Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
07-03-2004

Padaczka.
  
Według definicji padaczka (epilepsja) jest chorobą ze skłonnością do występowania napadowej nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu prowadzącej do napadów o różnorodnej postaci klinicznej, które jednak u danego chorego przebiegają w ten sam sposób. Przyczyny tego stanu rzeczy często nie udaje się ustalić. Powodem mogą być pewne zmiany



organiczne w mózgu na przykład uraz, proces rozrostowy (nowotwór), udar, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, anomalie budowy naczyń mózgowych (naczyniaki), choroby układowe (stwardnienie guzowate, toczeń itp.). Częstą przyczyną są zaburzenia metaboliczne: hipoglikemia, hiperglikemia bez kwasicy ketonowej, niedotlenienie, mocznica, nadmierne nawodnienie organizmu, zaburzenia elektrolitowe, choroby wątroby, alkohol, leki. Czasami przyczyną padaczki mogą być infekcje ośrodkowego układu nerwowego.
W obrazie tej choroby opisuje się rożne rodzaje napadów.
1. Napady częściowe, które można odnieść do okreÅ›lonej części mózgu  gdzie jest tzw. ognisko padaczkowego. WÅ›ród tych napadów wyróżniamy proste, zÅ‚ożone i uogólniajÄ…ce siÄ™.
2. Napady uogólnione, w których nie można odnieść objawów do okreÅ›lonej części mózgu, a wÅ›ród nich napady typu petit mal w postaci krótkotrwaÅ‚ych utrat Å›wiadomoÅ›ci, oraz napady typu grand mal z peÅ‚nÄ… utratÄ… Å›wiadomoÅ›ci  i z drgawkami.

W zależności od domniemanej przyczyny padaczki i rodzaju napadów stosowane są różne metody leczenia i rozmaite leki. Leczenie jest jednak trudne i często nieskuteczne.

Ponieważ żywienie optymalne doprowadza do bardzo dobrego odżywienia mózgu, to szczególnie w przypadku padaczki o podÅ‚ożu metabolicznym rokowania sÄ… dobre. ObserwujÄ™ grupÄ™ pacjentów z padaczkÄ…, u których po wprowadzeniu Å»O albo caÅ‚kowicie ustÄ…piÅ‚y napady, albo sÄ… dużo rzadsze- obserwacja ta u niektórych pacjentów jest już prowadzona 3 lata. Obserwacje dotyczÄ… nie tylko pacjentów z padaczkÄ… samoistnÄ…, ale również pacjentów z organicznym podÅ‚ożem napadów. Warto wspomnieć o tym, że podÅ‚ożem napadów padaczkowych tak naprawdÄ™ zawsze sÄ… zaburzenia metaboliczne, zwiÄ…zane głównie ze zÅ‚ym odżywieniem mózgu z powodu stosowania nieodpowiedniej diety, w innych przypadkach dodatkowym elementem pogarszajÄ…cym odżywienie mózgu w okreÅ›lonych obszarach jest blizna, proces rozrostowy (guz, ropieÅ„), anomalia naczyniowa etc. Z tych faktów można wnioskować, że w każdym przypadku padaczki niezależnie od jej pochodzenia wprowadzenie Å»ywienia Optymalnego powinno przynieść poprawÄ™. To stwierdzenie znajduje potwierdzenie praktyce wÅ›ród pacjentów znajdujÄ…cych siÄ™ w mojej obserwacji.

O rezygnacji z leków nie można niestety myÅ›leć od razu po przystÄ…pieniu do Å»ywienia Optymalnego. Okres ok. 3 lat bez napadów padaczkowych upoważnia nas dopiero do rozważenia możliwoÅ›ci odstawienia leków, warto wówczas wykonać kontrolne badanie EEG. Dieta niskowÄ™glowodanowa i bogatotÅ‚uszczowa powodujÄ…ca niewielkÄ… ketozÄ™ doprowadza do stabilizacji czynnoÅ›ci elektrycznej komórki nerwowej byÅ‚a już stosowana w leczeniu padaczki w latach 20-tych XX wieku, a ostatnio przeżywa renesans dziÄ™ki wprowadzeniu tej metody ponownie w dobrych amerykaÅ„skich oÅ›rodkach epileptologicznych. CzytajÄ…c amerykaÅ„skie doniesienia na temat doskonaÅ‚ych efektów leczenia padaczki tzw. dietÄ… ketogennÄ…, znalazÅ‚em stwierdzenie, że podobna dieta powinna bardzo dobrze wpÅ‚ywać na stan zdrowia osób z różnymi schorzeniami oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego jak m.in. stwardnienie rozsiane (MS), stwardnienie zanikowe boczne (SLA). O tym wiemy już od dawna dziÄ™ki dr KwaÅ›niewskiemu, który te i inne tzw. nieuleczalne choroby leczy od wielu lat. Dlatego ja moim pacjentom zalecam wprowadzenie Å»ywienia Optymalnego i ustalenie takiego poziomu wÄ™glowodanów, który doprowadzi do niewielkiej ketozy. Zgodnie ze znanÄ… proporcjÄ… BTW czyli B-1, T – 3,5 lub wiÄ™cej i W-0,5- ponieważ w padaczce 0,8 mogÅ‚oby być za dużo. Nie należy za wszelkÄ… cenÄ™ poszukiwać ciaÅ‚ ketonowych w moczu, jeżeli przy poziomie okoÅ‚o 40g wÄ™glowodanów na dobÄ™ dla osoby dorosÅ‚ej, nie obserwuje siÄ™ ciaÅ‚ ketonowych w moczu nie ma koniecznoÅ›ci dalszego zmniejszania iloÅ›ci wÄ™glowodanów.  W zasadzie odpowiedniÄ… ilość wÄ™glowodanów dla osób chorujÄ…cych na padaczkÄ™ powinno siÄ™ ustalić indywidualnie dla każdej z nich. Warto dodatkowo wÅ‚Ä…czyć do jedzenia móżdżek w iloÅ›ci ok. 100-150g tygodniowo w okresie ok.3 miesiÄ™cy, potem rzadziej np. raz w miesiÄ…cu. W leczeniu padaczki unikam prÄ…dów selektywnych, gdyż przede wszystkim samo żywienie powoduje ustÄ™powanie choroby, a ryzyko wystÄ…pienia napadu w czasie zabiegu jest zbyt duże. Natomiast w leczeniu wspomnianych wczeÅ›niej innych schorzeÅ„ ukÅ‚adu nerwowego prÄ…dy selektywne sÄ… istotnym elementem leczenia. 

                                                                      lek. med. Mariusz GÅ‚owacki

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski