|
T.K. |
Prezentuję Państwu dokument z 15 lipca 1975r. przygotowany przez lek. med. Jana Kwaśniewskiego, a dotyczący wstępnych propozycji planu badań o wpływie diety optymalnej na choroby cywilizacyjne.
T.K.
Warszawa, dnia 15 lipca 1975r.
lek. med. Jan KWAŚNIEWSKI Ciechocinek Wojska Polskiego 9 m. 13
Obywatel prof. dr hab. Andrzej WOJTCZAK Dyrektor Departamentu Szkolnictwa i Nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W a r s z a w a
dot.: wprowadzenia do planu badań naukowych tematu p.t. Wpływ diety o proporcjach między głównymi składnikami odżywczymi B:T:W jak 1:2,0-3,0:0,3-0,5 na choroby cywilizacyjne.
Nawiązując do pisma z dnia 19 maja 1975 r. Nr NN-563-28/75 przedkładam w załączniku wstępny projekt planu badań naukowych na temat podany wyżej wraz ze wstępną koncepcją organizacyjną prowadzenia wyżej wymienionego tematu.
( Jan Kwaśniewski) lek. med.
UZASADNIENIE
W Polsce, podobnie jak w innych krajach o wyższej stopie życiowej, gwałtownie wzrasta ilość chorych na choroby określane mianem „choroby cywilizacyjne” (miażdżyca, zawały, choroba wieńcowa, udary mózgu, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroby alergiczne, choroby nerwowe, nerwice, próchnica zębów), pogarsza się przeciętna sprawność fizyczna i umysłowa ludzi, nasila się występowanie szeregu innych, niekorzystnych zjawisk w życiu jednostek i społeczeństwa. Choroby cywilizacyjne nie są wyłączną domeną tylko współczesnej cywilizacji. Te same choroby były przyczyną degeneracji wielu klas, grup społecznych i narodów w całej historii ludzkości (np. szlachta polska w czasach saskich), były i są obecnie spowodowane głównie przez niekorzystną ewolucję przeciętnej diety ludzi.
Dieta którą proponuję powoduje u chorych szybkie ustępowanie chorobowych objawów, wybitną poprawę sprawności fizycznej i umysłowej ludzi we wszystkich przypadkach, opóźnia dojrzewanie dzieci i powoduje proporcjonalne do wydłużenia okresu dojrzewania przedłużenie życia człowieka, uniemożliwia rozwój chorób cywilizacyjnych.
Celem proponowanych badań jest naukowe uzasadnienie wpływu w/w diety na ludzi chorych.
Temat: Leczenie dietą w proporcjach między głównymi składnikami odżywczymi B:T:W jak 1:2,0-3,0:0,3-05 chorych na choroby cywilizacyjne
Wykonawca: lek. med. Jan Kwaśniewski
Termin wykonania: 1976-1980
Nakłady na B+R : 10 milionów złotych.
Przewidywane cele gospodarcze:
- W perspektywie, praktyczna likwidacja chorób cywilizacyjnych.
- Znaczne ograniczenie zachorowań na choroby pochodzenia bakteryjnego.
- Znaczne zmniejszenie absencji chorobowej.
- Przywrócenie zdolności do pracy kilkuset tysiącom inwalidów.
- Znaczne przedłużenie pełnosprawnego wieku produkcyjnego.
- Wybitna poprawa sprawności fizycznej i intelektualnej ludzi.
- Znaczne zmniejszenie ilości wypadków przy pracy, urazów i złamań kości, wypadków komunikacyjnych.
- Znaczny wzrost wydajności pracy i dochodu narodowego.
- Znaczne ograniczenie nakładów na opiekę zdrowotną.
- Szereg innych pozytywnych dla jednostek i narodu zjawisk.
- Uwolnienie, z możliwością przeznaczenia na inne cele ogromnych środków przeznaczanych obecnie na produkcję bezwartościowych produktów spożywczych.
Zadania wdrożeniowe:
Powszechne wprowadzenie do praktyki, leczenia i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.
Nakłady inwestycyjne:
W zależności od przyznanego obiektu i zatwierdzonej koncepcji organizacyjnej.
KONCEPCJA ORGANIZACYJNA
1. Przewiduję konieczność wyodrębnienia ośrodka leczniczo-badawczego na ok. 50 łóżek np. w Ciechocinku. 2. Ośrodek może być jednostką samodzielną z odpowiednią bazą diagnostyczną, co byłoby korzystne ze względu na konieczność koncentracji pełnej dokumentacji naukowej w jednym miejscu. 3. Ośrodek może być związany organizacyjnie z łódzką Akademią Medyczną, z możliwością współpracy z Wojskową Akademią Medyczną (rektor – doc. Dr hab. Bończak)
W takim przypadku nakłady na bazę diagnostyczną mogły by być znacznie ograniczone, gdyż chorzy byliby badani w Klinikach Łódzkiej Akademii Medycznej.
PROGRAM BADAŃ NAUKOWYCH
Proponuję następujące badanie wpływu diety optymalnej na chorych na następujące schorzenia:
- Zwężenie miażdżycowe tętnic wieńcowych, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, miokardiopatia przerostowa, inne choroby serca.
- Nadciśnienie miażdżycowe, miażdżyca tętnic centralnego układu nerwowego.
- Miażdżyca tętnic kończyn dolnych.
- Choroba Buergera i sklerodermia.
- Gościec przewlekle postępujący, choroba Bechterewa i choroba zwyrodnieniowa stawów.
- Otyłość z powikłaniami.
- Cukrzyca dorosłych
- Choroby alergiczne w tym astma oskrzelowa.
- Nerwice i nadciśnienie w okresie chwiejnym, wybrane choroby psychiczne.
- Stwardnienie rozsiane i inne choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego
- Obserwacje nad wpływem diety na zachorowalność na choroby nowotworowe.
PROGRAM DODATKOWY
Proponuję połączenie w/w badań z obserwacjami nad wpływem proponowanej diety na starzenie się człowieka. W tym celu należało by prowadzić badania wpływu surowicy ludzi żywionych dietą optymalną na szybkość starzenia się hodowli tkanek ludzkich z uwzględnieniem poziomu t.zw. azotu polipeptydowego i korelacji między tym poziomem, a szybkością starzenia się hodowli.
Dieta, przy której surowica człowieka powodowałaby najwolniejsze starzenie się hodowli tkanek bradytroficznych, byłaby jednoznaczną, z najbardziej optymalną dietą dla określonych grup ludzi.
Naukowe opracowanie najbardziej optymalnej diety dla różnych grup ludności oparte na obiektywnych i najbardziej miarodajnych przesłankach za jakie należy uznać najwolniejsze starzenie się człowieka, pozwoliło by na odpowiednią koncentrację sił i środków dla zapewnienia optymalnego odżywiania dla wszystkich ludzi w Polsce. |