Artykuły opublikowane

Poziom cholesterolu we krwi.
12-08-2006

Nerczyca.

     Mam 40 lat. Od drugiego roku życia, z przerwÄ… miÄ™dzy 7 a 15 rokiem życia, chorujÄ™ na dziwnÄ… chorobÄ™. Lekarze okreÅ›lajÄ… jÄ… jako nietypowa nerczyca. W każdym roku co kilka miesiÄ™cy wystÄ™pujÄ… ataki choroby . OB szybko wzrasta do 100, a nawet 180 po godzinie, sÅ‚abnÄ™ i wydalam bardzo dużo biaÅ‚ka w moczu. W litrze moczu znajduje siÄ™, 45 - 50 g biaÅ‚ka.



     Duże dawki encortonu same nie pomagajÄ…. Dopiero z antybiotykiem powodujÄ… ustÄ…pienie objawów na kilka miesiÄ™cy, aż do ponownego nawrotu.
      Cholesterol mam zwykle 170 mg%, ale po tygodniu choroby wzrasta do 630 mg%, a do 170 mg% spada dopiero po 3 tygodniach od ustÄ…pienia biaÅ‚komoczu. Czy przy takich skokach poziomu cholesterolu nie rozwija siÄ™ miażdżyca i czy Dieta Optymalna może mi pomóc?
                                                          K.C.

Odpowiedź:
     Zaiste dziwnÄ… jest paÅ„ska choroba i nawet wielokrotne pobyty pana w klinikach nie pozwoliÅ‚y na ustalenie rozpoznania. AliÅ›ci (mówiÄ…c sÅ‚owami Jerzego Waldorffa, który w roku 1973 wpisaÅ‚ dla mnie dedykacjÄ™ w jednej ze swoich książek: "Dr. Janowi KwaÅ›niewskiemu, zaczynajÄ…c jeść wedÅ‚ug Jego diety") - teoretycznie istnieje możliwość jej ustÄ…pienia.
      Szybko narastajÄ…ce i bardzo wysokie OB w czasie ataku Å›wiadczy o intensywnym stanie zapalnym w czasie rzutu choroby. Zapalnikiem mogÄ… być bakterie, ponieważ samo podawanie dużych dawek hormonów sterydowych nie przerywa choroby, dopiero dodatek antybiotyku powoduje ustÄ…pienie ataku.
     Aby uzupeÅ‚nić bardzo duże straty biaÅ‚ka z moczem, organizm intensywnie syntetyzuje biaÅ‚ko. Już pisaÅ‚em, że do syntezy niezbÄ™dny jest zwiÄ…zek zwany NADPH2. Powstaje on na trzech różnych drogach, ale tylko jedna ma istotne znaczenie. ZwiÄ…zek ten powstaje przy przetwarzaniu glukozy w szlaku pentozowym, czyli aby mógÅ‚ powstawać potrzebna jest glukoza i potrzebne sÄ… warunki umożliwiajÄ…ce skierowanie glukozy na szlak pentozowy. Glukoza zamieniana jest w trójglicerydy, a te w cholesterol. Efektem tych przemian jest NADPH2, a "odpadem" - cholesterol.
     PaÅ„ski organizm w czasie ataku choroby 3 razy szybciej wytwarza cholesterol niż potrafi go usuwać z organizmu. Ale ten bardzo wysoki poziom cholesterolu w czasie ataku nie ma żadnego przyczynowego zwiÄ…zku z miażdżycÄ… i bać siÄ™ go nie należy.
     U przechodzÄ…cych na optymalny model żywienia syntezy, czyli wytwarzanie nowych enzymów (maszyn), a usuwanie i przetwarzanie zbÄ™dnych, sÄ… tym wiÄ™ksze, im bardziej skÅ‚ad poprzednio stosowanej diety różni siÄ™ od Å»ywienia Optymalnego. Najbardziej różni siÄ™ on u dÅ‚ugoletnich jaroszy i wÅ‚aÅ›nie organizmy tych ludzi najbardziej muszÄ… być przebudowywane, aby mogÅ‚y dostosować siÄ™ biochemicznie do nowego modelu żywienia. U tych ludzi po przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne poziom cholesterolu może być najwyższy, ale to nie oznacza, że rozwija siÄ™ miażdżyca. Miażdżyca rozwija siÄ™ wówczas, gdy organizm musi przeznaczać glukozÄ™ jako źródÅ‚o tlenu (przy zamianie glukozy na trójglicerydy) i jako źródÅ‚o wodoru czyli energii (przy zamianie trójglicerydów na cholesterol) dla komórek bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic i tylko wówczas rozwija siÄ™ miażdżyca.
     W zdrowej tÄ™tnicy czÅ‚owieka poziom cholesterolu w komórkach bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic wynosi 0 (zero), podobnie i poziom magnezu wynosi 0 (zero), a to oznacza, że komórki bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic nie zużywajÄ… glukozy, gdyż organizm dostarcza im lepsze źródÅ‚a energii. Gdy nie może dostarczać lepszej energii tym komórkom, muszÄ… one korzystać z najgorszych "paliw", a takim paliwem jest wÅ‚aÅ›nie glukoza.
     Po wprowadzeniu Å»ywienia Optymalnego organizm szybko może dostarczyć wÅ‚aÅ›ciwÄ… energiÄ™ dla komórek bÅ‚ony wewnÄ™trznej tÄ™tnic i postÄ™p miażdżycy zostaje zahamowany. NastÄ™pnie, szybciej po zakoÅ„czeniu przebudowy i dostosowaniu organizmu (biochemicznie) do nowego modelu żywienia, zabiera siÄ™ do opróżniania Å›mietników, pozostaÅ‚ych po poprzednim modelu żywienia. Miażdżyca, czyli Å›mietniki przepeÅ‚nione cholesterolem i wapniem znajdujÄ…ce siÄ™ w Å›cianie tÄ™tnic, zostajÄ… powoli opróżnianie, a ich zawartość wydalana.
     Najszybciej miażdżyca ustÄ™puje z tÄ™tnic narzÄ…dów najważniejszych, z zasady najlepiej ukrwionych, czyli najlepiej zaopatrzonych w części zamienne, tlen, paliwa i "czyste" źródÅ‚a energii wystÄ™pujÄ…ce w wiÄ…zaniach fosforowych zwiÄ…zków wysokoenergetycznych, które można przyrównać do akumulatorów. Najszybciej miażdżyca ustÄ™puje zatem z tÄ™tnic mózgowych, a szybkość ustÄ™powania tych zmian można badać przez cofanie siÄ™ zmian miażdżycowych w tÄ™tniczkach dna oka, a na tej podstawie można wnioskować o cofaniu siÄ™ choroby w tÄ™tnicach mózgowych.
      Miażdżyca szybciej cofa siÄ™ u mÅ‚odszych, a wolniej u starszych. Po wyleczeniu cukrzycy, zmiany w tÄ™tnicach spowodowane tÄ… samÄ… co i cukrzyca wspólnÄ… przyczynÄ… wyższÄ…, ustÄ™pujÄ… szybko, ponieważ cukrzyca typu I jest znacznie częściej spotykana wÅ›ród ludzi mÅ‚odych, a u tych procesy życiowe zachodzÄ… szybciej. Miażdżyca z tÄ™tnic np. wieÅ„cowych ustÄ™puje szybciej, gdy tÄ™tnice sÄ… tylko zwężone, gdyż wówczas krew tÄ™tnicza styka siÄ™ ze zmianami miażdżycowymi, co umożliwia szybsze ustÄ™powanie takich zmian miażdżycowych. Gdy tÄ™tnica jest caÅ‚kowicie niedrożna krew uderza o przeszkodÄ™, jak czÅ‚owiek uderzajÄ…cy gÅ‚owÄ… w mur i na ustÄ…pienie zupeÅ‚nej niedrożnoÅ›ci trzeba czekać znacznie dÅ‚użej. Najwolniej ustÄ™puje miażdżyca z tÄ™tnic koÅ„czyn dolnych, ale i z tej choroby można siÄ™ z czasem wyleczyć na tyle, że nie bÄ™dÄ… wystÄ™powaÅ‚y bóle spoczynkowe, trudnoÅ›ci z chodzeniem, istniejÄ…ce zmiany troficzne skóry dość szybko cofajÄ… siÄ™, czÄ™sto ustÄ™pujÄ…, a owrzodzenia gojÄ… siÄ™.
     Dopóki jeszcze jest miażdżyca, może siÄ™ zdarzyć, że oderwie siÄ™ blaszka miażdżycowa, popÅ‚ynie z prÄ…dem krwi i zatka tÄ™tnicÄ™, czy tÄ™tniczkÄ™. Wówczas może dojść do udaru mózgu, zawaÅ‚u, czy nagÅ‚ego niedokrwienia koÅ„czyny, lub zatkania tÄ™tnicy krezki, co powoduje odcinkowe niedokrwienie jelita wymagajÄ…ce interwencji chirurgicznej. U stosujÄ…cych DietÄ™ OptymalnÄ… takie incydenty spowodowane zatkaniem tÄ™tnicy przez blaszkÄ™ miażdżycowÄ… trafiajÄ… siÄ™ setki razy rzadziej niż u ludzi na "normalnej" diecie, a ich przebieg jest znacznie Å‚agodniejszy. Udary, zawaÅ‚y, ostre niedrożnoÅ›ci innych tÄ™tnic, trafiajÄ… siÄ™ u osób stosujÄ…cych DietÄ™ OptymalnÄ… tylko w poczÄ…tkowym okresie, a ich przyczynÄ… nie jest zakrzep tÄ™tnicy, a jej zatkanie blaszkÄ… miażdżycowÄ….
     Jedna z paÅ„ niedawno przekazaÅ‚a mi wiadomość, że u jej męża po kilku miesiÄ…cach Å»ywienia Optymalnego, wystÄ…piÅ‚ zawaÅ‚ o Å‚agodnym przebiegu, a mąż trafiÅ‚ do szpitala. Pani ta powiedziaÅ‚a lekarzowi, że mąż od kilku miesiÄ™cy stosuje Å»ywienie Optymalne. Reakcja lekarza byÅ‚a typowa. "Nie widziaÅ‚am tak rozradowanego czÅ‚owieka" - powiedziaÅ‚a. Niezmiernie siÄ™ ucieszyÅ‚, że znalazÅ‚ dowód, iż Å»ywienie Optymalne spowodowaÅ‚o zawaÅ‚, wprawdzie o Å‚agodnym przebiegu, ale zawsze zawaÅ‚. I nie zastanowiÅ‚ siÄ™, że tysiÄ…ce zawałów, w blisko poÅ‚owie Å›miertelnych, które widziaÅ‚, pracujÄ…c na oddziale kardiologii od lat, byÅ‚y spowodowane przez zalecenia żywieniowe i "leczenie" chorych z nadciÅ›nieniem, czy chorobÄ… wieÅ„cowÄ…. Wiele leków, które zapisywaÅ‚ on i jego koledzy znacznie przyspieszaÅ‚o (i przyspiesza) postÄ™p miażdżycy, że jego i jego kolegów zalecenia i leczenie sÄ… obecnie przyczynÄ… znacznej wiÄ™kszoÅ›ci zawałów, czy udarów mózgu.
      ListÄ™ leków powodujÄ…cych miażdżycÄ™ przekazaÅ‚em już 3 stycznia 1974 r. prof. Julianowi Aleksandrowiczowi, a On zrozumiaÅ‚, bo byÅ‚ czÅ‚owiekiem myÅ›lÄ…cym. "Ja o tym napiszÄ™, panie kolego" - powiedziaÅ‚. "Niech pan profesor nie pisze - odparÅ‚em - i tak nikt nie zrozumie". "NapiszÄ™ tak, aby zrozumiaÅ‚ tylko ten, kto zrozumieć potrafi" - powiedziaÅ‚. W efekcie napisaÅ‚: "Nieprzewidziane skutki zamierzonego dziaÅ‚ania, sÄ… najczÄ™stszÄ…, choć niedostrzegalnÄ… przyczynÄ… chorób cywilizacyjnych". Gdy zapytaÅ‚em profesora, czy ktoÅ› zrozumiaÅ‚, odpowiedziaÅ‚, że nie.
     A przecież wyraźnie napisaÅ‚, że zalecenia dietetyczne proponowane przez dietetykÄ™ i leczenie farmakologiczne sÄ… najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… chorób cywilizacyjnych. Jest wiele leków, które przyspieszajÄ… miażdżycÄ™ lub jÄ… bezpoÅ›rednio powodujÄ…. Szkodliwe dziaÅ‚anie tych leków przejawia siÄ™ tylko przy okreÅ›lonych modelach odżywiania. Leki te nie szkodzÄ… przy Å»ywieniu Optymalnym, zatem rozpoczynajÄ…cy DietÄ™ OptymalnÄ… mogÄ… je przyjmować bez obaw, do czasu gdy przestanÄ… być potrzebne.
     Po zastosowaniu Diety Optymalnej, gdy przebudowa organizmu musi być duża, to poziom cholesterolu może w ciÄ…gu tygodnia wzrosnąć do 300 - 400 i wiÄ™cej. U pana wzrósÅ‚ do 630, ale organizm pana chcÄ…c zrekompensować bardzo dużą utratÄ™ biaÅ‚ka z moczem, intensywnie biaÅ‚ko w czasie "ataku" choroby syntetyzowaÅ‚, a miarÄ… tej syntezy jest wzrost poziomu cholesterolu. WydalaÅ‚ pan 50 g biaÅ‚ka na 1 litr moczu, czyli przy dwóch litrach na dobÄ™ mogÅ‚o to być nawet 100 g biaÅ‚ka. PisaÅ‚ pan, że mocz wyglÄ…daÅ‚ jak mleko, a gdy postaÅ‚ - wyglÄ…daÅ‚ jak gÄ™ste zsiadÅ‚e mleko.
     Å»ywienie Optymalne może panu pomóc przez wzrost odpornoÅ›ci organizmu na infekcje, co może zapobiec atakom choroby i przez uporzÄ…dkowanie czynnoÅ›ci organizmu na poziomie warunkujÄ…cym najwyższÄ… jego sprawność, a to może nie dopuÅ›cić do nastÄ™pnych ataków dziwnej choroby.

                                                           Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski