Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
31-03-2004
DNA moczowa.
  
Obecnie definicja dny moczanowej rzeczywiÅ›cie jest okreÅ›lana stężeniem kwasu moczowego we krwi, a nie jej objawami. Sprawa jest wyjÄ…tkowo prosta: poziom powyżej 6,4 mg/100ml oznacza chorobÄ™. Podaje siÄ™, że czÄ™stość wystÄ™powania ataków wzrasta z poziomem kwasu moczowego, a ten zależy od wieku, pÅ‚ci i odżywiania (Medycyna wewnÄ™trzna – Harold PZWL2001). Kwas moczowy  w organizmie pochodzi z dwóch źródeÅ‚: syntezy oraz dowozu puryn z zewnÄ…trz.

Z wiekiem zwiększa się przewaga procesów rozpadu (katabolicznych) nad procesami budowy (anabolicznymi) i część puryn zawartych w kwasach nukleinowych jest substratem do produkcji kwasu moczowego, co mogłoby tłumaczyć narastanie choroby.
   UdaÅ‚o siÄ™ również ustalić kilka enzymów odpowiedzialnych za przemiany puryn i ich niedobór (uwarunkowanych genetycznie) może powodować zwiÄ™kszenie wytwarzania kwasu moczowego. Najczęściej choroba zwiÄ…zana jest nie z nadprodukcjÄ… kwasu moczowego, ale upoÅ›ledzonym wydalaniem (ponad 99%), dlatego leki hamujÄ…ce jego syntezÄ™ nie przynoszÄ… wielkiego skutku. Mimo wieloletniej farmakoterapii zmiany chorobowe u pacjentów stale postÄ™pujÄ…, a jedynie ich tempo może być wolniejsze.
   Objawy dny moczanowej byÅ‚y znane już od dawna i nazywanÄ… jÄ… „chorobÄ… książęcÄ…”. Na dnÄ™ zapadali zwykle mÄ™scy przedstawiciele wysoko postawionej szlachty w dojrzaÅ‚ym wieku. Nie chorowali chÅ‚opi ani ubogie mieszczaÅ„stwo. Aż do wieku XIX byÅ‚a to choroba elit i wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ ze spożyciem dużej iloÅ›ci produktów zawierajÄ…cych niskowartoÅ›ciowe biaÅ‚ko przy stosunkowo niskiej aktywnoÅ›ci fizycznej. Wraz ze wzrostem dostÄ™pnoÅ›ci biaÅ‚ka (również zwierzÄ™cego) w XX wieku dna moczanowa staÅ‚a siÄ™ chorobÄ… pospolitÄ…. Obecnie w krajach rozwiniÄ™tych wystÄ™puje we wszystkich warstwach spoÅ‚ecznych. Trudno jest znaleźć dane dotyczÄ…ce zachorowaÅ„ w spoÅ‚eczeÅ„stwach biednych, bo tam prawdopodobnie wcale nie wystÄ™puje.
   W wÄ…tpliwość należy poddać zwiÄ…zek dny z poziomem kwasu moczowego, ponieważ nawet  u osób, które obniżajÄ… go stale lekami, zmiany postÄ™pujÄ…. Spotyka siÄ™ również ludzi (zwÅ‚aszcza wÅ›ród optymalnych), którzy przekraczajÄ… normÄ™ przejÄ™tÄ… dla osób zdrowych, a nie zgÅ‚aszajÄ… żadnych dolegliwoÅ›ci.
   Osoby chore rozpoczynajÄ…ce żywienie optymalne zwykle zgÅ‚aszajÄ… szybkie ustÄ™powanie dolegliwoÅ›ci, mimo że nie zawsze wiąże siÄ™ to z poprawÄ… wyników laboratoryjnych. Å»ywienie optymalne zapewnia niezbÄ™dnÄ… ilość produktów biaÅ‚kowych o najwyższej wartoÅ›ci biologicznej. Takiego biaÅ‚ka powinno siÄ™ zjadać 30 – 60 g/dobÄ™. W przypadku stosujÄ…cych żywienie optymalne spotykamy siÄ™ czasem z przekonaniem tej iloÅ›ci. Zazwyczaj nieznaczna nadwyżka nie powoduje dużych problemów, jednak u chorujÄ…cych wczeÅ›niej na dnÄ™ może dojść do nawrotu choroby. Należy wtedy zredukować ilość biaÅ‚ka do 30 g/dobÄ™ (nie mniej!). Wskazane przy dnie moczanowej jest stosowanie prÄ…dów selektywnych PS, które szybko usuwajÄ… dolegliwoÅ›ci bólowe. Zazwyczaj wszystkie objawy i powikÅ‚ania dny dajÄ… siÄ™ szybko wyleczyć.
   W bardzo zaawansowanych przypadkach może jednak dojść do zmian nieodwracalnych  w stawach lub nerkach. Należy również pamiÄ™tać o czÄ™sto wystÄ™pujÄ…cych w dnie kamieniach nerkowych, które mogÄ… pozostać nie rozpoznane. Po 1 – 3 miesiÄ…cach żywienia optymalnego dochodzi do rozpuszczenia kamieni, a te- przechodzÄ…c przez moczowód- dajÄ… czasem objawy bólowe. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba pomocy urologa. Z reguÅ‚y koÅ„czy siÄ™ na jednym zastrzyku dziaÅ‚ajÄ…cym przeciwbólowo

 i rozkurczowo.

 

                                                                       lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski