Gorycz w ustach, hiperkalcemia, osteoporoza, nadczynność przytarczyc. KierujÄ™ do Pana ten list, ponieważ proszÄ™ o informacje w sprawie „dziwnej” osteoporozy wystÄ™pujÄ…cej u mojej mamy. Otóż mama ma 73 lata, w roku 1999 namówiÅ‚am jÄ… na stosowanie diety optymalnej ponieważ chciaÅ‚a zeszczupleć i miaÅ‚a otÅ‚uszczonÄ… wÄ…trobÄ™. Efekty po 7 miesiÄ…cach diety byÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce. Mama zeszczuplaÅ‚a ok.8 kg i wÄ…troba po sprawdzeniu przez USG byÅ‚a zdrowa. OtÅ‚uszczenie przeszÅ‚o. Problemem byÅ‚a gorycz w ustach po jedzeniu. Mama nie wytrzymaÅ‚a tej goryczy, która nie ustÄ™powaÅ‚a i podjęła decyzjÄ™ o rezygnacji z diety optymalnej. TwierdziÅ‚a,
że to tłuszcze jej szkodzą. Po czasie zwykłego jedzenia gorycz przeszła. Na diecie czuła się również pobudzona nerwowo, płaczliwa. Ja wyciągnęłam następujący wniosek; jadła za tłusto, a za mało się ruszała i energia powodowała napięcie systemu nerwowego. Pół roku temu dowiedziała się przypadkowo(masowe badania), że ma osteoporozę. Po wykonaniu licznych badań krwi i moczu okazało się, ma nadmiar wapnia. Wzięto ją do szpitala na gruntowe przebadanie i okazało się, że jest przypuszczenie nadczynności przytarczek i nadmiar parathormonu. Szukano narządu, który produkuje jego nadmiar i nie znaleziono bezpośredniej przyczyny. Rozpoznanie kliniczne brzmi: Hypercalcemia-Hyperparathyroidismus Hypercholesterolaemia.Osteoroporozio, Obesitas. Nie wszystkie łacińskie określenia są dla mnie jasne. Podaje panu również wyniki badań; ciężar ciała 76 kg ( po wyjściu i głodowej diecie 74.1 kg), wzrost 148cm , OB. 8/18 RR 120/60,128/70 BMI= 33,5 KG/M.KW, morfologia krwi:Mt=39.0%, Hb 13.0%,E+4.58 mln/nm sześciennych, L=5.4 tys/nm,Pk=249 tys/nm sześciennych Pk249 tys s/nm sześciennych, MCV=85.9 FL, rozmaz S=61%,L=28%M-9% E-2%.Badanie moczu dobowego: (04,06,02)=Ca=65 mg/dl,P=97 mg/dl (6,06,02)=ilość moczu= 1250ml/244, Ca=436mg/dl,P=2,4,2,3 mg%, glukoza na czczo-107 mg%, Lipidogram:chol.całk.268 mg% TG=128 mg% HDL =70 mg % LDL=172mg%. Badanie cyt. tarczycy; obraz odpowiada guzkowi miąższowego z cechami czynności hormonalnej i zwyrodnieniem. Epikryza na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych stwierdzono nadczynnośc przytarczyc.W wykonanych testach lokalizacyjnych nie stwierdzono jednak ich powiększenia. Stosowane leki: Tonocalcin nasal 200 1*1 wdech ,Actonel 1*1 tabletka między posiłkami, Ranigast 2*1 tabl.. Uprzejmie proszę o informację co może być przyczyną wysokiego poziomu wapnia w organizmie, a przy tym osteoporozy. Czy powrót do diety optymalnej mogłoby dać korzystny wynik. Co to jest parathormon i dlaczego wydziela się w nadmiarze? z niecierpliwością czekam na odpowiedź!
J.U.
odpowiedź: Pani mama niepotrzebnie zrezygnowaÅ‚a z żywienia optymalnego .przez 7 miesiÄ™cy uzyskaÅ‚a korzystne wyniki ZredukowaÅ‚a masÄ™ ciaÅ‚a oraz uzyskaÅ‚a poprawÄ™ funkcjonowania wÄ…troby. Gorycz w ustach, która pojawiÅ‚a siÄ™ w trakcie stosowania żywienia optymalnego nie jest objawem niepokojÄ…cym .Prawdopodobnie można jÄ… byÅ‚o wyeliminować poprzez korektÄ™ proporcji diety. Może mama zjadaÅ‚a zbyt maÅ‚o wÄ™glowodanów? PrawidÅ‚owo stosowane żywienie optymalne nie powoduje żadnych powikÅ‚aÅ„, zwÅ‚aszcza ze strony przewodu pokarmowego. Jednymi z objawów hiperkalcemii sÄ… wÅ‚aÅ›nie objawy ze strony przewodu pokarmowego. SÄ… to nudnoÅ›ci oraz niesmak lub gorycz w ustach. Zapytuje Pani co może być przyczynÄ… wysokiego poziomu wapnia we krwi i czy żywienie optymalne mogÅ‚o być dać korzystny efekt? Å»ywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym osteoporozy, a także nadczynnoÅ›ci przytarczyc. Przyczyn wysokiego poziomu wapnia we krwi może być wiele. JednÄ… z nich jest pierwotna nadczynność przytarczyc przebiegajÄ…ca z nadmiernym wytwarzaniem parathormonu. Choroba zwiÄ…zana jest z wystÄ™powaniem gruczolaków lub przerostem gruczołów przytarczycznych. Wysoki poziom wapnia we krwi stwierdza siÄ™ także w nadczynnoÅ›ci tarczycy oraz niedoczynnoÅ›ci kory nadnerczy. Niektóre choroby nowotworowe mogÄ… powodować hiperkalcemiÄ™. Np. rak oskrzeli, sutka, gruczoÅ‚u krokowego, oraz szpiczak mnogi. Stosowanie niektórych leków także objawia siÄ™ wzrostem poziomu wapnia we krwi. Może to mieć miejsce w przypadkach zatrucia witamina D lub witaminÄ… A, podczas leczenia tiozydowymi lekami moczopÄ™dnymi. Hiperkalcemia wystÄ™puje w tzw. zespole mleczno – alkalicznym (dÅ‚ugotrwaÅ‚e leczenie choroby wrzodowej wÄ™glanem wapnia i mlekiem). Stosowanie wymienników jonowych zawierajÄ…cych wapÅ„ także może być przyczynÄ… hiperkalcemi. DÅ‚ugotrwaÅ‚e unieruchomienie jest przyczynÄ… odwapnienia koÅ›ci, osÅ‚abienia ich struktury i zwyżek wapnia we krwi. RzadkÄ… przyczynÄ… hiperkalcemi jest sarkoidoza. Pyta Pani co to jest parathormon? Jest to substancja wydzielana przez gruczoÅ‚y przytarczyczne. Parathormon bierze udziaÅ‚ w regulacji poziomu wapnia we krwi. Zmniejszenie poziomu wapnia pobudza wydzielanie parathormonu. W warunkach prawidÅ‚owych istnieje ujemne sprzężenie zwrotne pomiÄ™dzy stężeniem wapnia i parathormonu w surowicy krwi. Gdy stężenie wapnia spada parathormon pobudza wchÅ‚anianie zwrotne wapnia w nerkach oraz z przewodu pokarmowego. W warunkach patologicznych duże stężenie parathormonu powoduje ucieczkÄ™ wapnia z koÅ›ci do krwi. KoÅ›ci staja siÄ™ sÅ‚absze i majÄ… tendencjÄ™ do zÅ‚amaÅ„. Stosowanie żywienia optymalnego zapewnia regulacjÄ™ pracy narzÄ…dów wewnÄ™trznych oraz gruczołów wydzielania wewnÄ™trznego.
lek. med. Maciej Garbień |