Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
27-05-2004
Kamica nerkowa.
   Nerki speÅ‚niajÄ… w organizmie rolÄ™ filtra krwi i regulatora iloÅ›ci wody  w organizmie. Zbyt duże stężenie drobnoczÄ…steczkowych zwiÄ…zków nieorganicznych powoduje ich przenikanie do moczu. W moczu pierwotnym wysycenie nimi jest takie samo jak w osoczu jednak, aby uchronić siÄ™ przed nadmiernÄ… utratÄ… wody zostaje ona w nerce resorbowana, co powoduje zagÄ™szczenie rozpuszczalnych w nim substancji. Jeżeli stężenie rozpuszczonych zwiÄ…zków jest

większe niż możliwość rozpuszczenia, to dochodzi do ich krystalizacji. Podobne zjawisko obserwujemy, gdy odparujemy słoną wodę i na dnie naczynia pojawi się krystaliczna sól. Oczywiście w organizmie proces ten jest bardziej skomplikowany i wymaga obecności tzw. jąder krystalizacji, zasada jest jednak ta sama: aby doszło do wytrącenia ciała stałego w płynie musi wzrosnąć jego stężenie.
   Głównym substratem do produkcji kamieni nerkowych jest pokarmowe biaÅ‚ko. Predysponowane sÄ… osoby, które zjadajÄ… duże jego iloÅ›ci (zwÅ‚aszcza niskowartoÅ›ciowych), które nie mogÄ…  być wykorzystane jako budulec z powodu niedoboru niektórych aminokwasów egzogennych. W takiej sytuacji biaÅ‚ka sÄ… wykorzystane jako źródÅ‚o energii i utylizowane. Spalanie biaÅ‚ka powoduje „zaÅ›miecenie organizmu ich resztkami”, które muszÄ… być wychwycone  i wydalone przez nerki. W takiej sytuacji w moczu pierwotnym wiÄ™cej jest zwiÄ…zków azotowych i usposabia to do ich wytrÄ…cania. Spożywanie dużych iloÅ›ci biaÅ‚ka wzmaga również wchÅ‚anianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, co podnosi ich poziom we krwi, a w konsekwencji również  w moczu. W sprzyjajÄ…cych warunkach do wytworzenia kamieni może dojść  w kilka miesiÄ™cy. Czasem sÄ… one kruche i ulegajÄ… rozpadowi, a nastÄ™pnie sÄ… wydalane. Okresowy wzrost pragnienia latem i picie dużych iloÅ›ci wody lub piwa przyczynia siÄ™ do „wypÅ‚ukania” kamieni.
   Wiele osób nie wie o tym, że posiada w nerkach zÅ‚ogi i przy zmianie diety odczuwajÄ… czasem dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z ich schodzeniem. Zdarza siÄ™, że dolegliwoÅ›ci nie wystÄ™pujÄ….
    PrawidÅ‚owo stosowane żywienie optymalne uniemożliwia wytwarzanie  w nerkach kamieni, ponieważ dostarczone biaÅ‚ko jest zużywane jako budulec prawie w caÅ‚oÅ›ci. U osób, które rozpoczęły dietÄ™ z kamieniami dochodzi do ich powolnego rozpuszczania, ponieważ spada stężenie zwiÄ…zków, z których sÄ… zbudowane zarówno we krwi jak i w moczu. W zależnoÅ›ci od wielkoÅ›ci kamieni jak i skÅ‚adu chemicznego trwa to od kilku do kilkunastu miesiÄ™cy. Piasek jest usuwany praktycznie od razu. Gdy w nerce pozostanie już tylko niewielki złóg przedostanie siÄ™ on do moczowodu i wpada do pÄ™cherza moczowego, a stamtÄ…d na zewnÄ…trz przez cewkÄ™ moczowÄ…. Moczowód posiada jednak lejkowate (czyli rozszerzone) ujÅ›cie i kamieÅ„ może w nim uwiÄ™znąć –wystÄ™puje kolka nerkowa. W takim przypadku konieczne jest leczenie farmakologiczne polegajÄ…ce na podaniu Å›rodków rozkurczowych i przeciwbólowych. W lekkim stanie wystarczy podanie pyralginy i no-spy.
   StosujÄ…c prawidÅ‚owo żywienie optymalne nie dochodzi zazwyczaj do wznowy chyba, że spożywa siÄ™ iloÅ›ci biaÅ‚ka przekraczajÄ…ce zdolnoÅ›ci przetwarzania organizmu, tzn. powyżej 1,5g na kg masy ciaÅ‚a. Jeżeli mimo prawidÅ‚owego stosowania diety dochodzi do odkÅ‚adania zÅ‚ogów (czego praktycznie siÄ™ nie spotyka) to należy szukać przyczyny w samej nerce lub poza niÄ….

                                                                    lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski