Atopowe zapalenie skóry. Szanowny Panie Doktorze! Mam 28 lat (164 cm/58 kg). Żywienie optymalne stosuję od X 1996r. Mam 9 miesięczną córkę, u której stwierdzono AZS. Od trzeciego tygodnia życia córka ma szorstką, suchą skórę na przedniej stronie nóg, na rękach, policzkach, skroniach, uszach i pod szyją. Skóra jest swędząca i czasem pęka lub jest bardzo zaogniona.
Córka jest bardzo spokojna, lecz w nocy kilka razy siÄ™ budzi, bardzo siÄ™ drapie i ma problemy z zasypianiem. Obecnie waży ok. 8kg, ma dwa zÄ™by (pierwszy na poczÄ…tku 8 miesiÄ…ca, drugi po tygodniu), w ósmym miesiÄ…cu przeszÅ‚a różyczkÄ™. W ciąży miaÅ‚am ciaÅ‚a ketonowe (+ + +, + + + +), bakterie w moczu, krwotoki z nosa, przytyÅ‚am 15 kg, lecz bardzo szybko wróciÅ‚am do poprzedniej wagi. UtrzymujÄ™ proporcje: B – 40-45g, W – 80-100g, tÅ‚uszczu nie liczÄ™. Od czterech miesiÄ™cy, po przeczytaniu odpowiedzi dr. PrzemysÅ‚awa Pali na pytanie Pani Agnieszki S. z Owidza w miesiÄ™czniku „Optymalni”, mój codzienny jadÅ‚ospis wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co: 4 żółtka, rosół kolagenowy ze skórkami wieprzowymi i smalcem, chleb pszenno-żytni ( 50 – 70g), jabÅ‚ko (ok. 200g), chleb optymalny z samych żółtek (ok. 60g) z masÅ‚em, flaki wieprz. lub woÅ‚owe (150g) ze smalcem + ziemniaki (ok. 150g), marchew, buraki, salceson. CórkÄ™ karmiÄ™ piersiÄ…, oprócz mleka dostaje marchewkÄ™, ziemniaki, jabÅ‚ko, banana, troszkÄ™ goÅ‚Ä™bia. Kiedy dostaÅ‚a trochÄ™ żółtka lub cielÄ™ciny buzia jej siÄ™ mocno obsypaÅ‚a. ZauważyÅ‚am, że gdy zaczęłam jeść żółtka z jaj wiejskich, to skóra siÄ™ jej poprawiÅ‚a, ale po pewnym czasie siÄ™ pogorszyÅ‚o. Później, gdy wycofaÅ‚am z diety Å›mietanÄ™ byÅ‚a poprawa, ale po czasie znów źle. Później, gdy wycofaÅ‚am masÅ‚o, również byÅ‚a poprawa, potem znowu pogorszenie. Tak samo byÅ‚o z wprowadzeniem skórek wieprzowych, salcesonów i flaków. Skóra nadal jest zapalona. Bardzo proszÄ™ o wskazanie co mam jeść i co ma jeść moja córka by choroba ustÄ…piÅ‚a. K. A.
odpowiedź:
Atopowe zapalenie skóry jest chorobÄ…, w której do czynienia mamy z wytworzeniem przeciwciaÅ‚ przeciwko komórkom naskórka, czyli autoagresjÄ…. W zasadzie nie powinna ona wystÄ™pować u dzieci karmionych piersiÄ… chyba, że mleko matki ma patologiczny skÅ‚ad biochemiczny lub znajdujÄ… siÄ™ w nim substancje uczulajÄ…ce. Å»ywienie optymalne zapewnia najlepszy możliwy skÅ‚ad kobiecego mleka, w którym stosunek B : T wynosi 1 – 3 lub wiÄ™cej. Zapewnia to pokrycie zaopatrzenia na biaÅ‚ko i energiÄ™ dla dziecka do 6 miesiÄ…ca życia, później należy wprowadzać produkty staÅ‚e z zachowaniem powyższego stosunku. Dziecko powinno korzystać z piersi możliwie dÅ‚ugo, nawet powyżej 3 roku życia. Aby skÅ‚ad mleka byÅ‚ odpowiedni, karmiÄ…ca matka musi siÄ™ prawidÅ‚owo odżywiać. W diecie trzeba zwiÄ™kszyć ilość biaÅ‚ka do 1,5 – 2g na kg masy ciaÅ‚a i wÄ™glowodanów do ok. 1 – 1,5g, tÅ‚uszczu można nie liczyć. Zjadane przez PaniÄ… 40g B to stanowczo zbyt maÅ‚o i może to powodować deficyty pokarmowe dziecka. Jeżeli chodzi o produkty staÅ‚e dla córeczki, to należy wyeliminować owoce egzotyczne i podawać wÄ™glowodany w ziemniakach i warzywach (potrzeba ich ok. 1g na kg masy ciaÅ‚a). Trzeba wybrać jeden produkt biaÅ‚kowo – tÅ‚uszczowy, który bÄ™dzie ich wyÅ‚Ä…cznym źródÅ‚em i dawać go dziecku przez 2 tygodnie. Po tym czasie można wprowadzić inny i jeżeli nie wystÄ…piÄ… objawy choroby, to przez nastÄ™pne 2 tygodnie używać tych dwóch produktów. WystÄ…pienie zmian alergicznych dyskwalifikuje okreÅ›lony pokarm. W ten sposób można w ciÄ…gu kilkunastu tygodni ustalić dietÄ™, którÄ… dziecko dobrze toleruje. Rozpocząć można od tÅ‚ustego wiejskiego miÄ™sa. Po ustawieniu diety trzeba stopniowo wprowadzać żółtka, podajÄ…c ½ na tydzieÅ„ i sukcesywnie zwiÄ™kszać ich ilość – wtedy nastÄ…pi odczulenie. Pani kÅ‚opoty w ciąży nie byÅ‚y przyczynÄ… choroby dziecka. MogÅ‚y one być wywoÅ‚ane zbyt niskim spożyciem biaÅ‚ka i wÄ™glowodanów. Kobiety w ciąży powinny również spożywać wiÄ™ksze ich iloÅ›ci.
lek. med. Przemysław Pala |