Artykuły opublikowane

Bóle głowy.
13-08-2006

Migrena.

     25 lat temu (po 35 roku życia) rozpoczął się mój koszmar. Mam silne bóle migrenowe, średnio 10 dni w każdym miesiącu. Ból zaczyna się na ogół o 5 rano po prawej stronie, po trzech dniach rozlewa się na całą głowę. Miewam wymioty, biegunki, niekiedy ból wchodzi do oka. Każdy atak migreny jest inny. Bez względu na pogodę i kontynent, Europa, Ameryka Południowa, Północna.      Przez 6 tygodni byłam na diecie w niemieckim sanatorium z minimalną dawką mięsa - bez rezultatu. Poddałam się wszystkim dostępnym badaniom. Byłam leczona przez wielu lekarzy w Polsce i za granicą - bez rezultatu. Moje migreny trwają przez 4-5 dni bez przerwy, żadne kąpiele gorące, kawy, kofeiny i zwykłe proszki nie skutkują. Od lat ostatkiem sił walczę aby z tym bólem utrzymać się na powierzchni życia. Poddałam się 10 zabiegom akupunktury (lekarze z Mongolii), brałam przez trzy miesiące zioła tybetańskie, byłam wielokrotnie leczona przez różnych bioenergoterapeutów - nic nie pomogło. Po lekturze pańskiej książki, wiem że mam zaburzenia w układzie wegetatywnym. Gdzie szukać tych urządzeń i tych zabiegów? W okresie przekwitania brałam hormony w plastrach, co jeszcze nasiliło bóle migrenowe. Jedyne na świecie proszki o zawartości triptanu są ogromnie drogie Imigran i Ascotop 2,5 przerywają ból, ale jednocześnie człowiek pada i może tylko leżeć. Więc co to za życie?
                                                                                        K.K.

 Odpowiedź:
      Przyczyną migreny jest wyłącznie określony, nieprawidłowy model żywienia, który powoduje, że organizm wytwarza tyle i takich hormonów, które mają wpływ na zachorowanie na migrenę oraz stwarza warunki niezbędne do wytworzenia się nadmiernej, miejscowej przewagi układu parasympatycznego w jednej lub w kilku tętnicach. Przy żywieniu pastwiskowym migreny być nie może. Są często bóle głowy spowodowane przez zwężenia tętnic, głównie tętnic pokrywy czaszki. Takie bóle występują najczęściej w nocy, chorzy często wstają z bólem głowy. Bóle głowy spowodowane czynnikami naczyniozwężającymi, towarzyszące prawie zawsze neurastenii, mają inny charakter od bólów migrenowych i zupełnie odmienną przyczynę bezpośrednią ich powstawania. W różnych narodach, w różnych okresach historycznych bądź zwiększa się częstość występowania bólów głowy spowodowanych czynnikami naczyniozwężającymi, bądź naczyniorozszerzającymi - powodującymi migrenę. W czasie wojen, gdy ludność była pędzona na pastwiska (dieta jarska), powszechne były bóle głowy spowodowane mechanizmami naczyniozwężającymi. W czasie II wojny światowej i po niej w każdym sklepie i w każdym kiosku artykułem najpierwszej potrzeby były "proszki od bólu głowy" tak zwane kogutki.
      Gdy ludzie powoli zaczynają w czasie pokoju wędrować w kierunku korytka (dieta korytkowa), zmniejsza się liczba przypadków bólów głowy spowodowanych mechanizmami naczyniozwężającymi, a zaczynają pojawiać się migreny. Bywa i taki model żywienia, przy którym działają jedne mechanizmy w niektórych tętnicach, a przeciwnie w innych. Tak najczęściej bywa u chorujących na neurastenię i jednocześnie na migreną, najczęściej okoporażenną, występującą po jednej stroni, w jednym oku. Gdy chory zbliży się bardziej ze swoją dietą do korytka, bóle głowy poprzednie ustępują, a pozostają tylko migreny. Nie ma bólów głowy tylko przy stole, czyli gdy człowiek stosuje Żywienie Optymalne, ponieważ tylko wówczas istnieje równowaga w czynności układu wegetatywnego nie działają czynniki naczyniozwężające, ani czynniki naczynio rozszerzające w sposób powodujący wystąpienie bólu głowy. Żywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w bólach głowy spowodowanych czynnikami naczyniozwężającymi i w bólach głowy o typie migreny. Bóle głowy ustępują znacznie szybciej, gdy chory skorzysta z leczenia prądami selektywnymi. Ból głowy pierwszego typu ustępuje po zastosowaniu prądów PS - pobudzających układ para sympatyczny i rozszerzających tętnice, migrena ustępuje szybko po zastosowaniu prądów S pobudzających układ sympatyczny i zwężających miejscowo tętnicę powodującą ból migrenowy. U dzieci spotykana jest często migrena brzuszna, trafia się też ona u dorosłych.
     W Akademii Zdrowia Arkadia w Cedzynie przebywała chora na kilka chorób i napadowe, silne bóle w jamie brzusznej, tętniące, z wymiotami. Jako pracownik służby zdrowia, była na te bóle przez 20 lat leczona przez wielu lekarzy i różnymi sposobami. I zawsze bez skutku. Lekarze zawsze uważali, że przyczyna bólu tkwi w trzustce, woreczku, żołądku, dwunastnicy, jelitach, zawsze podawali leki stosowane w takich przypadkach i zawsze te leki nie działały. Przez 20 lat kobieta niepotrzebnie męczyła się ponieważ nikt z lekarzy nie pomyślał, że może to być migrena brzuszna. Przy pomocy prądów selektywnych, w przypadkach wątpliwych, spowodowanych obu mechanizmami można ustalić, czy bóle mają przyczynę w mechanizmach naczyniorozszerzających, naczyniozwężających, lub są spowodowane obu przyczynami. Rzadko, ale bywa, że u chorych na neurastenię występuje również migrena, najczęściej okoporażenna - prawie zawsze po jednej stronie. Gdy zastosuje się prądy PS, bóle głowy spowodowane zwężeniem tętnic szybko ustępują, a już po 1-3 zabiegach pojawia się atak migreny, najczęściej w czasie zabiegu. Ale bywa też że i po ósmym zabiegu.
      Bóle głowy spowodowane mechanizmami naczyniozwężającymi pochodzą z wielu tętnic. Ból migrenowy dotyczy najczęściej jednej tętnicy i jest obszarowo ograniczony. Można u chorego usunąć bóle spowodowane zwężeniem tętnic, stosując prądy PS na "zdrowe oko" i mózg, gdy drugą elektrodę układamy w okolicy podpotylicznej i migrenę stosując prądy S na "chore oko" i okolicę skroni po tej samej stronie. Na migrenę choruje około 20 milionów mieszkańców USA i wszyscy oni chorują niepotrzebnie. Bólów głowy o typie migreny w Japonii nie było do lat sześćdziesiątych XX w., nie było też cukrzycy typu II.
     Gdy Japonia zaczęła amerykanizować się stopniowo w jedzeniu i piciu ("europeizować się stopniowo w jedzeniu i piciu"  - określenie F. Engelsa dotyczące Anglików w XIX stuleciu), pojawiała się migrena i cukrzyca typu II, często występująca u młodych ludzi.

                                                                Jan Kwaśniewski
więcej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski