Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
29-03-2004
Cukrzyca typ II.
Szanowny Panie Doktorze 
  Ponieważ nie mogÄ™ doczekać siÄ™ odpowiedzi na mój list, który pisaÅ‚am w lipcu, piszÄ™ ponownie, bo problem mój denerwuje mnie bardzo nadal. A teraz krótko o mnie: Mam 57 lat. od 1994r. chorujÄ™ na cukrzycÄ™ typu II. Do 1998r. byÅ‚am na tabletkach, potem przeszÅ‚am dodatkowo na insulinÄ™ Mixtard 40Hm.

Od kwietnia 2002r. jestem na diecie optymalnej. Mam też kontakt z dyplomowanym doradcÄ… żywienia optymalnego. PoczÄ…tkowo nie bardzo sobie radziÅ‚am, ale od czerwca 2002r. zaczęłam ważyć i zapisywać w zeszycie wszystko co jem. Moje proporcje BTW wynoszÄ… obecnie 30-90-60. Mimo to cukry rano na czczo miaÅ‚am wysokie od 180 do 220, a wieczorem od 150-200. W chwili obecnej nie biorÄ™ już tabletek na cukrzycÄ™ (metformin, euklamnin, glucobay) jedynie insulinÄ™ rano 5 jedn. a wieczór 3 jedn. (na poczÄ…tku braÅ‚am rano 16 jedn. wieczorem 12 jedn.) a cukry nadal skaczÄ… na czczo zdarza siÄ™ nawet do 300mg%, a wieczór też czÄ™sto powyżej 200. Cholesterol też mam wysoki (powyżej 700). Na poczÄ…tku diety przy wzroÅ›cie 156cm ważyÅ‚am 82kg i co mnie bardzo cieszy schudÅ‚am prawie 10kg. ByÅ‚y w tym czasie chwilowe wzrosty wagi od 1,5 do 2kg i powolny spadek. W tej chwili znów ważę nieco wiÄ™cej bo 74kg. Najbardziej denerwuje mnie jednak cukier. 
   ChciaÅ‚abym uwierzyć, że kiedyÅ› wyleczÄ™ siÄ™ z tej cukrzycy, czy to jest możliwe? Czy mam powrócić do tabletek, przy który których miaÅ‚am jednak mniejszy niż teraz cukier? Czy glukometr (One touch) może zawyżać cukry? Jak dÅ‚ugo muszÄ™ czekać na unormowanie siÄ™ moich cukrów?
    Dziwne, że nawet przy bardzo wysokim cukrze czujÄ™ siÄ™ dobrze, w ogóle tego nie czujÄ™. Niedawno miaÅ‚am robione badanie moczu na obecność ketonów. Ketonów nie byÅ‚o, ale byÅ‚y 3 krzyżyki glukozy, czyli cukier jest obecny w moczu, dość liczne krysztaÅ‚y szczaw. wapnia i bardzo liczne bakterie. Sama zaczęłam brać urosept w tabletkach. BojÄ™ siÄ™ jednak, że tak dÅ‚ugo utrzymujÄ…cy siÄ™ tak wysoki poziom cukru we krwi i w moczu może mi kiedyÅ› przynieść jakÄ…Å› szkodÄ™, że mogÄ™ któregoÅ› dnia wylÄ…dować w szpitalu i wtedy caÅ‚y mój wysiÅ‚ek pójdzie na marne. Z diety tej jednak nie zamierzam rezygnować, bo schudÅ‚am i zmieniam siÄ™ na korzyść, a bez tabletek nie cierpnÄ… mi rÄ™ce. Czuje siÄ™ ogólnie dobrze. Jem 3-4 żółtka dziennie, boczek, szynkÄ™, salceson, masÅ‚o, smalec, Å›mietanÄ™ 30% i chleb razowy, staram siÄ™ nie przekraczać tych wartoÅ›ci. Mimo to cukier i tak jest wysoki. Bardzo mnie to denerwuje, a wtedy czasem lubiÄ™ sobie miÄ™dzy posiÅ‚kami niewiele, ale trochÄ™ podjeść. ZdajÄ™ sobie z tego sprawÄ™, że przekroczÄ™ nieco BTW i cukier bÄ™dzie wyższy. 
    Bardzo proszÄ™ o odpowiedź na mój list na Å‚amach miesiÄ™cznika „Optymalni”, który prenumerujÄ™. Bardzo proszÄ™ o wskazówki i poradÄ™ lekarskÄ… co mam robić, aby pokonać ten cukier.

                                                           Serdecznie dziÄ™kujÄ™ za odpowiedź
                                                    i również bardzo serdecznie pozdrawiam
                                                                                 Zofia

Odpowiedź:

    Cukrzyca typu II na żywieniu optymalnym ustÄ™puje zazwyczaj w czasie od 3 tygodni do 3 miesiÄ™cy, a uleczalnych jest ponad 90% przypadków. Prawie zawsze udaje siÄ™ odstawić leki doustne przeciwcukrzycowe i opanować poziom cukru w granicach do 160 mg%. Osoby, które biorÄ… insulinÄ™ w iloÅ›ci do 0,5 jednostek na kg masy ciaÅ‚a praktycznie zawsze pozbywajÄ… siÄ™ cukrzycy (przed rozpoczÄ™ciem diety braÅ‚a Pani niecaÅ‚e 0,4). Norma cukru we krwi na żywieniu optymalnym waha siÄ™ w granicach 100-140 mg%, ale maksymalny bezpieczny poziom wynosi 200mg% powyżej zaczyna siÄ™ cukrzyca, a utrzymujÄ…cy siÄ™ przez dÅ‚uższy czas doprowadza do nefro-, angio- i neuropatii, dlatego nie można do tego dopuszczać.
     Teoretycznie powinna Pani pozbyć siÄ™ choroby już dawno, zaÅ‚ożywszy że stosuje prawidÅ‚owo dietÄ™. Niestety prowadzenie cukrzycy wymaga indywidualizowania żywienia i konieczna jest pomoc lekarza, natomiast doradca żywieniowy (nawet dyplomowany) może nie wystarczyć w prowadzeniu poważnej choroby. Podane przez PaniÄ… proporcje sÄ… nieco dziwne. Przy tym wzroÅ›cie powinno siÄ™ spożywać ok. 40-50g wÄ™glowodanów i tyle samo biaÅ‚ka w przeciwnym razie może wystÄ™pować uczycie gÅ‚odu, którego być nie powinno, zalecana ilość zjadanego tÅ‚uszczu to ok. 120g na dobÄ™. Przy takiej podaży ustÄ…pi uczucie gÅ‚odu i powinno dojść do stabilizacji glikemi i ograniczenia podawanej insuliny. Dawkowanie leków powinno siÄ™ zostawić najlepiej lekarzowi i jeżeli bÄ™dzie taka konieczność to trzeba zwiÄ™kszyć dawki insuliny lub podawać Metformaks ( Glucobay nie ma sensu), tak aby poziomy cukru byÅ‚y stabilne. Z tego co Pani pisze należy również rozpatrzyć ewentualnÄ… chorobÄ™ tarczycy. Co w tym celu trzeba wykonywać badania hormonów T3, T4 oraz TSH. Jeżeli stwierdzi siÄ™ jakieÅ› zaburzenia to trzeba wprowadzić leczenie farmakologiczne lub zastosować prÄ…dy selektywne. Zdecydowanie najlepiej dla Pani byÅ‚oby przyjechać do nas w celu ustalenia proporcji i ewentualnego dawkowania leków. Teoretycznie Pani choroba powinna być stosunkowo prosta do wyleczenia. Powinna Pani podjąć próbÄ™ leczenia insulinÄ… dÅ‚ugo dziaÅ‚ajÄ…cÄ… lub M20-M30.

                                                                      lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski