Artykuły opublikowane

NOWOŚCI - dziennik toruński (nr 1310) 12 kwietnia 1972
04-01-2004
T.K.

S.O.S. dla młodzieży! (cz. I)

 „MÅ‚ode pokolenie mimo wybujaÅ‚ego wzrostu, oznacza siÄ™ sÅ‚aboÅ›ciÄ…, niskÄ… wydolnoÅ›ciÄ…, wadami postawy i budowy ciaÅ‚a. WZRASTA ilość wypadków miażdżycy w mÅ‚odym wieku, ZWIĘKSZA siÄ™ liczba chorych na choroby serca i naczyÅ„ krwionoÅ›nych, wystÄ™pujÄ… MASOWO objawy nerwicy”



Powyższy fragment raportu senatu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie określa bez złudzeń jaką mamy młodzież. Pogarszający się od kilku lat jej poziom przygotowania do szkół średnich, czy wyższych, szczególnie z tych przedmiotów, gdzie wymagane jest samodzielne myślenie (chemia, fizyka, matematyka), świadczy, że centralny układ nerwowy u młodzieży nie na stworzonych korzystnych, a tym bardziej optymalnych warunków dla prawidłowej czynności.

   Od kilku tysiÄ…cleci odbywa siÄ™ stopniowe przyÅ›pieszanie dojrzewania dzieci i mÅ‚odzieży, wzrasta ich przeciÄ™tna waga i wysokość!. JeÅ›li przed 100-150 laty ludzie „roÅ›li” przeciÄ™tnie o 1 cm na 25 lat, to obecnie na powiÄ™kszenie przeciÄ™tnego wzrostu o 1 cm potrzebujÄ… tylko 5 lat. W okresie ostatnich 100 lat dojrzewanie dziewczÄ…t europejskich skróciÅ‚o siÄ™ o ponad 3 lata.

   Obserwowane ostatnio gwaÅ‚towne przyspieszenie dojrzewania, wzrost przeciÄ™tnej wagi i wysokoÅ›ci dzieci i mÅ‚odzieży, sÄ… okreÅ›lane jako korzystne tylko przez ludzi patrzÄ…cych na te zjawiska z punktu widzenia HODOWCY. Interes hodowanego zwierzÄ™cia jest zawsze sprzeczny z interesem hodujÄ…cego go czÅ‚owieka, kryteria korzystne z punktu widzenia hodowcy, sÄ… przeważnie zawsze niekorzystne dla hodowanego zwierzÄ™cia, nie mogÄ… też być uważane za korzystne w odniesieniu do dzieci i mÅ‚odzieży. Czym szybciej czÅ‚owiek dojrzewa, tym szybciej musi umrzeć i to niezależnie od dziaÅ‚alnoÅ›ci medycyny, fachowców od optymistycznych statystyk, od jego Å›wiatopoglÄ…du, wyksztaÅ‚cenia... . Na każdy 1 rok przyspieszonego dojrzewania u czÅ‚owieka, jego teoretyczna szansa przeżycia skraca siÄ™ o 5-6 lat i to u tych ludzi, którzy nie chorujÄ… na choroby okreÅ›lane mianem cywilizacyjnych. Ci ginÄ… jeszcze szybciej.

   Obecnie o 18-21 lat mamy krótszÄ… teoretycznÄ… szansÄ™ przeżycia, niż mieli przed 100 laty nasi przodkowie. Współczesne mÅ‚ode pokolenie, przeniesione w warunki Å›rodowiskowe sprzed 150-200 lat (przy obecnym odżywianiu) wyginęłoby w krótkim czasie przwie zupeÅ‚nie.

   Dotychczas ani lekarze, ani dietetycy, ani wychowawcy czy ludzie zajmujÄ…cy siÄ™ problemami wychowania fizycznego i sportu, nie potrafili znaleźć skutecznej recepty na to, jak przynajmniej powstrzymać szybko postÄ™pujÄ…cÄ… degeneracjÄ™ naszych dzieci i mÅ‚odzieży.

   Degeneracja – mocne sÅ‚owo – ale podobne zjawiska jakie obserwujemy u dzieci  i mÅ‚odzieży doprowadziÅ‚y do zagÅ‚ady gadów w okresie jurajskim, wÅ‚aÅ›nie przez degeneracjÄ™ spowodowanÄ… niekorzystnÄ… zmianÄ… ich sposobu odżywiania.

   Wspomniany raport senatu AWF przyczyny niekorzystnego stanu zdrowia i sprawnoÅ›ci mÅ‚odzieży widzi w tym, że wychowanie fizyczne w szkoÅ‚ach jest postawione na niskim poziomie, że brakuje sal gimnastycznych i „przyosiedlowych urzÄ…dzeÅ„ sportowych, z których mÅ‚odzież mogÅ‚aby korzystać, zamiast waÅ‚Ä™sać siÄ™ bezczynnie po ulicach”. MogÅ‚aby, gdyby chciaÅ‚a, ale wyraźnie nie chce i woli robić to, co sprawia jej przyjemność, a obecnie dla wiÄ™kszoÅ›ci naszej mÅ‚odzieży sport i ćwiczenia fizyczne przestaÅ‚y być zupeÅ‚nie przyjemne.

   Od kilkunastu lat budujemy nowe sale gimnastyczne, baseny i inne obiekty sportowe. Gdyby sprawność fizyczna i zdrowie dzieci, mÅ‚odzieży i caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa byÅ‚y zależne od iloÅ›ci obiektów sportowych, to proporcjonalnie do wzrostu ich liczby, do iloÅ›ci absolwentów uczelni wychowania fizycznego, powinna poprawiać siÄ™ sprawność fizyczna caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Obserwujemy zjawisko wrÄ™cz przeciwne. Proporcjonalnie do nowo budowanych obiektów sportowych, do iloÅ›ci absolwentów uczelni wychowania fizycznego, do nakÅ‚adów przeznaczanych na kulturÄ™ fizycznÄ…, sport i turystykÄ™, p o g a r s z a  s i Ä™  s t a n  z d r o w i a, sprawność fizyczna i umysÅ‚owa dzieci, mÅ‚odzieży i caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa.

   Nie oznacza to, że nowo budowane obiekty sportowe wywierajÄ… szkodliwy wpÅ‚yw na zdrowie i sprawność ludzi. Ale z drugiej strony, pieniÄ…dze przeznaczone na ich budowÄ™ można by przeznaczyć na cele, które dziaÅ‚aÅ‚yby korzystnie. Oznacza natomiast, że stan zdrowia i sprawność fizyczna ludzi, nie sÄ… zależne od iloÅ›ci obiektów sportowych.

                                                            (cdn.)

Jan Kwaśniewski.

 

 

 

 

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski