Artykuły opublikowane

Bóle głowy.
13-08-2006

Migrena.

     25 lat temu (po 35 roku życia) rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ mój koszmar. Mam silne bóle migrenowe, Å›rednio 10 dni w każdym miesiÄ…cu. Ból zaczyna siÄ™ na ogół o 5 rano po prawej stronie, po trzech dniach rozlewa siÄ™ na caÅ‚Ä… gÅ‚owÄ™. Miewam wymioty, biegunki, niekiedy ból wchodzi do oka. Każdy atak migreny jest inny. Bez wzglÄ™du na pogodÄ™ i kontynent, Europa, Ameryka PoÅ‚udniowa, Północna.



      Przez 6 tygodni byÅ‚am na diecie w niemieckim sanatorium z minimalnÄ… dawkÄ… miÄ™sa - bez rezultatu. PoddaÅ‚am siÄ™ wszystkim dostÄ™pnym badaniom. ByÅ‚am leczona przez wielu lekarzy w Polsce i za granicÄ… - bez rezultatu. Moje migreny trwajÄ… przez 4-5 dni bez przerwy, żadne kÄ…piele gorÄ…ce, kawy, kofeiny i zwykÅ‚e proszki nie skutkujÄ…. Od lat ostatkiem siÅ‚ walczÄ™ aby z tym bólem utrzymać siÄ™ na powierzchni życia. PoddaÅ‚am siÄ™ 10 zabiegom akupunktury (lekarze z Mongolii), braÅ‚am przez trzy miesiÄ…ce zioÅ‚a tybetaÅ„skie, byÅ‚am wielokrotnie leczona przez różnych bioenergoterapeutów - nic nie pomogÅ‚o. Po lekturze paÅ„skiej książki, wiem że mam zaburzenia w ukÅ‚adzie wegetatywnym. Gdzie szukać tych urzÄ…dzeÅ„ i tych zabiegów? W okresie przekwitania braÅ‚am hormony w plastrach, co jeszcze nasiliÅ‚o bóle migrenowe. Jedyne na Å›wiecie proszki o zawartoÅ›ci triptanu sÄ… ogromnie drogie Imigran i Ascotop 2,5 przerywajÄ… ból, ale jednoczeÅ›nie czÅ‚owiek pada i może tylko leżeć. WiÄ™c co to za życie?
                                                                                        K.K.

 Odpowiedź:
      PrzyczynÄ… migreny jest wyÅ‚Ä…cznie okreÅ›lony, nieprawidÅ‚owy model żywienia, który powoduje, że organizm wytwarza tyle i takich hormonów, które majÄ… wpÅ‚yw na zachorowanie na migrenÄ™ oraz stwarza warunki niezbÄ™dne do wytworzenia siÄ™ nadmiernej, miejscowej przewagi ukÅ‚adu parasympatycznego w jednej lub w kilku tÄ™tnicach. Przy żywieniu pastwiskowym migreny być nie może. SÄ… czÄ™sto bóle gÅ‚owy spowodowane przez zwężenia tÄ™tnic, głównie tÄ™tnic pokrywy czaszki. Takie bóle wystÄ™pujÄ… najczęściej w nocy, chorzy czÄ™sto wstajÄ… z bólem gÅ‚owy. Bóle gÅ‚owy spowodowane czynnikami naczyniozwężajÄ…cymi, towarzyszÄ…ce prawie zawsze neurastenii, majÄ… inny charakter od bólów migrenowych i zupeÅ‚nie odmiennÄ… przyczynÄ™ bezpoÅ›redniÄ… ich powstawania. W różnych narodach, w różnych okresach historycznych bÄ…dź zwiÄ™ksza siÄ™ czÄ™stość wystÄ™powania bólów gÅ‚owy spowodowanych czynnikami naczyniozwężajÄ…cymi, bÄ…dź naczyniorozszerzajÄ…cymi - powodujÄ…cymi migrenÄ™. W czasie wojen, gdy ludność byÅ‚a pÄ™dzona na pastwiska (dieta jarska), powszechne byÅ‚y bóle gÅ‚owy spowodowane mechanizmami naczyniozwężajÄ…cymi. W czasie II wojny Å›wiatowej i po niej w każdym sklepie i w każdym kiosku artykuÅ‚em najpierwszej potrzeby byÅ‚y "proszki od bólu gÅ‚owy" tak zwane kogutki.
      Gdy ludzie powoli zaczynajÄ… w czasie pokoju wÄ™drować w kierunku korytka (dieta korytkowa), zmniejsza siÄ™ liczba przypadków bólów gÅ‚owy spowodowanych mechanizmami naczyniozwężajÄ…cymi, a zaczynajÄ… pojawiać siÄ™ migreny. Bywa i taki model żywienia, przy którym dziaÅ‚ajÄ… jedne mechanizmy w niektórych tÄ™tnicach, a przeciwnie w innych. Tak najczęściej bywa u chorujÄ…cych na neurasteniÄ™ i jednoczeÅ›nie na migrenÄ…, najczęściej okoporażennÄ…, wystÄ™pujÄ…cÄ… po jednej stroni, w jednym oku. Gdy chory zbliży siÄ™ bardziej ze swojÄ… dietÄ… do korytka, bóle gÅ‚owy poprzednie ustÄ™pujÄ…, a pozostajÄ… tylko migreny. Nie ma bólów gÅ‚owy tylko przy stole, czyli gdy czÅ‚owiek stosuje Å»ywienie Optymalne, ponieważ tylko wówczas istnieje równowaga w czynnoÅ›ci ukÅ‚adu wegetatywnego nie dziaÅ‚ajÄ… czynniki naczyniozwężajÄ…ce, ani czynniki naczynio rozszerzajÄ…ce w sposób powodujÄ…cy wystÄ…pienie bólu gÅ‚owy. Å»ywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w bólach gÅ‚owy spowodowanych czynnikami naczyniozwężajÄ…cymi i w bólach gÅ‚owy o typie migreny. Bóle gÅ‚owy ustÄ™pujÄ… znacznie szybciej, gdy chory skorzysta z leczenia prÄ…dami selektywnymi. Ból gÅ‚owy pierwszego typu ustÄ™puje po zastosowaniu prÄ…dów PS - pobudzajÄ…cych ukÅ‚ad para sympatyczny i rozszerzajÄ…cych tÄ™tnice, migrena ustÄ™puje szybko po zastosowaniu prÄ…dów S pobudzajÄ…cych ukÅ‚ad sympatyczny i zwężajÄ…cych miejscowo tÄ™tnicÄ™ powodujÄ…cÄ… ból migrenowy. U dzieci spotykana jest czÄ™sto migrena brzuszna, trafia siÄ™ też ona u dorosÅ‚ych.
     W Akademii Zdrowia Arkadia w Cedzynie przebywaÅ‚a chora na kilka chorób i napadowe, silne bóle w jamie brzusznej, tÄ™tniÄ…ce, z wymiotami. Jako pracownik sÅ‚użby zdrowia, byÅ‚a na te bóle przez 20 lat leczona przez wielu lekarzy i różnymi sposobami. I zawsze bez skutku. Lekarze zawsze uważali, że przyczyna bólu tkwi w trzustce, woreczku, żoÅ‚Ä…dku, dwunastnicy, jelitach, zawsze podawali leki stosowane w takich przypadkach i zawsze te leki nie dziaÅ‚aÅ‚y. Przez 20 lat kobieta niepotrzebnie mÄ™czyÅ‚a siÄ™ ponieważ nikt z lekarzy nie pomyÅ›laÅ‚, że może to być migrena brzuszna. Przy pomocy prÄ…dów selektywnych, w przypadkach wÄ…tpliwych, spowodowanych obu mechanizmami można ustalić, czy bóle majÄ… przyczynÄ™ w mechanizmach naczyniorozszerzajÄ…cych, naczyniozwężajÄ…cych, lub sÄ… spowodowane obu przyczynami. Rzadko, ale bywa, że u chorych na neurasteniÄ™ wystÄ™puje również migrena, najczęściej okoporażenna - prawie zawsze po jednej stronie. Gdy zastosuje siÄ™ prÄ…dy PS, bóle gÅ‚owy spowodowane zwężeniem tÄ™tnic szybko ustÄ™pujÄ…, a już po 1-3 zabiegach pojawia siÄ™ atak migreny, najczęściej w czasie zabiegu. Ale bywa też że i po ósmym zabiegu.
      Bóle gÅ‚owy spowodowane mechanizmami naczyniozwężajÄ…cymi pochodzÄ… z wielu tÄ™tnic. Ból migrenowy dotyczy najczęściej jednej tÄ™tnicy i jest obszarowo ograniczony. Można u chorego usunąć bóle spowodowane zwężeniem tÄ™tnic, stosujÄ…c prÄ…dy PS na "zdrowe oko" i mózg, gdy drugÄ… elektrodÄ™ ukÅ‚adamy w okolicy podpotylicznej i migrenÄ™ stosujÄ…c prÄ…dy S na "chore oko" i okolicÄ™ skroni po tej samej stronie. Na migrenÄ™ choruje okoÅ‚o 20 milionów mieszkaÅ„ców USA i wszyscy oni chorujÄ… niepotrzebnie. Bólów gÅ‚owy o typie migreny w Japonii nie byÅ‚o do lat sześćdziesiÄ…tych XX w., nie byÅ‚o też cukrzycy typu II.
     Gdy Japonia zaczęła amerykanizować siÄ™ stopniowo w jedzeniu i piciu ("europeizować siÄ™ stopniowo w jedzeniu i piciu"  - okreÅ›lenie F. Engelsa dotyczÄ…ce Anglików w XIX stuleciu), pojawiaÅ‚a siÄ™ migrena i cukrzyca typu II, czÄ™sto wystÄ™pujÄ…ca u mÅ‚odych ludzi.

                                                                Jan KwaÅ›niewski
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski