Osteomolacja.
Kość jest tkankÄ… ulegajÄ…cÄ… ciÄ…gÅ‚ej resorpcji i nowotworzeniu – oznacza to, że od urodzenia do Å›mierci ulega ona staÅ‚ej przebudowie. Jest ona zbudowana z elementów włóknistych i komórkowych, które wysycone sÄ… substancjami nieorganicznymi nadajÄ…cymi twardość. Pozbawienie koÅ›ci zwiÄ…zków mineralnych powoduje, że staje siÄ™ ona miÄ™kka i Å‚atwo ulega odksztaÅ‚ceniu,
ale nie zwiÄ™ksza siÄ™ Å‚amliwość. Twardość koÅ›ci jest spowodowana obecnoÅ›ciÄ… w niej wapnia. Można powiedzieć, że wapÅ„ jest jednym z najważniejszych minerałów w ludzkim organizmie. PrzeciÄ™tnie czÅ‚owiek posiada go ponad kilogram (99% w koÅ›ciach), czyli ok. 1,5% masy – nie jest to maÅ‚o zważywszy, że ok. 75% stanowi woda. PrawidÅ‚owe stężenie wapnia we krwi jest bardzo ważne w procesach krzepniÄ™cia, kurczliwoÅ›ci mięśni, funkcji nerwów, prawidÅ‚owej funkcji bÅ‚on komórkowych. Aby zachować prawidÅ‚owe stężenie pierwiastka we krwi jest on czerpany z pożywienia lub koÅ›ci, które sÄ… jego rezerwuarem w organizmie. Znajduje siÄ™ on tam głównie w postaci kryształów hydroksyapatytowych zwiÄ…zanych z fosforanem wapnia, z którego jest trudno uwalniany. Niewielka jego ilość wystÄ™puje w postaci Å‚atwo wymienialnej, sÅ‚użącej do zaspokojenia bieżących potrzeb organizmu. W przypadku dÅ‚ugotrwaÅ‚ych niedoborów wapnia, może on być uwolniany z fosforanów. Spadek poziomu wapnia we krwi może być spowodowany różnymi czynnikami (np. w chorobach nerek), ale zazwyczaj przyczynÄ… jest nieprawidÅ‚owe odżywianie. Niedobór witaminy D3, która przyspiesza wchÅ‚anianie wapnia, może być przyczynÄ… spadku jego poziomu we krwi i koniecznoÅ›ci uwalniania go z koÅ›ci. Witamina D3 może być częściowo syntetyzowana w organizmie, ale głównym jej źródÅ‚em powinny być tÅ‚uste produkty pochodzenia zwierzÄ™cego. Sam wapÅ„ zazwyczaj wystÄ™puje w pożywieniu w wystarczajÄ…cych iloÅ›ciach.
Tradycyjne leczenie osteomalacji polega na podawaniu właśnie preparatów wapnia i witaminy D3, ale okazuje się nie zawsze skuteczne, bowiem odżywianie chorych leży poza zainteresowaniem lekarzy. Pacjenci ograniczający spożycie tłuszczów mają trudności z przyswajaniem witaminy D3, ponieważ jest ona rozpuszczalna właśnie w tłuszczach. Poza tym istnieje zdolność adaptacji w przewodzie pokarmowym powodująca spadek wchłaniania przy zwiększonym spożyciu wapnia. Dodatkowo, aby dochodziło do mineralizacji kości konieczna jest obecność fosforu, który znajduje się głównie w podrobach, wątrobie i szpiku. Zalecanie pacjentom zwiększenia spożycia produktów mlecznych nie powoduje żadnej poprawy, gdyż w produktach tych nie ma wystarczających ilości fosforu i mineralizacja kości nie ulega poprawie. Osoby chore na osteomalację po rozpoczęciu diety optymalnej nie wymagają właściwie żadnego leczenia farmakologicznego, ponieważ w pokarmach znajdują się wystarczające ilości witaminy D3, wapnia i oczywiście fosforu. Nie ma potrzeby zjadania jogurtów czy skorupek jaj tylko dlatego, że są koloru białego tak jak kości. Chorym należy zwiększyć spożycie wątróbki i szpiku, należy też jadać przynajmniej 4 żółtka na dobę. Wskazane są też wywary z kości, zimne nogi i produkty zawierające kolagen. W pierwszych miesiącach diety należy zwiększyć spożycie białka nawet do 2g na kg masy ciała, ponieważ dieta bogatobiałkowa zwiększa wchłanialność wapnia. Poprawa następuje dosyć szybko. Bóle kości zmniejszają się wraz ze spadkiem elastyczności, trwa to zazwyczaj kilka miesięcy. Objawy mogą być również redukowane przez zastosowanie w leczeniu prądów selektywnych PS, które powodują poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek. Należy też pamiętać, że kości ukrwione są dzięki skurczom mięśni szkieletowych, dlatego ruch jest tutaj zawsze wskazany. Jeżeli po roku żywienia nie nastąpi wyleczenie, to zazwyczaj przyczyną jest gruczolak przytarczyc lub przysadki, które trzeba leczyć operacyjnie. Czasem spotyka się osteomalację u osób z ciężkimi chorobami nerek, gdzie dochodzi do upośledzenia wchłaniania zwrotnego wapnia, co wymaga już intensywnego leczenia szpitalnego. Oczywiście żywienie optymalne wskazane jest również w takich przypadkach.
lek. med. Przemysław Pala |