Dieta Optymalna

Od autorów.
20-05-2004

Twoja dieta – twoim lekarstwem.
  
Siedem lat temu wspólnie z doktorem Janem KwaÅ›niewskim napisaliÅ›my książkÄ™, która w ciÄ…gu kilku tygodni staÅ‚a siÄ™ wydawniczym przebojem na polskim rynku ksiÄ™garskim. ZawarliÅ›my w niej prawdy, które wówczas wydawaÅ‚y siÄ™ wielu osobom reprezentujÄ…cym tak zwane Å›rodowiska opiniotwórcze – „bluźniercze i szokujÄ…ce”. Ale, jak napisaÅ‚ George Bernard Shaw, „Wszystkie wielkie prawdy majÄ… swój poczÄ…tek w bluźnierstwach”. Do tych mÄ…drych słów dodać można to, że prawda, choć obroni siÄ™ sama, musi zostać odkryta przez każdego z nas indywidualnie. DziÅ›, z perspektywy tych kilku zaledwie lat, wiele siÄ™ zmieniÅ‚o w podejÅ›ciu do diety optymalnej.

(...)



   Najnowsze badania naukowe przeprowadzone równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych sÄ… tak zaskakujÄ…ce, że ludzie, którym wydawaÅ‚o siÄ™, iż dbali o wÅ‚asne zdrowie, majÄ… nie lada problem. ChcÄ…c nie chcÄ…c nauka musiaÅ‚a potwierdzić to, o czym zwolennicy żywienia optymalnego wiedzieli od dawna – wyklinane do niedawna jajka wcale nie grożą zawaÅ‚em serca, a wrÄ™cz przeciwnie; czekolada zawiera identyczne skÅ‚adniki jak warzywa i owoce, ale nie zawiera pestycydów, azotanów i innych trucizn; masÅ‚o jest lepsze od margaryny, orzechy sÄ… „lekarstwem” na caÅ‚e zÅ‚o chorób cywilizacyjnych. Wreszcie okazaÅ‚o siÄ™, że ryba im tÅ‚ustsza, tym zdrowsza, a niedobór tÅ‚uszczów w diecie może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne, które nauka wiąże z brakiem niezbÄ™dnych do życia kwasów tÅ‚uszczowych. Komplikacje te potÄ™guje fakt, że osoby unikajÄ…ce tÅ‚uszczu unikajÄ… zazwyczaj też biaÅ‚ka (zwierzÄ™cego), w którym znajdujÄ… siÄ™ niezbÄ™dne do życia aminokwasy wystÄ™pujÄ…ce niemal wyÅ‚Ä…cznie w miÄ™sie, żółtych serach i jajkach. Czy to wszystko oznacza, że już wkrótce ktoÅ› wreszcie pójdzie po rozum do gÅ‚owy i „wypisze” – jak sto lat temu – pierwszÄ… receptÄ™ na tÅ‚usty rosół z kury? Oby staÅ‚o siÄ™ to jak najprÄ™dzej.

(...)

Na naszych oczach runÄ…Å‚ wÅ‚aÅ›nie kolejny mit zwiÄ…zany z odżywianiem – mit o szkodliwoÅ›ci cholesterolu. Osoby przestrzegajÄ…ce zasady nieÅ‚Ä…czenia pokarmów z poszczególnych grup nie reagujÄ… na cholesterol pokarmowy – mówiliÅ›my przed laty. Dlatego wÅ‚aÅ›nie czÄ™sto siÄ™ zdarza, że osoba, która uwielbia „tÅ‚usto zjeść” ma Å›wietne wyniki cholesterolu, podczas gdy ktoÅ› inny, Å›ciÅ›le przestrzegajÄ…cy diety niskotÅ‚uszczowej, ma znacznie przekroczony poziom lipidów we krwi. Bywa też tak, że ktoÅ› o niskim poziomie cholesterolu zachoruje na miażdżycÄ™ i chorobÄ™ serca, natomiast inny, u którego normy sÄ… wielokrotnie przekroczone, jest zdrów jak ryba. Czy można dziwić siÄ™ w tej sytuacji przeciÄ™tnemu czÅ‚owiekowi, że przestaje ufać lekarzom, zwÅ‚aszcza gdy ich argumenty nie brzmiÄ… przekonujÄ…co?

(...)

Nie ma diety podobnie skutecznej, zrównoważonej i opartej na głębokiej wiedzy, co dieta optymalna. Blisko trzy lata spędziliśmy na zgłębianiu różnych źródeł, próbując z oceanu informacji wyłowić te, które potwierdzałyby powyższe słowa. Mimo, że coraz więcej osób jest zafascynowanych tym sposobem odżywiania i przekonało się o jego skuteczności na własnej skórze, trudno byłoby już dziś ogłosić triumf tłuszczów nad węglowodanami. Jednak po przeczytaniu tej książki chwila ta wyda Wam się bliższa.

                                             Marek ChyliÅ„ski (fragment przedmowy)

Copyright by Marek Chyliński & Jan Kwaśniewski - wszelkie prawa zastrzeżone
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski