Dieta Optymalna

Likwidowanie mitów.
28-05-2004

Igraszki z głodem.
   To niewÄ…tpliwie jedno z najbardziej przykrych odczuć, jakie przekazuje nam organizm. Czasami jest tak silne, że wydaje siÄ™ nie do powstrzymania. Zaburza funkcjonowanie zmysłów, takich jak powonienie i wzrok, utrudnia skupienie siÄ™ i koncentracjÄ™, bywa że powoduje utratÄ™ kontroli nad naszym zachowaniem. O czym mowa? OczywiÅ›cie o gÅ‚odzie – uczuciu, które towarzyszyÅ‚o czÅ‚owiekowi od zarania dziejów, a dziÅ› (przynajmniej w naszych szerokoÅ›ciach geograficznych) jest niemal nieznane. Jakże czÄ™sto po tym, gdy nie zjemy Å›niadania, wpadamy do domu w porze obiadu z okrzykiem „umieram z gÅ‚odu”. To oczywiste nadużycie.



   Głód, ongiÅ› tak powszechny w Europie, wystÄ™pujÄ…cy na ogromnych obszarach, dziesiÄ…tkujÄ…cy populacje bardziej niż wojny i epidemie, od ponad półwiecza nie pojawiÅ‚ siÄ™ na szerszÄ… skalÄ™ w żadnym paÅ„stwie europejskim. Ale niedostatki żywnoÅ›ci wystÄ™powaÅ‚y zawsze i wszÄ™dzie. Zawieruchy pierwszej i drugiej wojny Å›wiatowej sprawiÅ‚y, że milionom ludzi zarówno wÅ›ród zwyciÄ™zców, jak i zwyciężonych brakowaÅ‚o pożywienia, a gÅ‚odowe katastrofy pochÅ‚aniaÅ‚y wiÄ™cej ofiar niż ginęło od najbardziej Å›miercionoÅ›nej broni.
   DziÅ› ci syci Europejczycy, którzy nigdy nie zaznali uczucia gÅ‚odu, próbujÄ… z gÅ‚odem „eksperymentować”. StosujÄ…c rozmaite kuracje oczyszczajÄ…ce igrajÄ… z tym, co doskwieraÅ‚o ludzkoÅ›ci od jej narodzin. Organizm zaprogramowany przed tysiÄ…cleciami na gromadzenie zapasów magazynuje tÅ‚uszcze, które może wykorzystać w okresie niedostatku. Ponieważ dziÅ› na Zachodzie okresy niedostatku w zasadzie nie wystÄ™pujÄ…, czÅ‚owiek na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ próbuje sztucznie je sobie stworzyć. Choć wiÄ™c gÅ‚odówki teoretycznie sÄ… zgodne z odwiecznym rytmem przyrody, to gÅ‚odówki z wyboru sÄ… wszak czymÅ› absolutnie obcym naturze ludzkiej, podobnie zresztÄ… jak spożywanie posiÅ‚ków o okreÅ›lonej porze, a wiÄ™c wtedy, gdy organizm wcale siÄ™ tego nie domaga. UrÄ…gajÄ…ce naturze Å›wiadome powstrzymywanie siÄ™ od spożywania posiÅ‚ków, a potem powrót do starych nawyków „nieumiarkowania w jedzeniu i piciu”, w sytuacji, gdy w Afryce tysiÄ…ce ludzi umierajÄ… z prawdziwego gÅ‚odu, zakrawa na kpinÄ™ i nie może być nazwane inaczej, jak tylko bezmyÅ›lnoÅ›ciÄ…. CzÅ‚owiek gÅ‚odować nie powinien, gdyż walka o peÅ‚ny żoÅ‚Ä…dek byÅ‚a zawsze motorem rozwoju ludzkoÅ›ci. Å»adne zwierzÄ™ nigdy nie bÄ™dzie gÅ‚odować dla kaprysu. Tak jak nie powinniÅ›my Å›wiadomie unikać jedzenia, tak też nie wolno nam przejadać siÄ™. Oba te stany sÄ… równie szkodliwe dla naszych organizmów.

(Fragment rozdziaÅ‚u „Igraszki z gÅ‚odem”)

Copyright by Marek Chyliński & Jan Kwaśniewski - wszelkie prawa zastrzeżone
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski