 5 lat jestem po totalnej operacji ginekologicznej i biorÄ™ hormony w zastrzykach, czy na „żywieniu optymalnym” nadal powinnam je brać? Z góry dziÄ™kujÄ™, serdecznie pozdrawiam. K.
odpowiedź: Szanowna Pani, Neuralgia nerwu trójdzielnego jest bardzo dotkliwą dolegliwością, której przyczyn należy poszukiwać w tylnej jamie czaszki, w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego, gdzie nerw trójdzielny wychodzi z pnia mózgu. Większość przypadków powstaje w wyniku tzw. konfliktu naczyniowo-nerwowego, z pominięciem tych przypadków, kiedy schorzenie to jest spowodowane obecnością guza, wady naczyniowej, zapaleniem lub gdy pojawia się w przebiegu stwardnienia rozsianego. Naczynie, najczęściej tętnicze (dużo rzadziej żylne), wywołuje ucisk na pień nerwu, powodując napadowy silny ból, zwykle w zakresie unerwienia jednej z gałek nerwu trójdzielnego po jednej stronie twarzy. Objawom bólowym towarzyszy zazwyczaj łzawienie i wzmożona czynność wydzielnicza błony śluzowej nosa. W celu ustalenia przyczyny neuralgii konieczne jest wykonanie badania obrazowego, w tym przypadku wskazane byłoby wykonanie rezonansu magnetycznego z opcją naczyniową. Częstsze występowanie tej dolegliwości u ludzi starszych wiąże się z występowaniem miażdżycy i większą krętością naczyń. Podstawową metodą leczenia tej dolegliwości jest leczenie operacyjne przez tzw. mikronaczyniową dekompresję nerwu. W trakcie tej operacji wprowadza się materiał izolacyjny pomiędzy naczynie i nerw, co powoduje ustąpienie dolegliwości w 90%. Stosowanie żywienia optymalnego ma w przypadku tego schorzenia przede wszystkim znacznie polegające na wzmacnianiu całego organizmu, podwyższony jest wówczas również próg bólu. Odnotowaliśmy również sukcesy w leczeniu tej przypadłości prądami selektywnymi. Podsumowując, Pani znajoma powinna oczywiście rozpocząć żywienie optymalne i prądy selektywne nie zaniedbując wizyty u neurochirurga. Jeżeli chodzi o substancję hormonalną po operacjach ginekologicznych, to jest problem złożony i wymaga większej ilości informacji takich jak np. rodzaj schorzenia, rodzaj hormonów, wiek pacjentki itd. W Pani liście brakuje pełnej informacji na ten temat, dlatego trudno coś poradzić, szczególnie jeżeli hormony podawane są w iniekcji. W związku z tym zachęcam do wizyty u lekarza optymalnego, najlepiej z dokumentacją dotyczącą przebiegu choroby.
Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam. dr n. med. Mariusz Głowacki
Artykuł z miesięcznika OSBO - OPTYMALNI. |