Cukrzyca typ II. Szanowny Panie Doktorze Ponieważ nie mogę doczekać się odpowiedzi na mój list, który pisałam w lipcu, piszę ponownie, bo problem mój denerwuje mnie bardzo nadal. A teraz krótko o mnie: Mam 57 lat. od 1994r. choruję na cukrzycę typu II. Do 1998r. byłam na tabletkach, potem przeszłam dodatkowo na insulinę Mixtard 40Hm.
Od kwietnia 2002r. jestem na diecie optymalnej. Mam też kontakt z dyplomowanym doradcÄ… żywienia optymalnego. PoczÄ…tkowo nie bardzo sobie radziÅ‚am, ale od czerwca 2002r. zaczęłam ważyć i zapisywać w zeszycie wszystko co jem. Moje proporcje BTW wynoszÄ… obecnie 30-90-60. Mimo to cukry rano na czczo miaÅ‚am wysokie od 180 do 220, a wieczorem od 150-200. W chwili obecnej nie biorÄ™ już tabletek na cukrzycÄ™ (metformin, euklamnin, glucobay) jedynie insulinÄ™ rano 5 jedn. a wieczór 3 jedn. (na poczÄ…tku braÅ‚am rano 16 jedn. wieczorem 12 jedn.) a cukry nadal skaczÄ… na czczo zdarza siÄ™ nawet do 300mg%, a wieczór też czÄ™sto powyżej 200. Cholesterol też mam wysoki (powyżej 700). Na poczÄ…tku diety przy wzroÅ›cie 156cm ważyÅ‚am 82kg i co mnie bardzo cieszy schudÅ‚am prawie 10kg. ByÅ‚y w tym czasie chwilowe wzrosty wagi od 1,5 do 2kg i powolny spadek. W tej chwili znów ważę nieco wiÄ™cej bo 74kg. Najbardziej denerwuje mnie jednak cukier. ChciaÅ‚abym uwierzyć, że kiedyÅ› wyleczÄ™ siÄ™ z tej cukrzycy, czy to jest możliwe? Czy mam powrócić do tabletek, przy który których miaÅ‚am jednak mniejszy niż teraz cukier? Czy glukometr (One touch) może zawyżać cukry? Jak dÅ‚ugo muszÄ™ czekać na unormowanie siÄ™ moich cukrów? Dziwne, że nawet przy bardzo wysokim cukrze czujÄ™ siÄ™ dobrze, w ogóle tego nie czujÄ™. Niedawno miaÅ‚am robione badanie moczu na obecność ketonów. Ketonów nie byÅ‚o, ale byÅ‚y 3 krzyżyki glukozy, czyli cukier jest obecny w moczu, dość liczne krysztaÅ‚y szczaw. wapnia i bardzo liczne bakterie. Sama zaczęłam brać urosept w tabletkach. BojÄ™ siÄ™ jednak, że tak dÅ‚ugo utrzymujÄ…cy siÄ™ tak wysoki poziom cukru we krwi i w moczu może mi kiedyÅ› przynieść jakÄ…Å› szkodÄ™, że mogÄ™ któregoÅ› dnia wylÄ…dować w szpitalu i wtedy caÅ‚y mój wysiÅ‚ek pójdzie na marne. Z diety tej jednak nie zamierzam rezygnować, bo schudÅ‚am i zmieniam siÄ™ na korzyść, a bez tabletek nie cierpnÄ… mi rÄ™ce. Czuje siÄ™ ogólnie dobrze. Jem 3-4 żółtka dziennie, boczek, szynkÄ™, salceson, masÅ‚o, smalec, Å›mietanÄ™ 30% i chleb razowy, staram siÄ™ nie przekraczać tych wartoÅ›ci. Mimo to cukier i tak jest wysoki. Bardzo mnie to denerwuje, a wtedy czasem lubiÄ™ sobie miÄ™dzy posiÅ‚kami niewiele, ale trochÄ™ podjeść. ZdajÄ™ sobie z tego sprawÄ™, że przekroczÄ™ nieco BTW i cukier bÄ™dzie wyższy. Bardzo proszÄ™ o odpowiedź na mój list na Å‚amach miesiÄ™cznika „Optymalni”, który prenumerujÄ™. Bardzo proszÄ™ o wskazówki i poradÄ™ lekarskÄ… co mam robić, aby pokonać ten cukier.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i również bardzo serdecznie pozdrawiam Zofia
Odpowiedź:
Cukrzyca typu II na żywieniu optymalnym ustępuje zazwyczaj w czasie od 3 tygodni do 3 miesięcy, a uleczalnych jest ponad 90% przypadków. Prawie zawsze udaje się odstawić leki doustne przeciwcukrzycowe i opanować poziom cukru w granicach do 160 mg%. Osoby, które biorą insulinę w ilości do 0,5 jednostek na kg masy ciała praktycznie zawsze pozbywają się cukrzycy (przed rozpoczęciem diety brała Pani niecałe 0,4). Norma cukru we krwi na żywieniu optymalnym waha się w granicach 100-140 mg%, ale maksymalny bezpieczny poziom wynosi 200mg% powyżej zaczyna się cukrzyca, a utrzymujący się przez dłuższy czas doprowadza do nefro-, angio- i neuropatii, dlatego nie można do tego dopuszczać. Teoretycznie powinna Pani pozbyć się choroby już dawno, założywszy że stosuje prawidłowo dietę. Niestety prowadzenie cukrzycy wymaga indywidualizowania żywienia i konieczna jest pomoc lekarza, natomiast doradca żywieniowy (nawet dyplomowany) może nie wystarczyć w prowadzeniu poważnej choroby. Podane przez Panią proporcje są nieco dziwne. Przy tym wzroście powinno się spożywać ok. 40-50g węglowodanów i tyle samo białka w przeciwnym razie może występować uczycie głodu, którego być nie powinno, zalecana ilość zjadanego tłuszczu to ok. 120g na dobę. Przy takiej podaży ustąpi uczucie głodu i powinno dojść do stabilizacji glikemi i ograniczenia podawanej insuliny. Dawkowanie leków powinno się zostawić najlepiej lekarzowi i jeżeli będzie taka konieczność to trzeba zwiększyć dawki insuliny lub podawać Metformaks ( Glucobay nie ma sensu), tak aby poziomy cukru były stabilne. Z tego co Pani pisze należy również rozpatrzyć ewentualną chorobę tarczycy. Co w tym celu trzeba wykonywać badania hormonów T3, T4 oraz TSH. Jeżeli stwierdzi się jakieś zaburzenia to trzeba wprowadzić leczenie farmakologiczne lub zastosować prądy selektywne. Zdecydowanie najlepiej dla Pani byłoby przyjechać do nas w celu ustalenia proporcji i ewentualnego dawkowania leków. Teoretycznie Pani choroba powinna być stosunkowo prosta do wyleczenia. Powinna Pani podjąć próbę leczenia insuliną długo działającą lub M20-M30.
lek. med. Przemysław Pala |