Kuchnia Optymalna

Pascha wielkanocna
26-03-2005

Składniki:
- 2 l mleka
- 1 l śmietany 30 %
- 8 jajek
- 30 dag masła
- 5 dag cukru kryształu lub pudru
- 10 dag rodzynek
- 10 dag suszonych moreli   Do dużego garnka wlać mleko, ustawić na płytce żaroodpornej i gotować na bardzo wolnym ogniu. W drugim naczyniu roztrzepać mikserem lub trzepaczką jajka, dodać śmietanę i jeszcze ubijać przez kilka chwil. Połączone składniki wlać do mleka i wszystko dokładnie wymieszać. Masę mleczną mieszać co pewien czas, aby się nie przypaliła i gotować tak długo, aż oddzieli się serek (ok. 40-60 min). W tym czasie przygotować bakalie: rodzynki i morele umyć dokładnie, zalać wrzącą wodą, a po ok. 30 min osączyć na sitku.
   Oddzielony serek przelać na sitko wyłożone czystą gazą i osączać przez co najmniej jedną godzinę (odlać nieco serwatki na później). Pod koniec serek można nieco odcisnąć, ale niezbyt mocno. Osączone morele pokroić w kosteczkę i wraz z rodzynkami odłożyć na później.
   Do miski włożyć miękkie masło, wsypać cukier i ucierać pałką, aż masa stanie się gładka i puszysta. Osączony serek przełożyć do naczynia (powinno być go ok. 1 kg) i dodawać po jednej łyżce do masy maślanej, cały czas ucierając, aż wetrzemy cały serek. Na końcu dodać przygotowane bakalie i całość delikatnie wymieszać.
   Gazę namoczyć w pozostawionej serwatce i wyłożyć nią miskę o dowolnym kształcie. Do środka nakładać masę serową, najlepiej ręką, dokładnie ubijając i dociskając, aby w środku nie pozostały pęcherzyki powietrza.. Wierzch wyrównać i zawinąć w gazę. Paschę wstawić do lodówki i schłodzić przez kilka godzin. Następnie przełożyć ją na duży talerz, delikatnie zdejmując gazę i przybrać dowolnymi bakaliami.
   Przed podaniem paschę należy wyjąć przynajmniej ½ godziny wcześniej z lodówki, będzie wówczas smaczniejsza. Najlepiej kroić ją nożem maczanym w gorącej wodzie.

 Uwagi:
- jest to znakomity deser o bardzo dobrym składnie, który można spożywać jako samodzielne 
  danie, np. na kolację,
- podzieloną na części paschę można zamrażać i wyjmować odpowiednią ilość porcji w razie
  potrzeby,
- można dodać dowolne bakalie: orzechy, migdały, skórkę cytrynową w cukrze, kandyzowane
  owoce, można również dodać aromat waniliowy, cytrynowy, rumowy itp.

100g gotowej potrawy zawiera:

 B - 8,3 T - 28,3 W - 9,7       kaloryczność 330 kcal
 B : T : W = 1 : 3,4 : 1,2   gotowej potrawy - 1,6 kg 


 
 
 
 
 
 
 
 
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski