Dieta Optymalna

Nieznana BIOCHEMIA
11-04-2004

"O gÅ‚odówkach" - fragment książki Jana KwaÅ›niewskiego – „Nie tylko o otyÅ‚oÅ›ci” (lipiec 1982), która wkrótce zostanie wydana przez Wydawnictwo WGP.
copyright by: Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski.



(...)
GÅ‚odówka jest nieskuteczna w leczeniu otyÅ‚oÅ›ci (79, 158, 261). U chorych na otyÅ‚ość ubogich gÅ‚odówka nie może spowodować spadku wagi jako skutku spalani wÅ‚asnych tÅ‚uszczów. Nie jest to możliwe. NarzÄ…dy czÅ‚owieka na diecie prowadzÄ…cej do powstania otyÅ‚oÅ›ci ubogich wykorzystujÄ… wÄ™glowodany spalane w cyklu heksozowym, a wymuszony skÅ‚adem diety spożywany nadmiar wÄ™glowodanów – przetwarzajÄ… na tÅ‚uszcz. Ale nie mogÄ… tego tÅ‚uszczu spalać, bo nie majÄ… gdzie go spalać. Ich narzÄ…dy nie sÄ… przystosowane do spalania tÅ‚uszczów, a przystosować siÄ™ nie mogÄ…, gdyż wymaga to biaÅ‚ka do budowy enzymów potrzebnych do spalania tÅ‚uszczów, witamin i minerałów, a szczególnie energii dla budowy nowych fabryk w komórkach. Wymaga to biaÅ‚ka, energii i czasu, których organizm, poddany gÅ‚odzeniu, nie ma.
   CzÅ‚owiek chory na otyÅ‚ość ubogich traci na wadze w rezultacie spalania wÅ‚asnych biaÅ‚ek, chudej masy ciaÅ‚a i wody, ale nie w wyniku spalania wÅ‚asnego tÅ‚uszczu. Po zaprzestaniu gÅ‚odówki (lub zgonie) waga ciaÅ‚a u wszystkich tych ludzi wraca do stanu sprzed rozpoczÄ™cia gÅ‚odówki, lub staje siÄ™ jeszcze wiÄ™ksza. Ludzie chorzy na otyÅ‚ość bogatych nigdy dobrowolnie nie godzÄ… siÄ™ na leczenie ich gÅ‚odówkÄ…, gdyż samo jedzenie dla tych ludzi jest ważniejsze od wyglÄ…du, jest ważniejsze nawet od życia. GÅ‚odówka powoduje obniżenie poziomu lipazy lipoproteinowej (130), enzymu uwalniajÄ…cego WKT z tkanki tÅ‚uszczowej i zahamowaniu ich spalania.
   GÅ‚odzenie przyspiesza starzenie siÄ™, zwyrodnienie różnych tkanek, zmniejsza zdolność wytwarzania przeciwciaÅ‚, zwiÄ™ksza wrażliwość ustroju na dziaÅ‚anie czynników toksycznych, znacznie skraca życie (263). Diety „niskokaloryczne” i wszelkie ograniczenie iloÅ›ciowe pożywienia dziaÅ‚ajÄ… tak jak gÅ‚odzenie, tylko proporcjonalnie mniej. NajwiÄ™cej obserwacji nad wpÅ‚ywem ograniczeÅ„ iloÅ›ciowych pożywienia na czÅ‚owieka poczyniono na byÅ‚ych więźniach obozów koncentracyjnych i ich rodzinach. Ponieważ u ochotników poddanych gÅ‚odzeniu stwierdzono wystÄ™powanie podobnych zaburzeÅ„ fizycznych i psychicznych jaku więźniów obozów koncentracyjnych (174), przy zachowaniu komfortowych pozostaÅ‚ych warunków bytu, wszelkie zaburzenia spowodowane ograniczeniami iloÅ›ciowymi, lub jakoÅ›ciowymi diety, lub gÅ‚odówkÄ… sÄ… nimi spowodowane, a nie sÄ… innymi czynnikami. Byli więźniowie wykazujÄ… daleko wiÄ™kszÄ… Å›miertelność we wszystkich grupach wieku, nawet w stosunku do najbiedniejszych (213). W wielu przypadkach u więźniów ustÄ™powaÅ‚y zespoÅ‚y psychosomatyczne i psychonerwicowe, na które cierpieli przed uwiÄ™zieniem (174), gdyż zmiana poprzedniej diety usuwa przyczyny zaburzeÅ„ niÄ… spowodowanych, daje natomiast inne zaburzenia. GÅ‚odówka powoduje osÅ‚abienie motywacji. ApatiÄ™, zaburzenia pamiÄ™ci, zwolnienie procesów psychicznych, psychozy, ataki drgawek, Å›piÄ…czkÄ™ (49), zanik popÄ™du seksualnego u mężczyzn i ustanie miesiÄ…czkowania u kobiet (174). Głównym czynnikiem powodujÄ…cym wystÄ™powanie zaburzeÅ„ psychicznych u więźniów byÅ‚ głód (174). U byÅ‚ych więźniów wystÄ™pujÄ… objawy przedwczesnego starzenia siÄ™, 90% skarży siÄ™ na staÅ‚e uczucie zmÄ™czenia, wystÄ™pujÄ… zaburzenia rytmu serca i bóle w okolicy serca, u wiÄ™kszoÅ›ci depresja, drażliwość, skÅ‚onność do pÅ‚aczu, zaburzenia pamiÄ™ci, osÅ‚abienie, niska wydolność psycho-intelektualna, powszechne zaburzenia snu, zmniejszenie zdolnoÅ›ci do pracy i znaczne zmniejszenie wydajnoÅ›ci pracy (213). „W skrajnych warunkach gÅ‚odzenia –zanikaÅ‚y wszelkie formy czÅ‚owieczeÅ„stwa. Ludzie szlachetni przebywajÄ…cy w obozie z powodu popeÅ‚nienie czynów Å›wiadczÄ…cych Å›wiadczÄ…cych ich wzniosÅ‚ych i prawych charakterach, czÄ™sto zatracali swÄ… poprzedniÄ… osobowość za cenÄ™ chleba – nagminnym byÅ‚o wydzieranie resztek pożywienia sÅ‚abszym, zdarzaÅ‚ siÄ™ kanibalizm” (235).

   WzniosÅ‚e i prawe charaktery u ludzi sÄ… tylko skutkiem okreÅ›lonego skÅ‚adu diety, powodujÄ…cego wzniosÅ‚ość i prawość, sÄ… tylko skutkiem okreÅ›lonego bytu. Bowiem jaki byt, w znaczeniu biologicznym, taki charakter, moralność i obyczaje, taka Å›wiadomość ludzka. Z tej, zauważonej przez Marksa zależnoÅ›ci miÄ™dzy bytem a Å›wiadomoÅ›ciÄ…, zauważonej przez wielu innych jeszcze przed Marksem, wynika dla rzÄ…dzÄ…cych jeden wniosek: Å›wiadomość, moralność, charakter, obyczaje można zmienić u ludzi tylko poprzez zmianÄ™ ich bytu, a nigdy odwrotnie. Pobyt w wiÄ™zieniu przez pewien okres, a Å›ciÅ›lej wiÄ™zienna dieta zamienia czÅ‚owieka w potencjalnego przestÄ™pcÄ™, mimo licznych szkoleÅ„ politycznych i dziaÅ‚alnoÅ›ci wychowawczej prowadzonej wÅ›ród więźniów. Wielka ilość recydywistów dowodzi, że te szkolenia polityczne i dziaÅ‚alność wychowawcza jest zupeÅ‚nie nieskuteczna. Jest szkodliwa, ponieważ nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a przecież kosztuje.

Byli więźniowie z powodu znacznego obniżenia siÄ™ wartoÅ›ci biologicznej wÅ‚asnego organizmu nie mogÄ… zapewnić przeciÄ™tnych warunków bytowych dla wÅ‚asnego potomstwa. Dzieci byÅ‚ych więźniów znacznie gorzej siÄ™ uczÄ…, koÅ„czÄ… edukacjÄ™ na niższym poziomie i osiÄ…gajÄ… niższe zarobki. Dzieci byÅ‚ych więźniów obozów koncentracyjnych chorujÄ… na różne choroby 2-3 razy częściej niż przeciÄ™tnie, a na choroby psychiczne – 10 razy częściej (123).

GÅ‚odzenie powoduje zobojÄ™tnienie, obniżenie poczucia moralnoÅ›ci, obniżenie sprawnoÅ›ci intelektualnej, postawy aspoÅ‚eczne i egoistyczne – zespół cech powszechnie spotykanych wÅ›ród przestÄ™pców.

Białko i tłuszcz w diecie wpływa na czynność umysłu bardzo korzystnie, podczas gdy przewaga węglowodanów w diecie wpływa na czynność mózgu niekorzystnie (201, 202).

We wszystkich dietach stosowanych w leczeniu otyłości, a polegających na ograniczeniach kalorycznych zakłada się, że ograniczenie kalorii powinno dawać spadek wagi proporcjonalny do ograniczeń kalorycznych. W wielu publikacjach naukowych i popularnych można spotkać liczne przykłady na to, ile człowiek traci kalorii (i powinien tracić tłuszczu) przy chodzeniu, bieganiu czy pływaniu. Że nie traci tylu kalorii i tłuszczu jak w założeniu to nie jest dla autorów tych publikacji istotne. Powyższe założenia są błędne. Przy każdych innych proporcjach między głównymi składnikami odżywczymi w diecie człowieka zużycie kalorii na wykonanie tej samej pracy jest inne.
   Udowodniono, że otyli, których waga utrzymywaÅ‚a siÄ™ lub rosÅ‚a na 2000Kcal zwykÅ‚ej diety mieszanej, tracili na wadze, gdy podaż kalorii zwiÄ™kszono do 2600Kcal, ale w diecie bogatotÅ‚uszczowej (121).
(...)

Piśmiennictwo:
  79 - GibiÅ„ski K.: Leczenie otyÅ‚oÅ›ci gÅ‚odem. PTL 1969, 25, 951
158 - Mac Cuish A.C. i wsp.: Katamnestyczne obserwacje opornej na leki otyÅ‚oÅ›ci leczonej 
         gÅ‚odzeniem. PTL 1968, 49, 1907 (str. Brit.Med.Jour. 1968, 5584, 91)
261 - Tycowa M. i wsp.: Odległe wyniki leczenia głodem PTL 1971, 13,479
130 - Kodejszko E., Blaim A., Tatoń J.: Otyłość i jej leczenie. PZWL, Warszawa 1965
263 - Tyrakowski M.: Niektóre dane dotyczące jakościowego i ilościowego odżywiania ludności.
          PTL 1969, 26, 1013
174 - Mitarski I. i Teutsch A.: Bezpośrednia reakcja na uwięzieenie oraz stopień adaptacji do
         warunków życiowych osób osadzonych w hitlerowskich wiÄ™zieniach i obozach
         koncentracyjnych. PTL 1961, 42, 1627
213 - Rybacki T.: O przewlekłej postępującej astenii poobozowej w świetle obserwacji u osób,
         króre przeszÅ‚y hitlerowskie wiÄ™zienia i obozy zagÅ‚ady. Lekarz Wojskowy 1965, 4, 241
  49 - Coursin D.B.: Nutrition and brain function. – RozdziaÅ‚ 38 w “Modern Nutrition in Health
         and Disease”, ed. Goodhard R.S., Wolh G. Philadelphia 1968
235 - Sterkowicz S.: Problemy adaptacji obozowej. PTL 1962, 11, 410 
123 - Kempisty Cz.: Wyniki socjo-medyczne badaÅ„ potomstwa byÅ‚ych więźniów obozów 
         kocentracyjnych. PrzeglÄ…d Lek. 1973, 1, 12
201 - Razienkow I.P.: Nowyje dannyje po fizjołogii piszczewarienija. MEGIZ, Moskwa 1948
202 - Razienkow I.P.: Kaczestwo pitanija i funkcji organizma. MEGIZ, Moskwa 1946
121 - Kekwick A., Pawan G.L.S.: Metabolic study in human obesity with isocaloric diets hihg in
         fat, protein or carbohydrate. Metabilism 1957, 6, 447

źr. inf. - Dr Jan Kwaśniewski - Nie tylko o otyłości.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski