Dieta Optymalna

Likwidowanie mitów.
30-05-2004

Cukier nie krzepi.
   Gdyby na torebce cukru umieÅ›cić znak trupiej czaszki i gdyby konsumenci zaczÄ™li siÄ™ powszechnie przejmować tym ostrzeżeniem, wówczas udaÅ‚oby siÄ™ uratować setki tysiÄ™cy ludzkich istnieÅ„ rocznie. Cukier jest bardzo niebezpiecznym wÄ™glowodanem. Jest tym bardziej niebezpieczny, im wiÄ™cej siÄ™ go spożywa, a tak niestety robiÄ… dzieci, przyzwyczajajÄ…c siÄ™ do zÅ‚ego od najmÅ‚odszych lat. To cukier wywoÅ‚uje takie choroby jak próchnica, paradentoza, choroba wieÅ„cowa i wreszcie najbardziej podstÄ™pnÄ… z nich – cukrzycÄ™.



   Od momentu wyprodukowania pierwszego kilograma cukru oczyszczonego minęło kilkaset lat, a ledwie kilkadziesiÄ…t, odkÄ…d „biaÅ‚a trucizna” zagoÅ›ciÅ‚a w każdym domu. Taki upÅ‚yw czasu to oczywiÅ›cie drobiazg – chwila w ewolucyjnym rozwoju czÅ‚owieka, dlatego nie może być mowy o jakimÅ› fizjologicznym uwarunkowaniu spożycia cukru. Przeciwnie, organizm Å›wietnie obywa siÄ™ bez grama tej substancji, na przykÅ‚ad uwalniajÄ…c w czasie intensywnego treningu fizycznego energiÄ™ z zapasów tÅ‚uszczu, który jest Å›wietnym jej źródÅ‚em.
   Dlaczego zatem, skoro cukier jest taki zÅ‚y, Å›wiat konsumuje go w tak ogromnych iloÅ›ciach? NieÅ‚atwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ale zapewne jednÄ… z przyczyn jest to, że cukier uzależnia. Tak jak nikotyna, alkohol, haszysz, heroina – tak biaÅ‚e, rafinowane krysztaÅ‚ki pod milionem postaci – lodów, napojów, ciastek, cukierków, czekolady, kisieli, budyniów, galaretek – dziaÅ‚ajÄ… bezwzglÄ™dnie i podstÄ™pnie.

(Fragment rozdziaÅ‚u „Cukier nie krzepi”)

Copyright by Marek Chyliński & Jan Kwaśniewski - wszelkie prawa zastrzeżone
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski