Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
01-06-2004
Otyłość.
   WÅ›ród wielu definicji otyÅ‚oÅ›ci trudno jest znaleźć tÄ™ idealnÄ…, a żaden ze wzorów na prawidÅ‚owÄ… masÄ™ ciaÅ‚a nie jest doskonaÅ‚y. OkreÅ›lenie otyÅ‚oÅ›ci na podstawie wagi wzglÄ™dem wzrostu nie zdaje egzaminu, bo przecież sportowcy (np. kulturyÅ›ci) mimo, że ich masa przekracza przeciÄ™tnÄ…, to nie sÄ… otyli.

   CzÅ‚owiek powinien ważyć (okoÅ‚o) tyle kilogramów, ile w centymetrach mierzy ponad 100, przy czym należy przyjąć pewnÄ… tolerancjÄ™ ze wzglÄ™du na wiek, pÅ‚eć i budowÄ™ konstytucjonalnÄ…. Dla swoich potrzeb okreÅ›lam otyÅ‚ość jako nadmiar tkanki tÅ‚uszczowej. RzeczywiÅ›cie jej przyczynÄ… jest dodatni bilans energetyczny, ale jego proste odwrócenie nie zdaje egzaminu, ponieważ czÅ‚owiek, jak każdy ssak, reaguje zwiÄ™kszeniem produkcji tÅ‚uszczu po okresie gÅ‚odzenia.
   Diety odchudzajÄ…ce oparte na warzywach, owocach i wysiÅ‚ku fizycznym sÄ… przy tym wysoce szkodliwe. Szczególnie dla osób z chorobami ukÅ‚adu krążenia czy cukrzycÄ…. Już ok. 50 lat temu udowodniono eksperymentalnie, że ograniczenie iloÅ›ci kalorii daje mierne rezultaty, jeÅ›li nie ograniczy siÄ™ spożycia wÄ™glowodanów, natomiast sama ich redukcja powoduje zwiÄ™kszenie spalania tÅ‚uszczu.
   Å»ywienie optymalne przez wielu niezorientowanych ludzi bywa odbierane jako jedna z diet odchudzajÄ…cych, ponieważ utrata wagi jest najbardziej widocznym jej efektem. Do niedawna wiÄ™kszość z moich pacjentów rozpoczynaÅ‚a żywienie optymalne w celu utraty wagi i dużym zaskoczeniem byÅ‚o dla nich pozbycie siÄ™ „przy okazji” chorób, z którymi mÄ™czyli siÄ™ przez wiele lat.
   Spalanie nadmiaru tÅ‚uszczu prawie u wszystkich rozpoczyna siÄ™ już w pierwszych dniach żywienia i wynosi 2-8 kg/miesiÄ…c. Jest to spowodowane zmniejszonÄ… produkcjÄ… insuliny przy niskiej podaży wÄ™glowodanów (insulina jest hormonem powodujÄ…cym przetwarzaniem wÄ™glowodanów na tÅ‚uszcz).
   Znacznie szybciej  tracÄ… na wadze mężczyźni i z nimi rzadko zdarzajÄ… siÄ™ problemy. PrzyczynÄ… tego sÄ… różnice w gospodarce hormonalnej oraz fakt, że wczeÅ›niej nie przyjmowali siÄ™ zbytnio wagÄ… i nie podejmowali heroicznych prób jej szybkiego pozbycia siÄ™.
   Osobo otyÅ‚ym zalecamy na poczÄ…tku żywienia zmniejszenie iloÅ›ci tÅ‚uszczu, ponieważ część energii bÄ™dzie uwalniana z wÅ‚asnych zapasów. W Centrum Å»ywienia Optymalnego osoby z nadwagÄ… otrzymujÄ… ok. 2 g tÅ‚uszczu na 1 kg masy ciaÅ‚a, ale te szybko chudnÄ…ce mogÄ… zjadać nawet 1 – 1,5 g.
   Osoby, które po przejÅ›ciu na żywienie optymalne majÄ… kÅ‚opoty z osiÄ…gniÄ™ciem wagi należnej powinny przejść na 2-posiÅ‚kowe rozkÅ‚ad jedzenia i co ważne nie podjadać. Lepiej zjeść wiÄ™cej na Å›niadanie, niż dokÅ‚adać coÅ› po nim. Istotne również jest rozciÄ…gniÄ™cie posiÅ‚ków w czasie, co dla tych osób bywa szczególnie trudne. PosiÅ‚ki powinny trwać powyżej 20 min. Aby byÅ‚o to Å‚atwiejsze, można po prostu podzielić je na 2 części i zrobić 15 min. przerwy. Jeżeli po tym minie uczucie gÅ‚odu, to można zrezygnować z dalszego jedzenia. Aby przyspieszyć utratÄ™ wagi przydatny jest jednodniowy, caÅ‚kowity post, któremu towarzyszy uczucie gÅ‚odu, nastÄ™pnego dnia czÅ‚owiek budzi siÄ™ syty.
   Po wprowadzeniu powyższych modyfikacji wiÄ™kszość pacjentów rozpoczyna uruchamianie wÅ‚asnych zapasów. WyjÄ…tek stanowiÄ… tylko nieliczne przypadki. WyÅ‚ania siÄ™ tu typowy obraz kobiety, która od wielu lat walczy z nad wagÄ…, stosujÄ…c drakoÅ„skie diety i w efekcie waży wiÄ™cej niż na poczÄ…tku tej krucjaty.  U takich osób w czasie zdenerwowania pojawia siÄ™ nieodparte uczucie gÅ‚odu, spowodowane niemożliwoÅ›ciÄ… uwalniania energii  z materiałów zapasowych w czasie zwiÄ™kszonego na niÄ… zapotrzebowania. Dodatkowym elementom pogarszajÄ…cych sytuacjÄ™ jest to, że diety niskokaloryczne prowadzÄ… do rozwoju nerwicy, a ta powoduje czÄ™ste stany rozdrażnienia. Takie osoby jedzÄ… bardzo szybko, Å‚apczywie, a nastÄ™pnie obwiniajÄ… siÄ™ o to, co potÄ™guje stres. W takich sytuacjach bardzo korzystne efekty daje stosowanie prÄ…dów selektywnych na centralny ukÅ‚ad nerwowy i żoÅ‚Ä…dek jednoczeÅ›nie. Pozwala to Å‚atwiej przezwyciężyć uczucie wilczego apetytu. Mimo stosowania tych metod należy przyznać, że pozostaje niewielki odsetek osób, u których nie udaje siÄ™ osiÄ…gnąć satysfakcjonujÄ…cych efektów. SpotkaÅ‚em siÄ™ już z sytuacjami, gdy utrata wagi rozpoczynaÅ‚a siÄ™ po 9, 12 miesiÄ…cach, a nawet po 2 latach żywienia optymalnego.
   Trzeba także pamiÄ™tać, że niektóre jednostki chorobowe (niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy) czy przyjmowane leki (głównie insulina) uniemożliwiajÄ… praktycznie chudniÄ™cie i wtedy konieczne staje siÄ™ opanowanie choroby w pierwszej kolejnoÅ›ci.

                                                                 lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala

                                                            

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski